Serpico (1973)

Váham s hodnotením. Príbeh ako taký mi neprišiel nejak výrazný. Filmov o podplatených policajtoch je dosť a napriek úžasnému Al Pacinovi mi chýbala dusnejšia atmosféra. Nechcem povedať, že by mi bolo jedno, čo sa so Serpicom stane, ale čosi ako strach o ňho som vôbec nepociťoval. Keby to bolo dané akousi jeho neohrozenosťou, tak ok, ale v tom to nebolo... Al Pacino opäť raz ukázal, prečo ho radím medzi svoje top filmové legendy. Slabé 4*

Wrestler (2008)

Wrestling nie je pre mňa, ale spolupráca Aronofskyho a Rourke priniesla želaný efekt. Neviem si predstaviť, kto by dokázal takú, najmä fyzickú, trosku zahrať dôveryhodnejšie. Občas som mal dokonca pocit, že Rourke vôbec nemusí hrať, ale mu to ide samo od seba... Z môjho pohľadu bolo úžasným ťahom obsadenie Marisy Tomei, na ktorej som mohol oči nechať. Nie sú tu žiadne dychberúce zvraty, všetko plynie tak ako by asi malo, ale na čisté 4 hviezdičky to je...

Pokoj v duši (2009)

Naozaj veľké sklamanie. Po všetkých tých pozitívnych ohlasoch, ktoré som vnímal zo svojho okolia som dopadol prudko na zem. Herci neodvádzajú zlú robotu, ale ten príbeh akosi vôbec nemá šťavu. Slovenské filmy, ktoré som videl v posledných rokoch naznačovali aspoň aký-taký trend k lepšiemu, ale tento film je pre mňa krokom späť. Pretože akési občas až zneužívanie krás slovenskej prírody, ktorým sa zakrývajú nedostatky v scenári a všetkom ostatnom mi už začína naozaj liezť krkom. Smutné je, že jediným, čo mi asi zostane v pamäti je iba pieseň od Jany Kirschner, ktorá je naozaj fajn.

Štvanec IRA (2008)

Spolu so Sin Nombre to najlepšie, čo som videl na ArtFilme 2009. Naozaj ťažko povedať, čo sa mi páčilo najviac, kombinácia Sturgessa a Kingsleyho však fungovala a to, že bol film zasadený do historických udalostí, navyše natočený podľa skutočnsti je v mojich očiach ďalším plus. Skvelé je, že Skogland sa nedal strhnúť na jednu, či druhú stranu a film sa nezvrhol v propagandu. Ďalším pozitívom je, že film nie je žiadnou prehliadkou pouličných bitiek, či manévrov britskej polície, ale ukazuje, ako sa konflikt dotkol bežných ľudí. O tom, že mu napätie nechýba ani nebudem hovoriť. 4.5*

Rozervaná objetí (2009)

Po zhliadnutí filmov ako Hovor s ňou a hlavne Zlej výchovy som sa nového Almodóvara trochu bál, navyše Penelope Cruz tiež nemám zrovna v láske. Moje obavy sa ešte zväčšili po tom, čo som zistil, že jedna z hlavných je homosexuál (hlavne v súvislosti so Zlou výchovou), no výsledný efekt bol pre mňa veľmi pozitívny a čistým svedomím môžem dať silné 4*.

Sin Nombre (2009)

Súhlasím s Weirdmanom, je to jedna z najlepších projekcií, ktoré som na ArtFilme 2009 mal možnosť zhliadnuť. Film, ktorý napriek tomu, že určite má čo povedať porote, myslí aj na "radového" diváka a prináša drsný a reálny príbeh zo Strednej Ameriky. Žiadne "hranie sa na umenie", ale realita podporená hereckými výkonmi, ktorým jednoducho musíte uveriť.

Parque vía (2008)

Zatiaľ jediný film, ktorý som v kine prespal. Tým nehovorím, že je úplne zlý, ale čo som videl nejaká veľká zábava nebola. Ale zvaľme to na to, že som bol unavený:))

Tyson (2008)

Na počudovanie kultivovaný kúsok o nie až tak kultivovanom chlapíkovi, ktorý však týmto dokumentom v mojich očiach predsa len dostal ľudskú tvár. Rovnako ako eye candy som bol milo prekvapený, že Tyson je schopný rozprávať skutočne tak, že to má hlavu aj pätu, každopádne s blížiacim sa záverom (jeho kariéry i filmu) sa opäť ukazuje jeho neskrotná povaha, ktorá mu spôsobila toľko problémov.

Osvícení (1980)

Úvod bol síce trochu pozvoľnejší, to však umožnilo lepšie vykreslenie pozadia samotného príbehu. Postupne však napätie narastá a v závere sa dá doslova krájať. Vychvaľovať úžasný výkon Nicholsona je asi zbytočné, no považujem ho za jeden z jeho životných výkonov. Pre mňa je Shining snímkom prekonávajúcim Psycho a iba 20-ročný rozdiel medzi nimi ich stavia na rovnakú úroveň. Navyše napriek tomu, že nie som žiadny odborník, výborná kamera bola od začiatku neprehliadnuteľná.

Michael Clayton (2007)

Thriller s temnou atmosférou, za ktorou sa skrývajú špinavé praktiky jednej z nadnárodných korporácií a pre ktorých ututlanie je schopná zabíjať. K tomu George Clooney a sú z toho 4*.