Láska a pouta (2022)

Na úvod hneď podotknem, že z mierne podobne ladenej tematiky typu 50 Shades of sh*t a ďalšie tieto hollywoodské nezmysly som nevidel, preto nemôžem s ničím porovnávať. Film hodnotím tak, ako som ho videl. A teda, bol to vcelku netypický (pre mňa aj celkom originálny) romantický príbeh o dvoch ľuďoch s veľmi podobným menom, vďaka čomu vznikne drobné nedorozumenie a (dominantná) hlavná hrdinka (skvelá a krásna Seohyun - tichá voda brehy myje ;)) odhalí BDSM chúťky (submisívneho) hlavného hrdinu, až sa začnú v tejto veci stretávať, a... začne sa aj vzťah prehlbovať. Napokon z toho vzišla nevšedná zmeska najmä romantiky a komédie, a v menšej miere aj miernych zvrhlostí a drámy, no stále to bolo v norme, aby z toho nikto nezostal pohoršený. Sympatická dvojica hl. hrdinov s dobrou chémiou, viaceré vtipné momenty, na ktorých som sa schuti zasmial a celkovo - osviežujúci pocit, keď si uvedomujem, že som sa pri tomto filme nenudil. Obzvlášť kredit za to, že sa na takúto tematiku tvorcovia odhodlali (v komentároch o tom viacerí písali, že takéto explicitné témy su pre Kóreu ešte stále mierne tabu - o to lepšie, lebo priniesli pekný pohľad s dobrým príbehom so skvelým koncom :)). Vo finále mi chýbal len silnejší moment, ktorý by vyvolal katarziu, a viacej hudby (to málo, čo jej tam bolo - tá bola perfektná). Dávam tomu 4* a po prípadnom opätovnom zhliadnutí prehodnotím.

Joahaejo (2016)

Príjemná oddychovka s pomalým a neistým začiatkom (pri ktorom som spočiatku (úprimne :D) aj zaspával), no keď sa človek nejako "oťukal" s postavami a doplo mu "vo co go", tak si postavy obľúbil, a začal im fandiť - všetkým 3 párečkom. A onen vytúžený (na tento žáner ten jediný správny) koniec aj prišiel, a good vibes zostávajú :). Lebo tematika niekoľkých paralelných príbehov s rodinno-romantickou tematikou azda od čias Love Actually tu stále je a aj bude. Keď sa do toho pridá to správne "kórejské čaro", klišoidné vám to pripadať nebude, resp. ak aj áno, nebude to vadiť :o). Chýbalo mi len trošku viacej humoru a vtipu. V príbehu ale potešili všetky 3 páry, špeciálne asi ten s Esom (ktorú som videl prvýkrát hrať) a Kang Ha-neul. Vo finále tomu dávam 4* - bolo to super, príjemné, hoci nie najoriginálnejšie, no pobavilo.

Soundtrack #1 (2022) (seriál)

"Be honest how you feel. Do what you want to do and follow your heart." Pôsobivé od začiatku až do konca, kde každý jeden záber hovoril sám za seba (kamera rulezzzzz!!!) - dali sa z neho cítiť emócie, čo postavy prežívajú. Skvelý námet o dlhodobo friendzoned fotografovi, ktorý so svojou príležitosťou vyznať sa dlhoročnej kamarátke (písateľke textov piesní) váha. Mierne krátkometrážny formát (4 epizódy o priemernej dĺžke asi 45 minút) oproti všetkým ostatným K-seriálom prináša skvelé osvieženie a dobre plynúce tempo, ktoré vo finále vyústi do želaného konca :o). Príjemné postavy so skvelou chémiou (skvelý Park Hyung-Sik a svojím spôsobom očarujúca Han So-Hee). Do toho veľmi príjemná hudba (inštrumentálne piesne by ste hľadali zbytočne, nie sú nikde, čo je o dosť väčšia škoda, ten OST bol "boží" :( ). Vo finálnom hodnotení tomuto skvostu dávam 5* aj napriek tomu, že som výraznejšiu katarziu nepocítil, no totálne ma pohltil ten originálny spôsob vyprávania a feel-good pocity okolo toho.

