Dovolená za trest (2014)

Po pár rokoch som sa rozhodol znovu si pozrieť sandlerovku, či sa od posledných prúserov, ktoré som videl, posunul tento subžáner nejak dopredu. A... neposunul. V podstate stagnuje na mieste. Tentoraz sa Sandlerovi zachcelo očumovať žirafy v Afrike, ale načo by míňal svoje vlastné peniaze, keď môže Čierny kontinenet navštíviť v rámci natáčania filmu. Scenár to nemalo žiadny a tú jednu hviezdu dávam iba kvôli tomu, že som sa dva či tri krát zasmial. Ináč slabota, hluchota. V podstate až pri záverečných titulkoch som si uvedomil, že sandlerovky naberajú podobný smer ako seagalovky – pozriem si ich iba vtedy, keď sa budem chcieť vytrestať, takže distribučný názov Dovolenka za trest je viac, než výstižný :D

Budiž světlo (2019)

„A ako v Nemecku?" – „Dobre. Človek zarobí, ale sa aj narobí. Tu sa len narobí." Silný film. Na mňa asi až veľmi silný. Avšak nemám rád príliš otvorené konce, pretože si nerád domýšľam. No tentoraz mám taký neblahý pocit, že s rodinkou to asi nedopadlo veľmi dobre... Ondrík sa mi viac pozdával v Eve Novej, tuto ho na minimálnom priestore prevalcoval Ľubo Paulovič. To je iný ďábel. 60 %

Sviňa (2020)

„A čo? Ho vyhlásia za svatého? Teraz aspoň môže byť patrón novinárov, keď má v sebe patrón.“ Predvolebná kampaň po slovensky. Ak by sa tvorcovia neponáhľali s načasovaním, možno by nakoniec zo Svine bol aj dobrý film. Takto je to ale len akýsi nedorobený mix všetkých možných aj nemožných udalostí. Solčanská po Únose pochovala ďalší námet s obrovským potenciálom. 40 %

Gravitace (2013)

Pamätám si časy, keď bola Gravitácia kinohit. Práve vtedy som totiž bol v kine na jeden film z mojej TOP 10. A ako vtedy v kine, tak i dnes, keď si Rivalov pozriem na Blu-ray, ten film ma proste baví, lebo v ňom nevíťazí forma nad obsahom. Asi toľko môj pohľad na neskutočne ospevovanú (a preceňovanú) Gravitáciu... 20 %

Vzpoura ve vesmíru (2018)

Béčková verzia béčkového výplachu Lockout s Adkinsom v hlavnej úlohe. Netešte sa. Bitiek je málo a všetky stoja za hovno. Čerešničkou na torte je, že Scottyho na konci umláti žena (nie bojovníčka ale doktorka, ehm). No aspoň mala pekný zadok. 15 %

Nesmiřitelní (1992)

„Čo urobíme, keď zomrie?“ – „Pochováme ho.“ – „Tak som to nemyslel.“ Konverzačný western o pištoľníkoch na dôchodku. Nič pre mňa. 40 %

Ve stínu gangu (2019) odpad!

„Dúfam, že ma nepostrelia, inak ma žena zabije.“ – „Keď nezavrieš hubu, sám z nej urobím vdovu.“ Ďalšia rádoby seagalovka, tentoraz s Johnnym Messnerom v hlavnej úlohe. Spočiatku sa mi film aj celkom pozdával, vzdialene mi pripomínal o 12 rokov starší Zákon ulice, ale... Všetky postavy sú brutálne nesympatické (vrátane tých hlavných) a prívlastok "akčný", ktorý sa nachádza v tunajšom popise, si rozhodne nezaslúži, pretože akcia činí dokopy asi tak jeden a pol minúty. Zato debilných kecov je hafo, asi preto mi film pripadal byť o dobrú polhodinu dlhší, než v skutočnosti bol. A iba kvôli tomu, že sa netočilo v prdeli sveta a technická stránka je viac-menej štandardná už obligátnu hviezdičku dávať nemienim. 5 % P.S.: Ani trademark seagaloviek posledných rokov - oblečený sex - nebol.

Gentlemani (2019)

„Keď lev dostane hlad, nažerie sa!“ Ak hľadáte nejakú pohodovú oddychovku na nedeľný večer, tak sa Slušným chlapcom radšej vyhnite. Prvú polovicu som musel mozgové závity dosť žhaviť, aby som sa nestratil, v druhej to už bolo lepšie, ale zase nie oveľa. Skrátka klasická "ritchieovka". Akurát záver som očakával vypointovanejší a šokujúcejší. Takže v tomto smere sklamanie. U mňa viac než jedno pozretie nehrozí. Casting potešil. 50 %

Vyproštění (2020)

„Neutopíš sa preto, že spadneš do rieky. Utopíš sa preto, že zostaneš pod hladinou.“ Slušný akčný výplach, kde sa stále niečo deje. Hemsworth je v úlohe „mladého Ramba" prekvapivo uveriteľný a akčné scény sú super. Úplne najlepšia je tá 11-minútová natočená na jeden (!!!) záber. Mimo akcie je to však iba veľmi tupý film, ktorý sa prekvapivo tvári až príliš „áčkovo". Dialógy sú hlúpe (a to som ešte ani nemal titulky k indicko-bengálskym scénam, ale tipujem, že som o veľa neprišiel), hlášky žiadne. Ale ak sa naozaj chystá dvojka, rád si ju pozriem. 70 %

Mizerové navždy (2020)

„Klátil si mafiánsku čarodejnicu?“ – „Zo všetkého čo som ti práve povedal, ťa najviac zaujalo akurát toto?“ Najlepšia časť série? Dosť pravdepodobné. I keď je pravda, že jednotku si už veľmi nepamätám a dvojka bola tak otrasná, že ju preští hociktorá podpriemerná epizóda Odpadlíka. Zmenu na režisérskej stoličke je značne cítiť – pri prestrelkách sa už totiž nemusíme pozerať na nazoomovaný záber letiaceho projektilu a celkovo mi tie akčné scény prišli byť natočnené prehľadnejšie a v niektorých okamihoch boli i nápaditejšie (motorka so sajdkou). Vlastne, jediné čo tu po Bayovi ostalo je jeho teplý kamerový filter. Čo sa mi však páčilo najviac boli hlášky. Ich kadencia je brutálnejšia, než kadencia nábojov zo zbraní hlavných hrdinov a ich údernosť lepšia, než pästný súboj Willa Smitha s Jacobom Scipiom. Skrátka Bad Boys for Life je lepšia komédia, než akčný film, ale to mi vôbec nevadí. Skôr naopak, vyhovovalo mi to. Škoda len, že koniec bol už klasicky blockbusterovo prepálený (tentoraz doslova – a to digitálnymi plameňmi) a hlavný záporak obišiel lepšie, než by si zaslúžil. 60 % P.S.: Pobavil ma aj český dabing, kde sa pán prekladateľ evidentne odviazal a nešetril výrazom „do píče“ :D