Keunalui bonwigi (2016)

Osviežujúca K-romcom, ktorá v princípe neprináša nič svetoborného (a i humorných scén je menej), no náramne dobre sa na ňu díva, a zároveň exteriéry (najmä Busanu) sú dokonalé a krásne :). Chémia medzi ústrednou dvojicou zaujímavá, prinaša aj poučné momenty, no od začiatku tak nejak predpokladáte, že to skončí tak, ako skončí :o). A v princípe to ani nie je problém. Poteší Moon Chae-Won so svojím nevinným pohľadom, veľmi príjemná hudba (dokonalý cover songu Photograph od Eda Sheerana, ktorý ani za svet nemôžem nájsť) a v princípe aj koniec, ako na takýto film má byť. Prižmurujem oko, a zaokrúhľujem nahor na 4* ;).

Siganitalja (2016)

TIME PARADOX! Veľmi efektné a zároveň aj dosť ťažko sledovateľný skvost, kde je potrebné nad dejom rozmýšľať, a zároveň sústrediť sa, aby neušiel žiaden dôležitý malinkatý detail (o veľkom počte postáv a mien ani nehovorím). Napriek tomu ale dosť originálny a nevšedný (mierne mysteriózny) príbeh, ktorý má presah v 2 dejových líniách, ktoré sú vzájomne prepojené. Potom ten popis filmu sedí jak šerbeľ, avšak to, ako sa príbeh (najmä vo finálnej fáze) vyvinie, tak to som vôbec nečakal. Koniec práve kvôli tomu dosť prekvapivý a nečakaný (a asi z neho zostanete minimálne 2x v pomykove, ako ja). V zhrnutí je to nečakane dobrá akčná detektívka s vynikajúcim strihom, hudbou a zvukovými efektami, s drobným romantickým presahom a motívom, kde 2 dejové línie (prepojené cez sny) pridávajú nový rozmer originality, a prekvapivý koniec vynára mnoho otázok na diskusiu. Každopádne, Kwak Jae-Yong priniesol opäť niečo (nielen žánrovo) veľmi zaujímavé a originálne.

Naui P.S. pateuneo (2012)

Jedna dobre mienená rada pre tento film - vyčleňte si naň čas tak, že ho buď dokukáte celý na jeden vrz, alebo ho nedokukáte vôbec - aby ste neurobili chybu ako ja, že som to kukal na dvakrát. Lebo je to od začiatku skvelá, a veľmi originálna jazda, kde sa celkom riadne aj nasmejete, kde nevyhnutne dôjde aj na zvrhlejšie momenty. Najlepšie na tom celom je, že sa ten film na nič nehrá, je autentický tak, ako je. K tomu vynikajúca chémia skvelej ústrednej dvojice, ktorej vzájomné vyznanie si lásky (ku koncu a na úplnom konci filmu) je tak originálne, zvrhlé, nemiestne, no najmä úprimné, že až (mimochodom, Kim Ah-Joong si zamilujete od prvého momentu, Ji Seong začnete fandiť v momente, keď ho lepšie spoznáte a dôjde na druhý telefonát (čo bude ešte stále v úvodných 20 minútach filmu :o)). K tomu skvelý soundtrack s veľmi slušnými piesňami (TOP je určite "panties" song :D, ktorého prvé zahratie vo filme padlo jak riť na šerbeľ, a verzia v záverečných titulkách je už len čerešničkou na torte). Dávno som sa pri romantickej komédii tak nezabavil, preto s uplným prehľadom za 5* :o) !!! A len jedna rada - tú otázku "Whatcha Wearin'?" sa nebojte opýtať, lebo je to krásne, a úprimné ;) :).