Spider-Man: Lotus (2023)

Chvályhodný počin fanúšika, ktorý zo srdca pracoval niekoľko rokov na diele, ktoré má srdce. Ostatní kolegovia komentujúci tu správne poznamenali, že je to iné - temné, a o dosť viacej osobné - zamerané skôr na samotnú postavu Petera Parkera (než Spider-man-a), ktorý musí "povstať". Warden Wayne v jeho roli skvelý a uveriteľný. Skvelá bola aj postava mladého chlapca Tima s chorobou a potešili aj menšie roly známych (Gwen, M.J., Harry, Flash). Celkové vyznenie filmu s atmosférou neskutočne umocňovala nádherná hudba, ktorá obsahavala tie správne tóny "rising" motívu (celkovo, hudba bola to najlepšie na tom filme). Napriek tomu ale na plné hodnotenie nemôžem ísť. Ako fanúšikovský nízkorozpočtový počin je to samozrejme skvelé, obdivuhodné. Len kvôli tomu ale pri hodnotení o toľko ústupčivý nebudem (btw. kontroverzie okolo režiséra Gavin J. Konopa riešiť nemienim a ani nebudem...). Keby sa film volá Rise of Spider-man alebo Peter Parker's rise, asi by to správne vystihovalo podstatu filmu (a nemôžem namietať) - lebo Spider-man tu a tam bol, no asi som čakal trošku bombastickejší zážitok a viacej akcie (tá, ktorá sa tam vyskytla - bola skvelá, len jej mohlo byť asi tak 3-4x toľko, lebo CGI na tú veľkosť "tímu pre VFX efekty" bol skvelo zvládnutý). Za normálnych okolností by som tomu dal asi 3*, ale zohľadňujem iný pohľad režiséra i jeho (nielen rozpočtové) možnosti, preto dávam 4*. Je to pekný film, no možno budete od toho čakať niečo iné, niečo viacej... Oceniť ale jeho kvalitu (aj vzhľadom na skutočnosti) treba. Poznámka na záver - ešte keby vysvetlia význam toho slova LOTUS v názve filmu :o), tak by som bol rád ;o)

Ditto (2022)

"Follow your heart. Honesty always works." TIME PARADOX, vol. 3, a pozerám, že film s rovnakým názvom (a zjavne aj podobným príbehom) vyšiel na konci milénia v roku 2000. Tak či onak, Korejci tento motív s "cestovaním", resp. prepojením 2 odlišných časových období majú veľmi radi. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade, kde zdrojom "prepojenia" je ten istý rádioprijímač v dvoch odlišných obdobiach. Toto sa použilo na vykreslenie celkom normálneho romantického príbehu so smutným, ale dobrým (správnym?) koncom na strane jednej, čo vyústilo do happy-endingu na strane druhej. Keď sa nad tým tak zamyslím, romantická rovina bola skôr priemerná, ale 2 prepojené časové obdobia to tak krásne ozvláštnili a vytvorili veľmi príjemnú kombináciu. K tomu veľmi vhodný soundtrack, ktorého smutný motív v jednej scéne vo mne vyvolal skoro úplnú katarziu. Potešila veľmi sympatická Cho Yi-Hyun. Vo finále som tomu chcel dať 5*, no nechávam si rezervu - ak sa mi podarí zhliadnuť originál z roku 2000, tak možno prehodnotím, a zvýšim na maximum. Zatiaľ teda 4* :o).

Láska z nenávisti (2023) (seriál)

Dlhodobo si jazdievam a pochvaľujem kórejskú tvorbu, s akou ľahkosťou a originalitou dokážu tvoriť (zdanlivo) jednoduché príbehy, ktoré vždy tak ozvláštnia, že je z toho vynikajúca zmes všetkého možného v najkvalitnejšom možnom "kabáte". Lebo od scenára, výberu postáv, kamery až po hudbu je to veľakrát skrátka dokonalosť. V tomto prípade tomu opäť tak bolo, a tak sme dostali pomerne vtipnú a nevšednú kórejskú rom-com, ktorá v podstate ani chvíľu nenudí, má skvelú minutáž (10 epizód o priemernej dĺžke okolo 40 minút), skvelé kamerové zábery, je skvelo natočená, príbeh je svižný a jeho vývoj má tempo (a napokon aj niekam dospeje). Samé superlatívy, všakže? Napriek tomu tomuto skvostu nemôžem dať za celých 5*, ale len 4*. Aj napriek celkovo veľmi príjemnému prevedeniu tomu čosi chýbalo, nejaká katarzia, niečo... Cítil som sa trošku "podvedený" - scéna, ktorú ukazoval trailer s "delikventkou" (s krásnym športovým gestom spiacej Yeo Mi-ran v prevedení veľmi šikovnej Kim Ok-bin), mala vo finále úplne iné vyznenie. Ústredná dvojica má veľmi zaujímavú chémiu, ale kvôli vykresleniu Mi-ran absolútne netuším, či to má pre zábavu s chudákom Nam Kang-ho (hraje ho skvelý Teo Yoo, vykresleniu jeho postavy čosi chýbalo, no divák si vie domyslieť). Skvelé scény bitiek, dobré efekty + zopár drobností, ale pocit, že tomu čosi chýbalo, vo mne zostáva stále; a tá chýbajúca katarzia... (aspoň pohľad na Grace potešil :)) P.S. tieto 2 songy z credits skvelé - Sweet Dream a The Moment - po vypočutí pochopíte :o).

