• Hudební

Země, odkud přicházím (1956)

Je tam pěkná písnička od Becauda Le pays, d'ou je viens, jež titulem filmu a která tehdy dost letěla. Svého času ji zpíval s českým textem Jiří Vašíček. Jak Bécaud tak i Vašíček jsou již nebožtíci. P.S. Pro Januchu: Ja si na osoby a obsazení nezvzpominam, jelikoz jsem film videl naposledy nekdy v 60 letech. ale mozna v tom filmu bylo uvedeno jen jeho prave jmeno François Leopold Gilly a nikoli umělecký pseudonym Gilbertt Bécaud.

Všechno zlato světa (1961)

Film jsem viděl asi 3x ve svém dětství a teď si nemohu vzpomenout, zda se uváděl dle doslovného překladu svého názvu, tzn. s titulem "Všechno zlato světa" anebo snad "Kdyby všechno zlato světa". Snad se najde znalec mezi Vámi a upřesní ten český název.

Byli jednou dva písaři (1972) (seriál)

Skvělé dílo nabité jemným osobitým humorem. Ex post zvláště vyznívá fakt, že během natáčení tragicky zemřel Horníčkův syn, což díky profesionální bravuře není na výkonech herců znát.

...a jitra jsou zde tichá (1972)

Nejde o klasický válečný film, nese v sobě výraznou dávku lyriky. V každém případě stojí za zhlédnutí. Ještě pár let před filmovým zpracováním, dávali toto dílo Borise Vasiljeva v rozhlase na pokračování, třeba si někteří starší ještě vzpomenou. V r. 1973 byl dle časopisu Sovetskij ekran nejlepším filmem roku, dle půčovny filmů byl na 1. místě a vidělo jej v tom roce 66 milionů diváků.

Pohádka o staré tramvaji (1961)

Jen matně si pamatuji z dětství na pohodový film, v němž se děti staraly o vyřazenou tramvaj, nazvaly ji Terezka. Zpívala se tam písnička: "Jede tramvaj s kopečka, ...." Nějak se mi písnička plete s dětskou písničkou, tuším v podání Štěpánky Haničincové : "Jede tramvaj babička, pomalá a stařičká....", ta asi v tom filmu nebyla, nějak mi to splývá. Nervák ovšem byl na ministestvu tramvají, když byl vyhlášen poplach č. 3 a na tratě bylo vysláno 33 stíhacích tramvají.

Via Mala (1985) (seriál)

Mario Adorf je obsazován často do záporných rolí, ale tato je skutečně naprostý koncentrát arogance, sobeckosti, nenávisti a zrůdnosti

Ledoví muži (1960)

Hokejový klub sehnal krále střelců. Neměli však tušení, že neumí bruslit. Tento hendikep se mu sice podařilo překonat netradičním způsobem a treninky mužstva a způsob hry byly pro soupeře nepřekonatelné. Dnes to máte marný, vyhrají to sklárny! - takto si pamatuji jeden z transparentů v publiku. Nenáročná zábava.

Cikáni jdou do nebe (1975)

Perfektní muzika a zpěvy. Hned jsem si tenkrát koupil LP desku, jakmile vyšla.

9 a 1/2 týdne (1986)

Film je zbytečně dlouhý, zůstal jsem v kině do konce spíše jen ze zvědavosti, zda dosud nepromítnutá část je stejně slabá jako ta již proběhnuvší. Ztráta času.

Velký hráč (1982)

Výborný film z prostředí falešných karetních hráčů, kde dominuje právě hazardní hráč s přezdívkou v polštině Wielky szu, který nikdy neprohrál. Je tu též ukázáno, co s člověkem udělá poker. Film nepostrádá přiměřenou dávku napětí. Mohli by ho alespoň v TV zopakovat. V ČSSR běžel ale pod jiným názvem, nevím přesně, tuším, že asi "Velký hráč".