Parazit (2019)

Tak toto bol "mazec". Pomalší (a na mna až) nudný úvod vystriedalo niečo bláznivo vtipné (schovávanie sa v dome a moment, že sa všetko musí nevyhnutne tak vyvinúť, že to hl. hrdinom nevyhovovalo bolo TOP), aby to neskôr prešlo do opäť niečoho iného (aj parazitovanie musí mať svoje nevyhnutné hranice, inak hrozí brutálny malér), aby prišli prírodné katastrofy, ktoré nevyhnutne vyústia do brutálne tragického finále s nedobrým koncom pre všetkých. A samozrejme - ten motív rozdielu medzi dvomi úplne odlišnými rodinami (resp. rozdiel medzi "bohatými" a "chudobnými") skvelo vykreslený. Doteraz netuším, či s rodinou hl. hrdinov mám súcítiť alebo nimi opovrhovať. Úprimne, nespravil by toto každý z nás? Ťažko povedať... Oscara si film zaslúžil právom, lebo to bolo originálne, premenlivé, netradičné, vtipné, akčné, smutné... Konkrétnych hercov nejdem vyzdvihovať, tam skrátka nebol jeden nepremyslený moment a ani jedna zbytočná postava... Za mňa absolútka!

Ohjik geudaeman (2011)

Kamarát sa ma nedávno pýtal, na základe čoho sa dostávam ku kórejským filmom a rozhodujem sa, čo si pozriem. A pri výbere tohto filmu to bolo opäť o mojej obľúbenej Han Hyo-Joo (ktorá opäť nesklamala; spôsob, akým hrá a dokáže sa vžiť do role každej jednej unikátnej postavy, ktorú hrá, je skrátka úžasné). Zároveň, zistenie po zhliadnutí filmu, že má až 2 remaky (jeden turecký a jeden indický) je celkom prekvapením, lebo to znamená, že to asi muselo byť kvalitné dielo. Príbeh vskutku realistický a pomerne originálny (zoznámenie sa slepej holčiny s pomerne drsným chalanom, ktorý sa začne o ňu starať a záležať mu na nej) - klišé podľa mňa moc nehľadajte (je to kórejská rom-dráma, to hovorí o všetkom :)), hoci vývoj vzťahu ústrednej dvojice sa dal očakávať; napriek tomu sa na to pozeralo veľmi príjemne a hltal som každú scénu, ktorá mala svoje miesto. Zakomponovanie "hriechov minulosti" postavy (skvelého) So Ji-Sub a jeho spôsob potreby vykúpiť sa z hriechov minulosti - takýmito námetmi by sa mali inšpirovať Sparks a ďalší americkí spisovatelia a scenáristi. Do toho krásna hudba, perfektne zvolená kamera a veľmi pekný koniec (s vykúpením ;)). Za 4* (ale vedzte, že to nemalo ďaleko od 5*, a určite vrelo odporúčam :)).

Gamshijadeul (2013)

Ak by sa film nevolal Cold Eyes, ale Cold Blood, myslím, žeby to chybou nebolo. Lebo v tomto bolo jedno, aj druhé. Velice inteligentný akčný thriller s mega-originálnym spracovaním, skvelou akciou a samozrejme aj patričným napätím, kde je paradoxne jedinou nevýhodou jeho inteligentnosť - veľa (kódových) mien, veľa pojmov, veľa vedľajších postáv - človek sa musí velice sústrediť, aby mu niektorý detail neušiel, a nezostal ako ja na konci ((vynikajúca) Han Hyo-Joo má vo filme dvojníčku-sestru? :o)) Napriek veľkému množstvu postáv ale dôraz na ich osobný príbeh viac-menej ustupuje, a do popredia sa dostáva chladná a veľmi dobre premyslená akcia. Napriek tomu ale výber postáv skvelý (obzvlášť drsný vedúci gangu - ten bol neskutočne presvedčivý). Myšlienka "pozorovateľov" (ARGOS ;)) originálna. A nevadil mi ani neistý (a pomerne zdĺhavý) začiatok. Pri hodnotení som nalomený, a rozhodujem sa medzi 4* a 5*. Nateraz dávam 4, a po potenciálnom ďalšom zhliadnutí prehodnotím.

100% Vlk (2020)

Letné popoludnie končiacich sa prázdnin mojej netere, a ja som si tento film skukol spolu s ňou. A po dlhšej dobe, odkedy som videl nejaký takýto animák, musím povedať, že som sa bavil vcelku dobre :). Grafika skvelá (kombinácia štýlu DreamWorks a Pixar podľa mňa viditeľná, ale predsa to malo svojský štýl), príbeh v pohode, a boli samozrejme aj nejaké zaujímavé gagy :). Účel to splnilo. Za mňa 70% (s prižmúrenými očami dávam 4*).

