• Hudební

Vyhráli to všichni (1959)

Ten Anatolij Kuzněcov uvedený zde v záhlaví jako jediný herec v této přihlouplé komedii o novátorském hnutí v jednom strojírenském podniku vůbec nehrál, alespoň jsem ji ho nevšiml. Hlavní roli měla Naděžda Rumjanceva (shodou okolností letos 8.4.2008 zemřela), Jurij Belov a Alexej Koževnikov. Režije Jurij Čuljukin. Možná si popletli toho A. Kuzněcova s J. Belovem, jsou si v obličeji docela podobni, navíc jsou stejný ročník narození, ale každý nosí pěšinku na jiné straně, Belov na pravé a Kuzněcov na levé, tak je snadno poznáte.:-)

Táňa a dva pistolníci (1967)

Jde skutečně o velmi nepravděpodobný příběh, jak se praví v oficiálním textu distributora, ale asi pro věk mladších dorostenců by mohl být zajímavý a dobrodružný. Hlavně, aby se podle něj neřídili. Toho J. Hlinomaze jsem ve filmu neviděl, mám pocit, že jen namluvil postavu jednoho šoféra, nezdálo se mi, že je to on, moc se mu nepodobal, ale i u postavy uhlíře mi však chvíli trvalo, než jsem poznal, že je to M. Moravec, takže kdo ví.

Severní přístav (1954)

Naprosto jedinečný byl Otomar Krejča st. v roli Šubrta se svými naprosto "kouzelnými" frázemi opravdu uvědomělého člověka své doby.

Uf - oni jsou tady (1988)

Velmi mě udivilo, že už tehdy (1988) tam měla malá děcka ve škole plno počítačů, což v té době musela být naprostá rarita. Dost by mne zajímalo, kolik z vás si vzpomene, pokud jste byli v té době žáky 1. stupně ZŠ, že byla vaše škola takto "běžně" vybavena.

Takí sme boli (2007) (pořad)

Dnes dávali u příležitosti úmrtí Vilmy Jamnické díl natočený s ní v r. 2007, tehdy měla 101 let a byla vcelku čiperná babka. Zmiňuji se o tomto díle proto, že tam byla nějaká spekulace o datu jejího narození, oficiálně se sice uvádí 13.11.1906, ale tam říkali, že to snad mělo být 11.11.1906, možná by bylo dobré to prověřit.

Fádní odpoledne (1964)

Skutečně fádní a zcela bez pointy, což byl bezpochyby záměr. Mě však tento naštěstí krátký filmeček nikterak nenadchl.

Skoro budět dožď (1959)

Vzpomínám si z dětství na ten tento velmi příjemný dětský animovaný film o tom, jak zvířátka hledala vodu, která se najednou z napajedel ztrácela, protože vládkyně sucha obehrávala v nějaké deskové hře s kameny vládce vod postupně o potoky, řeky, jezera atd., ale na jednu věc přece jen zapomněla, takže nakonec se vše v dobré obrátilo, když malá žabka zorganizovala výpravu za pomoci velkého hada k tomu pánovi vod a připomněla mu ještě jednu věc, o kterou nehráli, čili pak voda byla. Vybavuji si ještě písničku, co si na pochodu zpívala, asi takto: My jdeme žízní znaveni dál k zurčícímu prameni, tam chladnou vodu naleznem a ta dá osvěžení všem. Třeba si podle toho někteří vzpomenete. Na distribuční český název si však nevzpomenu.

Akce v Istanbulu (1975)

Možná jste si ve filmu povšimli poněkud exotické barové zpěvačky Giselle. Byla začátkem 70. let nějakou dobu v Československu, párkrát byla vidět v několika našich filmech a TV inscenacích, byl o ní, tuším, natočen i TV pořad s jejími písničkami. Jmenovala se Minerva Daly, pocházela snad z Venezuely, to nevím přesně, ale zpívala docela dobře.

Akce B (1951)

Malá oprava sdělení S_M_Lomoze. Správná citace je: "Se sovětskou armádou proti těm, co je k nám posílají."

Otec (1981)

Vůbec nechápu, proč je tento film prezentován v záhlaví jako komedie a ne jako drama o dítěti z neúplné rodiny. Film nelze nazvat ani úsměvným, byť jedna z hlavních postav, ten traktorista-motocyklista Formula, má stále úsměv na líci.