• Krátkometrážní

Lovec policajtů (2001)

Skutečně, tohle se Andrzeji Bartkowiakovi hodně povedlo. Jak jsem uviděl jméno režiséra, hned jsem se zaradoval, a opravdu - nadprůměrný, stylový a vtipný akční film s poměrně solidním Seagalem. Scénář rozhodně neuráží a jako obvykle Andrzej Bartkowiak válí. Jediné co mě zaráží (nebo docela mrzí), je fakt, že Seagal po takovém skvělém comebacku ztloustnul a začal točit ještě větší hovadiny, než před tímto filmem. Škoda.

Spiderman (1994) (seriál)

Na Spidermana si docela dobře vzpomínám, a opravdu se dá bez větších obtíží doporučit. Má špičkovou animaci, vynikající postavy, vtipné situace...Navíc úroveň všech pětašedesáti části takřka na stejné metě. Naprostá návaznost s komiksem tu není (kdysi jsem to četl a hodně věcí se dočkalo obměny), ale v mnohých případech to zas tak moc nedráždí . A nemůže to nabourat, velmi nadprůměrnou, úroveň.

Trhák pana Bowfingera (1999)

Když dojde ke spojení dvou hvězd Eddie Murphy a Steve Martin, tak se můžou stát přesně dvě věci. Buď slušná podívaná nebo objednávka rakve pro bezmocné producenty. Tady nás čeká (naštěstí?) ta první možnost, ale je to dle mého názoru z velké části režisérova zásluha, jelikož scénář dosti pokulhává.

Divoké kočky (2000)

Jako komedie teda nic moc... Stokrát omletý příběh holčičky co se dostane do města za vidinou slávy. Její šance jsou prchavé a osud ji připravuje různé nástrahy... aha, a něco originálnějšího by nebylo? Stominutový film sází na pěkné tvářičky a... prostě z celku nešlo vymáčknout víc. Pokud vím tak tenhle doják moc nevydělal, takže by mě zajímalo co si od toho Bruckheimer slibuje.

Frigo na mašině (1926)

Buster Keaton byl jedna z největších osobností němého filmu. Jeho slavná postavička Frigo přežila mnohé jiné umělce té doby o nichž už dnes příliš nevíme. Jednoznačně nejpovedenějším Keatonovým filmem se stal Frigo na mašině. Má všechno co by měl takový film mít - Spád, vtip, napětí a odlehčenost. Vše zabalené v působivém vydání. Buster Keaton byl skutečná legenda a důkaz máte právě zde.

Hercule Poirot (1989) (seriál)

Vynikající David Suchet povyšuje tento seriál pomalu až na umělecké dílo. Příběhy vždy skvěle zapeklité a tajemné. Projekt, který zcela vyšel, jako adaptace knih více než věrohodné. Herecké obsazení bez výhrad, atmosféra dokonalá... Nejlepší Anglická detektivka co znám.

12 opic (1995)

Po tom co jsem četl o tomhle filmu jen samou chválu jsem si ho ze značným odstupem taky pustil a co na to říct? Proč já jen to neudělal dřív.... Ani tak nejde o téma, ale o geniální zpracování, plus herecké výkony. Do té doby zas ne až tak známý Brad Pitt exceluje a vyholená hlava Bruce Willise mi nedala spát. Snímek se žene obrovskou rychlostí kupředu, tak se zdá, že po hodině už není co řešit. Překvapivě to je mýlka, ve skutečnosti má Dvanáct opic mnoho okének, z nichž některé se uzavírají jen těžko. Gilliam příjemně překvapil, po jeho předchozím filmu jsem se obával, že mu dochází dech.

Freddyho úlet (2001)

Neskutečná (až s rozumem hraničící) zhovadilost. Index úchylnosti je ve všech spektrech Freddyho úletu na maximu. Nechápu co v tom dělal Rip Torn, ale já vlastně nechápu ani jednoho z těch herců. Freddyho úlet je v některých místech tak odpudivý až je vlastně originální, a proto si jednu hvězdu zaslouží. Jinak bych ale tenhle film nedoporučoval, snad jen tomu kdo se chce vyzvracet... Můj oblíbenec Tom Green určitě nebude.

Superman 2 (1980)

Druhý díl Supermana si po dějové stránce se svým předchůdcem s ničím nezadá. Samozřejmě chybí osobnost jakou v prvním díle ztělesňoval Marlon Brando, ale když se podíváte na ostatní vedlejší obsazení, tak kvalitou tomuto velikánovi ostudu určitě neudělá. Triky jsou už dost zoufalé, svým způsobem to působí béčkově, nicméně mě se tenhle druhý díl líbil téměř tolik, jako jeho starší bratříček.

Star Trek (1966) (seriál)

Vstupenka do šedesátých let.... Je zajímavé, že racionální zhodnocení prosté povinných pěti hvězd za klasický status a drobných omluv za dnešní vyčpělost zasáhlo na databázi právě Star Trek. Můžu říct, že většina námitek je za všech okolností podepřená na reálných základech. Přesto mě zaráží, že zrovna tady a v takové míře. Já osobně se realističnosti zříkám jako věrný fanoušek většiny sérií. Uznávám, že nová generace je po formální stránce úplně na jiném konci galaxie a rovněž myšlenkový obzor je krapet řekněme méně monotónní... Ovšem genialita původní série (krom atraktivní dobovosti, což je ale dnešní aspekt), na jejimž základě fungovaly i často slabší filmy, spočívá podle mě jedině na obsazení. Neznám seriálový projekt, kde by casting dopadl tak dobře. Zastoupeno je všechno v klasických typech, jenže naprosto mimořádně. Každý s členů posádky má charizma, že by utáhl vlastní seriál, přičemž se nikdo nepodkopává a vládne harmonie pokud mluvíme o určení rolí (epochální trojlístek samozřejmě bojuje vždy...). Nemůžu si pomoct, ale svět Star Treku nekriticky vyznávám, a proto dávám neracionální čistě "líbí/nelíbí" hodnocení.