• Krátkometrážní

Charlie Bartlett (2007)

Ač se viditelně jedná o komedii pro teenagery, je udělaná vkusně a obsahuje poměrně nepovrchní poučení a filozofické otázky. A samozřejmě nechybí krásný happy end, který se ale dokázal patosu a kýči relativně vyvarovat. *** Ve zkratce: Ahoj, já sem Charlie. - Já vím.

Jsouc na řece mlynář jeden (1971)

Netradiční animák, poměrně brutální, doprovázený ještě netradičnější a brutálnější písní. I přes hodně strohou animaci to ale působí dobře. *** Ve zkratce: Voják, mrtvý voják.

Namalovaná písnička (1976)

Zajímavý pohled do zákulisí animovaného filmu. A ten výsledný animák je také docela dobrý. *** Ve zkratce: Pohled do zákulisí kresleného filmu.

Et Cetera (1966)

Prostřední část s bičem má dobrou myšlenku, zbylé dvě působí trochu nedotaženě. *** Ve zkratce: Křídla, bič, dům.

Piknik s Weismannem (1968)

Tento film má trochu jinou atmosféru než většina Švankmajerovy tvorby a přišlo mi to o něco horší. A ani ta nečekaná pointa na konci tomu moc nepomohla. *** Ve zkratce: Gramofon, šachy, oblečení a skříň. Weissmanne, kdepak jsi?

Do pivnice (1983)

Pěkně udělané, ale trochu zde chybí pointa a významově hlubší asociace. *** Ve zkratce: Holčička šla dolů, rovně, dozadu až došla ke krásné dřevěné...

Tma, světlo, tma (1989)

Nápadité, ale samotný námět je až moc přízemní. *** Ve zkratce: Staví se člověk.

Zamilované maso (1989)

Takový až moc povrchní surrealismus, který se nestihl v jedné minutě úplně vyjádřit. Nicméně na jedné minutě krásně odvyprávěno. *** Ve zkratce: Maso žije...

Tichý týden v domě (1969)

Návrat muže, aby zaškrtnul poslední den v kalendáři je perfektní. Zbytek filmu působí až příliš abstraktně. *** Ve zkratce: 7 dní. Dům. Ticho a šelest.

Obvyklí podezřelí (1995)

Už jsem si v jednu chvíli myslel, že jsem se v ději naprosto ztratil, ale pak se to takovou magickou cestou krásně vypointovalo. Postavy byly možná málo představeny, ikdyž vzhledem k pointě to pak nebylo úplně podstatné. Skvělý Spacey. A Kobajaši v podání P. Postlethwaita taky stál za to. *** Ve zkratce: Věřím v Boha a jediné čeho se bojím je Keyser Soze.