Kaechimi (2013)

"Don't be emotional, but rational, and cold-blooded." Tak toto bola super komédia! Množstvo bláznivých humorných momentov (niekdy azda aj prehnaných), ktoré dopomáhajú a zaobaľujú pohodový príbeh s romantickými prvkami. Kim Ah-Joong v roli šikovnej šibalskej "zlodejky" (so srdcom) vynikajúca - tá to valila už len svojím pohľadom, kedy neraz detektíva Lee-ho (skvelý Won Joo) privádzala do šialenstva :). Hudba takisto príjemná, tóny vhodne dotvárali banálnu (a bláznivú) situáciu :). Pri hodnotení privieram jedno očko, a dávam o tú pomyselnú polhviezdičku naviac, aby som tomuto bláznivému skvostu mohol dať FULLku 5* :).

Tikkeulmoa romaenseu (2011)

"Šťastie? Ľudia sú nešťastní, pretože sa až príliš snažia dosiahnúť šťastie." Skvelá a odľahčená komédia s veľmi zaujímavou, len trošilinku environmentálnou tematikou, a skvelou ústrednou dvojicou i príjemnou hudbou. Pekná Han Ye-Seul a jej postava sympatickej a dobre namotivovanej (skoro) podvodníčky Hong-Sil potešila, a nešlo jej nefandiť. Keď sa k nej pridal aj parťak "Vincenzo" - Ji-Woong (Song Joong-Ki), o zábavu bolo postarané (jeho zvuky napodobňovania zvierat boli TOP :D). Ich chémia skvelá. Vo finále je to velice podarená komédia s menšou dramatickou vsuvkou a skvelým romantickým koncom, ktoré sadlo jak šerbeľ na zadok :o). Možno tých 5*, ktoré som dal, sa môžu zdať prehnané, no pozeralo sa na to super, a človeka to proste bavilo :) + zopár malých detailov, ktoré dotvárajú už i tak skvelo napísaný scenár ;o). A aby som nezabudol, táto hláška z filmu je TOP -> "People need to do two kinds of things in life - the things they want to do and the things they should do. If you don't do what you should do when you're young, you won't get to do things you want to do when you're older."

Doogeundoogeun nae insaeng (2014)

Pekný a uveriteľný príbeh s typickým kórejským precítením i nejakými ďalšími frkmi, a s veľkým množstvom veľmi sympatických postáv i hl. hrdinami, ktorým budete fandiť. Či už ide o postavu mladého Ahreuma alebo jeho rodičov, ktorí mu odovzdávajú maximum (hrajú ich skvelí Song Hye-Kyo a Gang Dong-Won) + ďalšie vedľajšie postavy. Príde i na zopár životných motivačných posolstiev a aj napriek smutnému koncu je celkový feel-good pocit z filmu veľký a pretrváva i potom. Byť v inom psychickom rozpoložení, možno dôjde aj k silnejšej katarzie v smutných momentoch - to by som prižmúril oko a dal tomuto skvostu aj 5*. Avšak ma to až tak silno nezasiahlo, preto zostávam na 4*.

Shadow Beauty (2021) (seriál)

Za 4*. Drobet upraviť, skrátiť, a bol by to skvelý edukačný seriál pre študentov o šikane, sociálnych sieťach a ich nástrahách. Inač, zaujímavý príbeh so zaujímavými postavami. Príbeh o dievčine Ae Jin, ktorá (do istej miery) hľadá útočisko na sociálnej sieti, kde sa vydáva za niekoho iného (influencerka Genie). V reálnom živote je to ale outsiderka, ktorá sa nevie za seba poriadne postaviť, a pravdepodobne má za sebou určité rany. Zaujímavé boli aj ostatné (menej významné i významnejšie) postavy - spolužiačka Ha Neul (krásne dievča, ktoré šikanuje Ae Jin, ale zároveň považuje Genie za svoju najlepšiu kamarátku) - tá si tiež nesie svoje rany, ale vo finále, z jej vývoja budete nadšení. Potom je tam ešte spolužiak Ho In - inteligentný exot; spočiatku ho budete nenávidieť, ale potom si ho obľúbite (vykľuje sa z neho fakt skvelá a kladná postava). Keď sa ešte na scéne objaví niekto, kto vyzerá ako skutočná Genie, až potom sa to začne ešte viacej zamotávať... Na formát 13x20 minút úplne super, napínavé, zaujímavé a najmä svieže. Zostrihať to na 90-minútový film a možno dám aj 5*. Takto je to na solídnych 80%.