Bye Bye Shanghai (2008)

Zajímavé osobnosti přinášejí zajímavé myšlenky (nejen) o exilu. Lidé v tomto filmu mají co říct, škoda jen, že ve většině publicistických pořadů v našich televizích vystupují místo nich politici, nebo neosobnosi, které poslouchat je ztráta času.

Titova cesta (2000) (TV film)

Když tak člověk na konci filmu vidí Husáka před rakví Tita, nejlíp si uvědomí, jaký byl rozdíl mezi ubohými československými poskoky (kteří si bez dovolení Moskvy ani neuprdli) a hrdým samostatným tvůrcem a vládcem SFRJ. Nedá se popřít, že byl diktátor, ale (možná s výjimkou prvních pár let) docela mírný a osvícený. Jeho smrt musela být pro obyčejné lidi obrovský šok, soudím už jen podle toho, kolikrát už jsem v různých jugoslávských hraných filmech viděl různé hrdiny prožívat moment, kdy se dozví o jeho smrti. Samotný film samozřejmě nemá šanci během jedné hodiny popsat osobnost takového formátu, tak se spíše zaměřuje na různé více či méně bulvární zajímavosti. Naštěstí se film vyhnul poplatnosti nacionalismu devadesátých let, kdy Tita nenáviděli extremisté všech národností.

Raněný lučištník (1975) (TV film)

Budu opakovat základní myšlenku ostatních komentářů zde, ale toto je skutečně nádherný televizní film. Josef Vinklář a Jana Hlaváčová vás svými výkony prostě strhnou, že neuhnete od obrazovky ani na minutu. A je to opravdu krásně, hluboce napsané.

Šarlatový a černý (1983) (TV film)

Úchvatný film se strhujícím dějem a skvělým Gregory Peckem. Nemám absolutně co vytknout - jasných pět hvězd.

Zajatci mlhy (2005)

Jeden z těch filmů, které nabízejí trochu jiný pohled na válku. Hlavní hrdina vykoná trochu předvídatelnou cestu od fanatické nenávisti ke všemu německému k sympatiím k obyčejným vojákům byť z nepřátelské strany. Čtyři hvězdy dávám kvůli hodně zajímavé atmosféře zapadlé vesničky v sibiřské tajze.

Den sedmý, osmá noc (1969)

Film chápu tak, že se mělo jednat o alegorii na lidskou povahu, jak se lidé sami bez cizí pomoci dokážou zterorizovat. Podobnost s nastupující dobou, kdy jsme zde sice měli ruské tanky, ale znormalizovali jsme se poslušně sami, asi nebude čistě náhodná. V daných historických podmínkách obdivuhodné dílo, pokud ale hodnotím dnes dávám *** a půl

Michael Clayton (2007)

Nic moc jsem nečekal, právnické thrillery nejsou zrovna můj šálek čaje, ale o to větší překvapení jsem zažil. Jak píše Rosomák, příběh je chytře napsaný. Divákovi se dostává po malých dávkách informací, které do sebe postupně zapadají až se složí v napínavé drama. Je to jeden z těch filmů, ve kterých jednotlivec bojuje proti zdánlivě všemocnému systému, zde prezentovanému obří korporací. Postavy nejsou černobílé, přestavitelé zla (z U/North i právnické firmy) nejsou z podstaty špatní, jen je semlela logika systému tak, že nakonec udělají cokoliv, aby si zachránili své postavení. Hodně zajímavý moment filmu je, že jeden z nich se vymaní z této zrůdné logiky jen díky tomu, že vysadí svoje antidepresiva. Když se tak koukám po světě kolem, asi by stejnou věc mělo udělat mnohem víc lidí!

Kult hákového kříže (1998)

Přes veškerou snahu se mi nějak nepovedlo objevit, čím si tento film zasloužil svoje vysoké hodnocení zde na ČSFD (ale i na IMDB). Na začátku se mi líbila atmosféra současné Ameriky, narůstající rasové napětí i to jak se někdy i normální člověk může stát hnusným rasistou. Norton jako nácek je se všemi svými hákenkrajci hodně přesvědčivý, scéna krádeže auta a zabití černochů strhující. Postupem času se ale z filmu stává plakát plný klišé. To jak se Derek přerodil v kriminále bych snad ještě zkousnul, ale zázračný obrat u Dannyho, který pouze po krátké rozmluvě s bratrem bez mrknutí oka odhodí všechny své názory a změní je o 180 stupňů, to už je skutečně červená knihovna. Celý film mám problém s postavou Dr. Sweeneyho, zvlášť to jak se zjeví ve vězení zázračně v pravou chvíli, aby pomohl Derekovi. Ale vůbec největší trapas je podle mě scéna, kde dává otec Derekovi (do té doby samozřejmě vzorně tolerantnímu) první lekci rasismu.

Démanty noci (1964)

Bohužel opravdu nemůžu dát víc než tři hvězdy. Kamera je bezpochyby úžasná, celá cesta lesem syrově a hodně působivě natočená (obzvlášť útěk z vlaku), ale na film mi to přišlo nějak málo. Snové scény mě vysloveně iritovaly a film mě nedokázal strhnout tak, jak jsem čekal. Možná byl problém v tom, že jsem to neviděl v kině. Tohle je asi jeden z těch filmů, kde je zážitek v televizi poloviční. Tak si počkám a uvidíme...

Okno naproti (2003)

Průměrný film, na který jsem v klidu zapomněl dřív než skončil. Dvě dějové linky (stařec se ztrátou paměti vs. milostná aféra se sousedem) mi přijdou jaksi uměle spojeny a kdyby se film zaměřil jen na jednu z nich možná by to dopadlo líp. Tak nesympatickou hlavní postavu jako byla po většinu filmu Giovanna už dlouho nepamatuju. Ještě že aspoň ten konec nedopadl tak konvenčně, jak jsem se bál.