Pokání (2007)

Filmy s podobne perfektnou predlohou mi už dlho chýbali. Pokánie malo perfektný obsah tak som po ňom siahol i keď podobné filmy vôbec nemusím. Musím uznať že som nejaký film opäť podcenil pretože Atonement bola skvelá sonda do ľudskej osobnosti a hlavne k zlým vlastnostiam ľudskej nátury. K postavám som si našiel taký silný vzťah že som sa až tešil s toho ako vnútorne to malé dievča trpelo. Viem viem ani ja niesom dokonalý :P. 75%

Moulin Rouge (2001)

Sú filmy ktoré sa dajú pozrieť ale iba raz. Sú perfektné, excelentné kúsky ktoré sa dajú vidieť hockedy po nich len ľudské srdce zatúži. A sú filmy otrasné, pri ktorých je človek rád že už skončili a už sa k nim v živote nechce vrátiť. Toto je prípad i Moulin Rouge. Film som zhliadol s nutnosti, pretože film ktorý sa tak často objavuje v uživateľských TOP-kách mi unikať dlho nemohol. Muzikály mám rád ale som na nich náročný, musia byť dokonalé (správne vsadené sekvencie zo spevom, úžasná atmosféra a nezabudnuteľný OST). Hold od famózneho Chicaga sa toho má nejeden muzikál čo učiť, ale späť k téme. Moulin Rouge nespĺňa ani jedno s týchto podmienok, príbeh je tak chabý, klišovitý a Holywoodsky slabý že až žasnem ako si takýto snímok mohol získať takéto ohlasy aké má. K tomu ešte nechutné pesničky, gýčovité a fakticky nechutné prevedenie a máme tu film ktorý som pozrel, pri konci neplakal ale bol nehorázne šťastný že je to konečne zamnou a už sa k tomuto snímku nechcem nikdy vrátiť. Keď tak spomínam podobné emócie pri konci som zažil pri Amélii z Montmartu a Life of Brian kde ale v prípade Life of Brian boli ale ešte o niečo silnejšie. 27%

Ajťáci (2006) (seriál)

Suchý, nepodarený Anglický humor. Nevravím že som sa nesmial vôbec ale boli časti v ktorých vôbec, časti ktoré boli celkom zábavné a časti kde som sa len priusmieval. Keď anglický humor v seriálovom poňatí tak jedine "Moja rodina". Toto hraničí miestami až s trápnosťou. 40%

Avatar (2009)

Avatar, Avatar, Avatar. Kde som sa len pozrel, alebo započul, nehovorilo sa o ničom inom len o fenoméne Avatar. Najvýnosnejši film histórie, prevrat, revolúcia, a neviem čo ešte za grády aké prischly k tomuto filmu, tak po nich som Avatara odkladať na dlho nemohol a musel som si ho pozrieť. Konečne sa to dnes 14. februára 2010 stalo realitou, i keď bohužial nie v kine, ani nie v 3D ale pôžitok bol tiež vkusný. Od Avatara som toho očakával veľa, minimálne tak ako od Hanebných panchartov alebo The hurt locker ktorý boli pre mňa filmami roku 2009. Bohužial, očakávania sa nenaplnili. Pandora je síce krásne prepracovaná (až som niekedy neveril že je to celé len počítačová technika), nádherne rozprávkovo kúzelná s peknými, veľkými modrými domorodcami, ale toto k prevratovému filmu ktorý získal 9 nominácii na oscara nejako nestačí. No prevratový ako prevratový, prevratový minimálne v spracovaní ktoré je vypyplané a prešpekulované od začiatku až po koniec. Ale čo sa deja týka žiadna revolúcia sa nekonala a dej je jedno veľké, predvidateľné klišé. Celý film je tympádom len mohutne recyklovaná zbierka toho najlepšieho. Bohužial, film ničím neprekvapí, nič nového neprináša ale prečo sa mi tak páčil? To už neviem ani sám, asi atmosférou pandory, asi krásnym OST, asi stále neobohraným príbehom boja malého dobra proti veľkému zlu a gýčovitému "Happy End-u". Ani sám neviem. Avatar je dobrý film, je skutočne dobrý ale sľubovaná revolúcia sa vôbec nekonala a na film roku tiež nebol, bohužial The Hurt locker u mňa tento rok spolu s Hanebnými panchartami boduje na plnej čiare. Ale verím že Avatar si našiel svoje publikum najmä vďaka 3D spracovaniu ktoré prihnalo do kín tuctových fanúšikov, mňa akožto náročného fanúšika velľmi neohúril. 80% /// 23.2.2017 zmena 3*.

