• Hudební

Pověsť plamennych let (1961)

Jo, jo, je to tak, jak píše YURAyura, valná většina filmu je v pološeru až potmě. Šerosvit a temnosvit tu slavil svůj triumf, takže příznivci da Vinciho sfumata až Caravaggiova tenebrismu si přijdou bezesporu na své. :-)

Čudný človek (1975) (TV film)

Jeden z mála filmů či inscenací, kde je J. Kukura hladce oholen zcela bez svého typického knírku, vlastně si ho ani nemohu vybavit jinde bez vousu. Příběh mne však nijak zvlášť nezaujal.

100 gramm dlja chrabrosti (1976)

Pár příběhů o tom, co to udělá, když si dá někdo pořádný pohárek na kuráž, zvášť když nezůstane jen u jednoho, a přitom nemusí jít o již zaběhnuté opilce. Film působí až příliš didakticky.

Svatební noc (1970) (TV film)

Skvělá TV komedie o dvou hudebnících, kteří si pozvali k sobě do bytu na večírek profesionálku. Tenkrát tam byla k mání za 400,- Kčs. Herecký koncert Hrušínského, Somra a Janžurové.

Truffaldino iz Bergamo (1977) (TV film)

Film na motivy všeobecně známé Goldoniho divadelní hry "Sluha dvou pánů" v podstatě plně sledující divadelní předlohu navíc s četnými pěveckými a tanečními vložkami. Kdo má tuto hru rád, jistě bude i s filmem spokojen, ale na můj vkus bylo zpracování pojato až příliš crazy. V hlavní roli sluhy byl Konstantin Rajkin a film byl natočen v r. 1977, nikoli v r. 1972, jak je zde uvedeno v záhlaví.

Křeslo pro hosta (1980) (pořad)

Pokud si dobře vzpomínám, tak vůbec 1. hostem v křesla byla primabalerina Marta Drottnerová. Asi první polovinu počtu křesel vedla převážně v propagandistickém duchu Zdena Vařechová, bývalá prominentní hlasatelka TV. Zvláště vydařený v kontextu dané doby byl ten díl s Ludmilou Pelikánovou, možná je někde na YouTube, pokud ano nenechte si ho ujít, je fakt velmi výživný. Přibližně druhou polovinu pořadů pak uváděl V. Menšík. Dávám 3*, je to však obtížné hodnotit, některé byly na odpad, jiné docela dobré.

Chvilka poezie (1968) (pořad)

Mě z valné většiny výběr básní a hlavně důraz na přehnaný a pro mne nesnesitelný pathos v přednesu v tomto pořadu od poesie (píšu s "s", protože tenkrát název pořadu to tak měl, možná později podle nových pravopisných pravidel to změnili na "z") spíše odrazoval. Tak alespoň 2* za vydařenou znělku :Claude Debussy - Dívka s vlasy jako len.

V ijuně 41-go (2008)

Režie Alexander Franskevič Laje. Sergej Bezrukov ztvárnil hlavní postavu poručíka Ivana Burova, který zbyl ze zcela zničeného oddílu pohraničníků v první dny napadení SSSR fašistickým Německem, skrýval se v lesích a prováděl záškodnické akce proti nepříteli. Kdo film viděl, myslím, že potvrdí,že je to téměř jakási ruská obdoba amerického Ramba.

Ctná paní Lucie (1972) (seriál)

Bylo to vysíláno někdy buď v r. 1969 či začátkem 70. let v době, kdy už Husák musel mít už neotřesitelný vliv na všechno. Ve svém projevu v TV se m.j. o tomto seriálu kriticky zmínil, jak píše FilmFan24, ale asi jen ve 3-4 větách(ten projev jsem viděl a slyšel a dobře si to pamatuji, protože mě to značně dožralo), ale to už zřejmě stačilo mediálnímu dozoru či Zelenkovi(nevím, zda už byl ředitelem TV, ale asi ano), aby se v jeho vysílání nepokračovalo, byť chyběl k odvysílání asi jen poslední díl. Vysvětlení k tomu tenkrát v TV nebylo vůbec žádné, takže tehdy jsem se těšil na pokračování tohoto seriálu marně. Nejvíc mne dopálilo, že jsem se už nedozvěděl, kdo byl vlastně ten černý rytíř (mám ovšem jisté tušení :-)) v masce, kterou nikdy nesundal, který zpíval píseň, jejíž text jsem si chtěl zaznamenat, ale houby, houby. Melodii si však pamatuji dodnes. Ještě si vzpomínám, že tam hrál Ivan Vyskočil - http://www.csfd.cz/herec/1466-vyskocil-ivan/ - (jméno jeho postavy bylo Cukr) v roli nějakého šéfa zbrojnošů či nějakých jezdců na koni. Je fakt, že to byl seriál typu Angeliky, tehdy se mi tyto romantickodobrodružné náměty líbily, proto z nostalgie dávám 4*.

Perechvat (1986)

No, jakýsi akční film sovětského typu, kdy pohraničník poblíž majáku zpozoroval výsadek podezřelého muže a jal se ho pronásledovat. V hlavní roli pohraničníka Alexeje Bachtějeva byl Andrej Rostockij (nar. 22.2.1957, zemřel 5.5.2002)