Haepiniseu (2021) (seriál)

Vynikajúce, vynikajúce, a ešte raz vynikajúce. Zaujímavý príbeh s novým (veľmi zákerným) vírusom, a z môjho pohľadu aj dosť realistické zachytenie obrovskej krízy (a paniky) v post-covid-ovom období. Nie nadarmo sa hovorí, že časy kríz odhalia skutočný charakter človeka. A v tomto príbehu odhalili. Objavia sa tam totiž viaceré skvelo zahraté postavy - prospechárski oportunisti, z ktorých vám bude zle; ktorí aj v čase vypuknutia pandémie pozerajú skôr na svoj vlastný prospech a možnosti, ako získať, než na kolektívne dobro. Na druhej strane to vyvažuje dokonalá ústredná dvojica (ktorú hrajú skvelý Park Hyung-Sik a dokonalá Han Hyo-Joo), z ktorej budete unesení - ich chémia, spolupráca, vzájomná oddanosť, predvídavosť, a aj schopnosť čeliť krízam a obrovským problémom - zároveň, ako si pri tom zachovajú chladnú hlavu a vedia si od problémov udržať potrebný patričný odstup; o ich vyvíjajúcom sa vzťahu ani nehovorím. Budete im fandiť, to je 100%, a budete im veľmi priať, aby to nakoniec vyšlo, a podarilo sa im, po čom túžia. Seriál Happiness totálne pohlcuje (už postupný začiatok a naznačenie problému vírusu je vynikajúci), a každou jednou epizódou prinášal novšie a zaujímavejšie momenty a ešte väčšie prekvapenia vrátane skvelých cliffhanger-ovských koncov epizód. Všetko to umocňuje dokonalá (a neraz i atmosferická hudba). O občasné vtipné momenty tiež nie je núdza. Pri polovici seriálu som mimochodom mal pocit, že to asi nedopozerám, lebo nebudem toho schopný - tak ma zasiahlo konanie niektorých záproných postáv. Našťastie som to neurobil :o). Ďalšie šoky síce prišli, ale koniec je potom taký, aký si (podľa mňa) všetcia prajú. Príde ale až v úplnom závere (podľa mňa sa to lepšie ukončiť ani nedalo :)). Lebo - Happiness is with you :) (to je názov poslednej epizódy btw. ;)). Dávam fullku - 100%, a seriál si dávam medzi obľúbené :).

Nae anaeui modeun geot (2012)

Keby to natočili Taliani alebo Francúzi, inak by to asi nevyzeralo, lebo toto bola naozaj bláznivá (skoro) komédia aj s určitým (dobrým) odkazom. Príbeh celkom v pohode, nápady bláznivé (najať si chlapa, aby zbalil moju ženu, žeby sme sa rozviedli, lebo ja nemám gule na tento krok - tak toto je fakt gól :)). Koniec dobrý, všetko dobré (pozitívne emócie pretrvávajú). Napriek tomu ale mi u toho čosi chýbalo. Preto max za 3*.

Banchangggyo (2012)

Solídne 4*, kde nemusím váhať, či je to viacej alebo menej, než si tento skvost zaslúži (a ani prižmúriť oči, s nimi by to azda pri malej dušičke vydalo aj na 5*, ale možno neskôr, po ďalšom zhliadnutí, ak vôbec... :o)). Lebo ide o veľmi peknú romantickú dramédiu, kde všetky tieto 3 prvky (romantika, komédia, dráma) sú v správnej rovnováhe, aby výsledok bol skrátka skvelý (napokon síce dominuje romantická línia aj s pekným happy-endingom, ale to vôbec nevadí). Už úvodná scéna (aj s pomocou skvelej hudby) ma dokázala hneď upútať, a skrátka som vedel, že toto bude dobré. Následné zasadenie mierne klišovitého príbehu je pomerne originálne, jeho vývin dupľom (už v komentároch niekto spomenul dobrú a zásadovú doktorku, ktorá nevyhnutne robí aj chyby). A nevyhnutne príde aj na smutnejšie momenty, ktoré ale majú svoje správne miesto. Všetko krásne dotvára veľmi vhodne zvolená hudba. Han Hyo-Joo opäť nesklamala, skvelá v úplne všetkých ohľadoch. Jej chémia s Ko Soo zaujímavá, v rámci príbehu dobrá. Zhliadnutie neľutujem :).