• Krátkometrážní

Sousto (1960) (studentský film)

Čekal jsem od toho možná až moc, ale i tak je výborný příklad na práci s mizanscénou a filmovým časem. *** Ve zkratce: Mistr koncentráku v běhu pro něco za 56 vteřin podle povídky Arnošta Lustiga.

Němá barikáda (1949)

Dobře natočený film s rozsáhlým komparzem a výbornými herci, který dokáže nejednomu posílit národní hrdost. Vše působí věrohodně. Polka je postavou, která působí možná až příliš hrdinsky, ale dobře tmelí celý děj. *** Ve zkratce: Ministr policie zakazuje ničit německé nápisy. Ministr policie... Bum prásk. Postavíme na mostě barikádu. Bum prásk. Bum prásk. Němci ustupují!

Battlestar Galactica (2003) (TV film)

Seriál jsem nesledoval. O to více mě překvapil tento film. Tvůrci se s tím nepárali, nechávají umřít děti a spoustu jiných lidí. Aby nebyli úplní surovci, kompenzují to melodramatickými a milostnými scénami. Film dokáže klást spoustu otázek, zejména co se týče oprávněnosti lidí na dominanci v živočišné říši. Technické zpracování sice nezapře televizní vliv, kamera se občas hýbe tak šíleně, až to působí rušivě, ale třeba efekty jsou srovnatelné se sci-fi brázdícími kinosály. Vše doplňuje výborné herecké obsazení. Jo, paní prezidentka hrála v Tanci s vlky, správně. Velmi zajímavou postavou je Cylonka s tváří blondýny, která se snaží působit tak dokonale, až místy působí šíleně parodicky. Ale dobře to odlehčuje vyznění filmu, zejména pokud přijde do záběru po smrti spousty lidí. Jelikož její charakter není jednoznačný, je její postava dobrým příslibem pro následující seriál. Do všeho se ještě plete její milenec, takže o melodramatické výjevy také nebude nouze. Trochu mě vyděsila tříhodinová stopáž, ale na rozdíl od jiných věcí, tento film dokáže celé 3 hodiny bavit. Ač seriály moc nesleduju, tento film mě dokázal navnadit. *** Ve zkratce: Množte se.

Popel a démant (1958)

Dobře řemeslně udělaný film, který mě však ničím příliš nezaujal. *** Ve zkratce: Válka, ženská, válka.

Kozí příběh - Pověsti staré Prahy (2008)

Celý ten guláš drží dohromady jen postavy a pár lokací. Většině akcí chybí jakákoli motivace. Pověsti se do sebe šíleně pletou a postrádají tak naučnou hodnotu. Místy psůobí dost parodicky. Vše je podřízeno trpaným vtípkům a nefunkčním gagům. Vrcholem je všude se motající maskot studia, který z filmu udělal jednu z nejdelších reklam. Bohužel, většina reklam dokáže něco srozumitelně sdělit, ač je to většinou hodně primitivní. Kozí příběh se tak moc snaží být vtipný, chytrý a všeobjímající až nesdělí vůbec nic. Vše završeno geniálním trojitým (!) koncem. Kdyby se dotáhly textury a s tím spojená technická stránka vizuálu a udělal alespoň průměrný scénář s nějakou stavbou, mohl to být docela sympatický pokus o českého Shreka s kozou v hlavní roli. Jenomže koza, ani vnady Mácy nesahají oslíkovi ani po kopýtka. Alespoň ta animace byla docela fajn, ač si ji člověk vůbec nemohl vychutnat. Ve zkratce: Kozí příběh - Zmatená přehlídka v kulisách velkoměsta.

Film o filmu: Fimfárum - do třetice všeho dobrého (2011) (TV film)

Film o filmu mydlí jednoho tvůrce přes druhého. Je strašně cool tam mít 3D a sdělit kolik s tím bylo problémů, ale nic jiného se divák téměř nedozví. A místo toho, aby mě to navnadilo byly spíše posíleny moje obavy, že půjde o další film, který sází zejména na marketingový efekt 3D. Ve zkratce: 3D pohádka z vývaru Jana Wericha.

Loni v Marienbadu (1961)

Netradičně pojatý film, který už svým úvodem dokáže diváka vtáhnout nebo ho otrávit. Film se snaží ve vás vyvolávat vlastní představy, ale buď vás nechává přemýšlet příliš volně nebo vaše kreativní snažení moc limituje. *** Ve zkratce: Rok, měsíc, den, hodinu... Už nemám čas na Vás čekat.

Černá labuť (2010)

Perfektní atrakce, postavená efektně z kostiček od první po poslední. A teprve až dopadne poslední kostka na podlahu, ozve se vám v hlavě dozvuk celého představení. Arronofsky v tomto filmu skoloubil polohy z většiny svých předcházejících filmů a tak se ocitáme v surovém, psychicky narušeném a proměnlivém prostoru, do kterého pronikají matematicky přesně oddávkované střípky skládačky. Do všeho se míchají nenápadné filozofické myšlenky podobné Fontáně. Ačkoliv mě tento film nepohltil tolik jako Fontána, především kvůli lehké mainstreamovosti, je z něj cítit dokonalá atmosféra a přijde vám, že každá vteřina filmu má nějaký smysl. Po druhém zhlédnutí snižuji z 5 na 4 hvězdičky, neboť mi již trochu vadila povrchnost hlavní dějové linky, přestože to jako součást perfekcionistické formy dobře funguje. *** Ve zkratce: Je to dokonalé. Téměř.

Šťastní sebevrazi (2006) (TV film)

Poněkud zbrklý počin s hodně předvídatelným dějem, který trochu zachraňují hereci, jejichž role však nejsou plně uvěřitelné a tak film občas působí poněkud bizarně, ale člověk se může aspoň zasmát.

Lufťáci (2011)

V rámci žánru povedené, gagy docela fungují, ale chybí tomu něco, co by film udělalo více poutavý pro neteenagersky smýšlející. *** Ve zkratci: Bude to poprvé...