Sunset Boulevard (1950)

Zapomenutý vybroušený diamant. Ostrý (satira), chladný (Norma Desmond) a přesto dokonalý (díky Billy).

Smrt panen (1999)

Na Virgin Suicide jsem se těšil především proto, že je to první film Sofie Coppola, jejíž Lost In Translation považuji za jeden z nejlepších filmů roku 2003. A mé vysoké očekávání se naplnilo. Virgin Suicide staví především na melancholicky zasněné náladě, atmosféře, která je prostoupena všemi aspekty filmu, jak v obrazovém ztvárnění, v hereckých výkonech, tak především v hudbě francouzkých Air. Jde o retrospektivní vyprávění příběhu pěti sester Lisbonových, které jsou svazováni přísnými pravidly chování a různými zákazy ze strany svých rodičů, především své matky, jež jsou tak dohnáni, jak originální název napovídá, k sebevraždě. Film je vyprávěn pohledem chlapců, jejich spolužáků, kteří je obdivují a jsou do nich zamilovaní. Ale jak jeden z nich říká "My jsme o nich nevěděli nic a ony o nás všechno" vystihuje vztah mezi nimi, kdy přes všechnu jejich snahu jim nedokáží pomoci. Vynikající herecké výkony předvádí především Kirsten Dunst jako 15ti letá Lux, Josh Harnett jako playboy Trip (ten se mi líbil už ve Fakultě) a pak také duo rodičů James Woods a Kathleen Turner, která velmi přesvědčivě zahrála ledově chladnou matku. 4 1/2 *

Kód 46 (2003)

Nejlepší "sci-fi" za poslední roky. Code 46 bych zařadil vedle Lost Translation a Ethernal Sunshine of the Spotless Mind. Hlavně svou krásnou, lehce posmutnělou atmosmérou, na které má velkou zásluhu výborná kamera a především hudba. Nádhera. K tomu si přičtěte výtečné herce Tima Robbinse a Samanthu Morton v netradiční lovestory pod režijní taktovkou Michaela Winterbottoma a vyjde vám film, který vás naprosto dostane svou lehkostí, s kterou předkládá vážná a možná za pár let aktuální témata. Nezaručuji, že se vám bude líbit, ale pro mě je to další srdcovka spolu s výše zmiňovanými filmy.

Terminál (2004)

Zhruba do poloviny je to docela slušná komedie s přesvědčivým Hanksem, jehož silný přízvuk a lámaná angličtina je kouzelná. Přehlížím to, že se za dobu pár týdnů naučí jakžtakž anglicky z turistických průvodců. V druhé polovině už to jde s kvalitou z kopce jež vyvrcholí "vyprávěním o hrdinovi", to je vrchol ubohosti. No nic. Čekal jsem, že se budu bavit o trochu lépe, ale i tak jsou to zasloužené *** Nebýt Hankse, tak je to bída. Promiň, Stevene.

Samsara (2001)

Na tomto snímku je nejhodnotnější jeho námět, bohužel scénář je šíleně rozvleklý se spoustou hluchých míst. Dost často jsem se tedy nudil. Též mi vadil hlavní hrdina Tashi, který pořád vypadal, že neumí do pěti počítat. Proto dávám pouhé 2*. O to víc si cením filmů jako Hymalaya, Pohár nebo ještě Travellers and Magicians. U Samsary to nezachrání ani celkem dobrá kamera.

Wallace a Gromit: Úžasné vynálezy (2002)

Nick Park nebo vlastně Wallace nám opět předvedli další erupci svých šílených vynálezů, při kterých vám smíchy vyskočí bránice z těla. Nesmí samozřejmě chybět ani odkazy na slavné filmy či hlášky. Vskutku geniální grotesky! A tak se mi chce říct už jen jediné: "I want more, MORE!"

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

I když jsem se pěkně bavil, tak na knižní trilogii o čtyřech dílech to opravdu nemá, a proto NEPROPADEJTE PANICE!. Ale pořád je to nadprůměrná inteligentní zábava. Jediné co bylo lepší než v knize byly DVEŘE! Aaaaaaaahhhhh.

Království potoků (2005) (TV film)

To si zas jednou ČT uřízla ostudu. A za co to proboha dostalo cenu?? Nechápu...

Björk: Live at Cambridge (2002) (koncert)

Koncert Björk z jejího turné k albu Homogenic. Přesně takhle vypadal její koncert na open-air festivalu ET Jam na Džbánu v sobotu 13. června roku 1998. Kdo tam byl tak ví :) Bosá Björk v bílých šatičkách s křidélky cupitající po pódiu nemá jako vždy chybu.

Tatínek (2004)

Film především o Zdeňku Svěrákovi jako tatínkovi Honzy Svěráka. Proto v tomto 'dokumentu' nenajdeme zmínky na všechny filmy Zdeňka Svěráka. Pro mně je to hlavně krásná a dojemná pocta tatínkovi od vlastního syna. Nemám co dodat.