Lítám v tom (2009)

Myšlienka vyhadzovania ľudí z ich práce kde poniektorý prežili aj pol života a nedokázali si anilen predstaviť že oňu prídu je perfektná. Perfektne navrhnutá, vymyslená i sfilmovaná. Ibaže miesta v ktorých sa riešia osobné problémy hlavného hrdinu su achilovou pätou Up in the Air, pretože hlavne v týchto scénach sa skrývajú hluché miesta pri ktorých mi to nedalo ale musel som kontrolovať čas na hodinkách. Pre akadémiu film roka, podľa mňa rok 2009 skrýval i väčšie lahôdky.. 79%

Crash Landing (2006) (TV film)

Síce pekné, emotívne, šokujúce, násilné. Ale, celý dokument sa týka PROFESIONÁLNYCH vojakov. Čiže vojakov ktorý s niečím takýmto pred nástupom do armády kde sa chceli hrať na hrdinov museli rátať. Veľmi s týmito ľudmi nesúcitim ba sa mi až hnusilo ako sa dokázali ľutovať. Ale čo civilné obyvateľstvo, čo obyčajný ľudia ktorý za konfliktov sa na tieto hrôzy museli nedobrovoľne pozerať. Ľudia ktorý tu stratili všetko čo mali vrátane rodín, priateľov. Alebo nedobrovoľne naverbovaný vojaci do Vietnami a podobných vojen s ktorých sa vrátili s týmto syndrómom, týchto ľudí treba ľutovať a pozastavovať sa nad nimi. Nie nad profesionálnymi vojakmi ktorý si svoj život stanovili samy. Ale mimo toho pekne pôsobivý dokument. 78%

Mary a Max (2009)

Roprávočka pre staršie publikum. Dlhšiu dobu ma nič tak krásne na záver nedojalo ako práve Mary and Max. Nádherný, pravdivý príbeh, anekdotický a s podtónom suchého, čierneho humoru. Výhrady mám k animácii ktorá ma veľmi nechytila a dosť naťahovanému a rozvláčnemu deju. Film by na 5* zabodoval ako nejaký kratkometrážňak max. do 50min. Takto len 4 i keď vytknúť môžem len málo čo. 78%

Alkohol horší než extáze? (2008) (TV film)

Neviem čo si mám myslieť, na jednej strane vytvoria rebríček najnebezpečnejších drog v UK, a na druhej obhahujú drogy pred zhruba desiatym miestom v rebríčku za ich bezúhonnosť a nulové vedľajsie účinky. Ja osobne veci ako tabak, alkohol a podobne za drogy beriem a to jedne z najhorších lebo si ročne vyžadujú najviac ľudských životov, ďalej drogy typu LSD (kyselina), Háčko, Biely prach všetko sintetické veci stvorené ľudskou rukou ktoré za drogy skutočne považovať treba, ale žeby niekto nazýval drogou triedy B marihuanu alebo Khat v triede A tak to je už vrchol. Ved človek len využíva čo mu matka príroda ponúkla - Žalm104:14 " ... a On dal trávu dobytku a rastlinu, aby slúžila človeku." (úryvok z Biblie). 65%

Koyaanisqatsi (1982)

Opísať celý svet a žitie ľudí v ňom v nemom ani nie hodinu a pol dlhom dokumente nevie každý. Niekomu sa toto nepodarí ani v dabovanom 2 - 3 hodinovom počine ale Reggio je proste majster a toto sa mu vydarilo dokonale, krásne zhluky obrázkov, poskrývané pointy a neskutočný hudobný podklad. 88%

Smrt čeká všude (2008)

Na vojnových filmoch (hlavne tých z Iraku) neznášam hlavne málo akcie, kopu pseudo-intelektuálnych dialógov naplnených kopou opodstatnených drsných hlášok a ľutovania sa (viz. Mariňák, Tin red Line). The Hurt Locker je konečne vojnový film čo ma spád hneď od prvého až po posledný záber vo viac ako 2-hodinovom filme. Nádherné vykreslená situácia ktorej verím (čo sa týka konfliktu v Iráku a susedských štátov) že sa denno denne skutočne i podobným spôsobom odohráva. Nádherne, dúfam, že sa The Hurt locker objaví na tochtoročných Oscaroch, keby nie bola by to obrovská škoda. 88%