Ve jménu Krista (2016)

Splnil moje očakávania. Pre mňa dosiaľ neznámy režisér sa pustil do témy, ktorú vítam s otvorenou náručou. Joseph Fiennes v hlavnej úlohe rímskeho tribúna mi sadol výborne. Páči sa mi aj trochu netradičný uhol, z ktorého hlavná postava – neveriaci človek – prežíva najväčšiu udalosť všetkých čias, akou vzkriesenie Krista bezpochyby je. Jeho postupný „prerod“ je zachytený pekne a vierohodne. Trochu však zamrzí preklad titulu do češtiny, ale celkovo sa teším, že sa takýto snímok dostáva do našich končín aj s dabingom.

Titanic - krev a ocel (2012) (seriál)

Videné už 2x a nemôžem si pomôcť, mne sa to páči. Najmä herecké obsadenie, kostýmy, atmosféra doby a úvodná znelka s chytľavou hudbou. No a samozrejme najviac tie scény, ktoré priamo súviseli so stavbou lode, moja naj je asi spustenie na vodu. Čo by som rozhodne ubral, je politika, ktorej je tam na môj vkus až príliš. Záver: nie je to bez chyby, ale vcelku ľúbivé.

Poslední hřích (2007)

Jeden z filmov, pri ktorom som najprv čítal knižnú predlohu, až potom ho zhliadol. Bol som preto veľmi zvedavý, ako to tvorcovia zvládli a približne prvú polovicu u mňa prevládalo skôr nadšenie ako sklamanie. Potom však začali vykúkať neduhy - tvorcovia sa rozhodli čoraz vo väčšej miere využívať skratky a niektoré scény pozmenili úplne. Skratkovitosť sa podpísala hlavne na postave kazateľa, ktorého posolstvo adresované obyvateľom dediny, je osekané na minimum. Je tu úplne vynechané aj to najpodstatnejšie, čo autorka v diele podčiarkuje - potreba šírenia evanjelia prostredníctvom Cadi a Fagana. Veď to bola práve pravda evanjelia, ktorá prisťahovalcom z Walesu ukázala, v akom klamstve a poviazaní doposiaľ žili a ktorá ich aj oslobodila (teda aspoň viacerých z nich). Obsadenie hercov (a najmä hlavnej predstaviteľky) sympatické, prostredie hôr krásne a mne sa páčili aj flashbacky do minulosti, ale to pri takomto type filmu nestačí. To najdôležitejšie, čo by z tohto snímku malo na diváka dýchať, je tu zatlačené do kúta. Som si istý, že taký tím Alexa Kendricka by tomuto príbehu dal skutočný význam. Samotná kniha Francine Riversovej je vynikajúca, toto filmové spracovanie len jej slabým odvarom.

Plán útěku (2013)

Film z väzenského prostredia, na ktorom je dobré to, že sa nepreháňa až tak často a okato ako v jemu podobných kúskoch. Páčilo sa mi tiež obsadenie (hlavne Arnie, Jimi a Sam) a v neposlednom rade zopár hlášok, ktoré naozaj pobavili. Zaujímavá bola veta o lekároch, ktorí predpisujú lieky, o ktorých veľa nevedia proti chorobám, o ktorých vedia ešte menej, a to pacientom, ktorých nepoznajú vôbec. Lepšie béčko, ktoré sa dobre hodí na filmový večer s priateľmi.

Báječný hotel Marigold (2011)

Dve hviezdy za viaceré vtipné hlášky a celkovo neopozeranosť prostredia, v ktorom sa príbeh odohráva. Mám však pocit, že téma starnutia tu nebola dostatočne využitá na to, že to bol film hlavne o ľuďoch prežívajúcich jeseň života. Jedno pozretie mi úplne stačilo.

Croodsovi (2013)

Jeden z tých vydarenejších animákov. Animácie sú úchvatné, tá voda mi prišla ako skutočná. Príbeh možno trošku slabší, ale má to slušné tempo a stále sa niečo deje, takže má potenciál bez problémov zabaviť i skôr narodených. V 3D to môže byť ešte zaujímavejšie.

Gravitace (2013)

Po technickej stránke asi najlepšie 3D-čko, aké som doposiaľ videl. Áno, je pravda, že o príbehu sa tu veľmi hovoriť nedá a zdá sa, že tvorcom oň v prvom rade ani nešlo. Za to ako divák som dostal 90 minút zábavy, pri ktorej som si znovu pripomenul, že naša Zem je úžasnou oázou v smrteľne nebezpečnom a opustenom vesmíre. Úchvatné scenérie z obežnej dráhy, príjemné herecké obsadenie (mimochodom, je to celé postavené prakticky na 2 hercoch), neopozerané prostredie a už spomínaný vizuálny zážitok mi zaručili naozaj výnimočne strávený večer.

Intimní detaily (1996)

Hlavných predstaviteľov Warrena a Tally hrajú sympatickí herci, prostredie televízie a práca reportérov dávajú divákovi možnosť nazrieť, o čom táto práca je. Na druhej strane je ale príbeh taký nemastný-neslaný. Titulná pieseň tohto filmu (Because You Loved Me od Celine Dion) je pre mňa krajšia ako film samotný. Celkové hodnotenie: 45%.

Vetřelec vs. Predátor (2004)

Tento akčný sci-fi thriller asi bude logicky lákať fanúšikov votrelčej ságy a Predátora. Podobnou cestou som sa dostal i ja k tomuto kúsku. Je typom filmu, ktorý si pustíte vtedy, keď nechcete pri sledovaní príliš rozmýšľať, len sa prevažne kochať akciou či efektami. Takýchto filmov je však v dnešnej dobe až priveľa. Mne sa osobne páčilo, že hlavné princípy fungovania votrelcov boli viac-menej zachované (v porovnaní s Votrelcami 1 a 2). Súboje medzi nimi a predátormi namakané. Výber hlavnej herečky (Sanaa Lathan) výborný. No klasika je klasika... Celkové hodnotenie: 50%.

Pomáda (1978)

Nemám nič proti muzikálom, ale ani ich často nevyhľadávam. Raz za čas si však nejaký pustím a teraz prišla toľko ospevovaná Pomáda. No... Celkom súhlasím s názorom užívateľa MiaMahoney. Ten prerod Sandy ako hlavnej postavy na konci mi príde postavený na hlavu. Ak Sandy a Danny boli (či nebodaj sú) idolmi mladej generácie, tak sa potom vôbec nedivím, prečo sú mladí takí, akí sú. Podľa môjho názoru to neboli a nie sú vzory hodné nasledovania. Hudba i atmosféra 50. tych rokov sú fajn. Snáď najviac sa mi páči skladba Hopelessly Devoted To You. Herci mohli vyznieť vierohodnejšie, keby boli mladší (keďže hrajú stredoškolákov). Celkové hodnotenie: 50%