• Krátkometrážní

Na fonus (2011) (amatérský film)

Zajímavý experiment s formou, který však sráží nevhodně nastřižené záběry a nevěrohodná práce s filmovým časem. *** Ve zkratce: Na fonus či na zákusek. (Rosana: Speciální kritéria pro amatérské filmy neuplatňuji.)

Muž s modrým Gordini (2009)

Velmi pěkně vystavěný děj, s jistým obsahovým přesahem. Ale něco málo mi tam chybělo. *** Ve zkratce: V oranžovém pekle modrým rytířem je Gordini.

Horn Dog (2009)

Dobře vyvážená gagová animace. Místy méně nápadité. *** Ve zkratce: Pejsek se zamiloval do blondýny a snaží se jí vyznat lásku. Až život jeho je na vlásku.

Zaměstnání (2008)

Pěkný nápad se slušnou pointou, který však mohl být využit o něco lépe. *** Ve zkratce: Lidé zastávají funkce věcí. A měkoučká rohožka.

Nauka o snech (2006)

Krásně hravý film. Sice to z diváka neždíme příliš emocí, ale dává to prostor představivosti. Městečko z ruliček a lepenky je tak úchvatné, že by si skoro zasloužilo vlastní film. Mezi sny a realitou se odehrává hlavní dějová linka, která vše drží pohromadě a ačkoliv není možné se přes všechny ty fantazie na ní plně soustředit, nakonec vyústí v krásný fantaskní konec, ve kterém se symbolicky zrcadlí spousta nápadů z předešlého děje. *** Ve zkratce: Sny jsou lepší než realita, ale realitu nelze opomíjet.

One Day... (2001)

Tohle už je za hranicí dobrého vkusu. Nebo alespoň mého chápání. *** Ve zkratce: O hovně.

La Lettre (1998)

Perfektní hra s divákovými představami. Akorát jsem si až skoro do konce myslel, že Stéphane je dívka. Zatracené dlouhé vlasy :) *** Ve zkratce: Dopis. Frenched her? Představa o padající Eiffelovce.

Sousto (1960) (studentský film)

Čekal jsem od toho možná až moc, ale i tak je výborný příklad na práci s mizanscénou a filmovým časem. *** Ve zkratce: Mistr koncentráku v běhu pro něco za 56 vteřin podle povídky Arnošta Lustiga.

Němá barikáda (1949)

Dobře natočený film s rozsáhlým komparzem a výbornými herci, který dokáže nejednomu posílit národní hrdost. Vše působí věrohodně. Polka je postavou, která působí možná až příliš hrdinsky, ale dobře tmelí celý děj. *** Ve zkratce: Ministr policie zakazuje ničit německé nápisy. Ministr policie... Bum prásk. Postavíme na mostě barikádu. Bum prásk. Bum prásk. Němci ustupují!

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Seriál jsem nesledoval. O to více mě překvapil tento film. Tvůrci se s tím nepárali, nechávají umřít děti a spoustu jiných lidí. Aby nebyli úplní surovci, kompenzují to melodramatickými a milostnými scénami. Film dokáže klást spoustu otázek, zejména co se týče oprávněnosti lidí na dominanci v živočišné říši. Technické zpracování sice nezapře televizní vliv, kamera se občas hýbe tak šíleně, až to působí rušivě, ale třeba efekty jsou srovnatelné se sci-fi brázdícími kinosály. Vše doplňuje výborné herecké obsazení. Jo, paní prezidentka hrála v Tanci s vlky, správně. Velmi zajímavou postavou je Cylonka s tváří blondýny, která se snaží působit tak dokonale, až místy působí šíleně parodicky. Ale dobře to odlehčuje vyznění filmu, zejména pokud přijde do záběru po smrti spousty lidí. Jelikož její charakter není jednoznačný, je její postava dobrým příslibem pro následující seriál. Do všeho se ještě plete její milenec, takže o melodramatické výjevy také nebude nouze. Trochu mě vyděsila tříhodinová stopáž, ale na rozdíl od jiných věcí, tento film dokáže celé 3 hodiny bavit. Ač seriály moc nesleduju, tento film mě dokázal navnadit. *** Ve zkratce: Množte se.