Bez konce (2008)

Veľmi zaujímavá sonda do vzťahu Chorvátov a Srbov s neľahkým a nevyspytateľným vývojom príbehu (s vynikajúcim spôsobom vyprávania), v ktorom si hlavná postava (z môjho pohľadu) hľadá vlastné vykúpenie tým, že sa ujme niekoho komu nevedome ublíži. Viacej toho dodať nemusím, azda len - skvelý výber a vykreslenie postáv (od hl. hrdinu Martina, cez Desu, vrátane vyprávača príbehu a ďalších menších rolí). Hudba špecifická, autentická, skvelá! 80% s prehľadom.

The Butterfly Circus (2009)

Pekný krátky film s úžasnou muzikou a zaujímavou "storkou". Pôvodne som si ho chcel pozrieť ani neviem z akého dôvodu vlastne, ale napokon som rád, že som ho videl. "Citové vydieranie" je tomuto filmu podľa mňa neprávom vytýkané, skôr z neho totiž vnímam pozitívne pocity a dojmy, lebo reálne to bolo (aj) o nájdení zmyslu a vôle bojovať a žiť, aj keď s hendikepom. Postava vedúceho cirkusu TOP!

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Na úvod - pred alebo po filme (odporúčam asi po) je vhodné vyzistiť si určité historické okolnosti a kontext toho, čo sa zachytilo a chcelo zachytiť v tom filme. Označenie "Tarantinova oslava Zlatej éry Hollywoodu" triafa klinec po hlavičke. Farebne aj zvukovo prvých cca 90% filmu príjemných, ale slabších; občas čosi drsné (scény na Spahn Ranch-i vynikajúce), niekedy vtipné (Bruce Lee). Je to všetko príprava na (v komentároch asi najviac spomínaný) geniálny koniec a Tarantinov f*cker Mansonovcom. Za ten záverečný "showdown" si Brad toho Oscara zaslúžil. Tú scénu si musím stále znova a znova pustiť, lebo je to skrátka úžasné... Aj vďaka tomu absolutérium! :o) (koniec s alt. realitou skvelý! :D)

Strach a chvění (2003)

Skvelá "sonda" do japonskej mentality, ktorá nie je vôbec ďaleko od pravdy (potvrdili mi to viacerí známi, ktorí boli v Ázii a Japonsku). Preto nevyhnutne došlo k tomu, že to niekedy bol smiech cez slzy. Mnohé momenty navonok vyzneli vtipne, ale ich vnútorná hĺbka bola naopak - dramatická, smutná; priam až chorá... Každopádne, veľmi zaujímavý film. Na absolutérium to nebolo (k tomu čosi chýbalo), ale aj tak slušné (a autentické!!!).

Vše o Nině (2018)

Čakal som na to, či to príde, a čo vôbec... a ono to naozaj prišlo. A bolo to drsné, nepekné, úprimné a tiež, skvelá Mary Elizabeth-Winstead zahrala životnú rolu (za scénu s "úprimným stand-up-om" by si zaslúžila Oscara, aj keď viem - toto neni oscarový film, no aj tak. Skvelo jej sekunduje aj Common, ktorého postava "dobrého muža" (pozorného, vtipného, inteligentného, konverzujúceho, ne-trápneho, atď...) dodáva filmu nutnú (a správne nastavenú) romantickú líniu. Ich chémia vynikajúca (!!). Vo finále toto pozretie neľutujem. Možno menej tradičný film (by ste ho čakali skôr na Sundance, žejo? ;o)), ktorý ale má brutálne originálny námet s trafenou stand-up-istkou s neľahkou minulosťou, ktorú by ste za to, aká je, prinajmenšom preplieskali, nech sa už spamätá. No na druhej strane, nedá sa neprejaviť s ňou súcit, a nefandiť jej - obzvlášť po vypočutí si jej príbehu.

Bohemian Rhapsody (2018)

Od začiatku brutálne pôsobivé, Rami Malek určite v životnej roli. Jeho Freddie, a vôbec, snímka samotná vás zaujme hneď od začiatku, a hocí Freddie hrá stále prím, ostatní "kolegovci" (Brian May, Roger Taylor a aj John Deacon (a samozrejme, aj krásna Mary)) vás vyvedú z omylu, že celý Queen je len o Freddiem (hoci, áno, bol v nej rozhodne najvýraznejší, ale ostatní boli nemenej dôležití). Vo finále tu potom máme film, ktorý (nie vždy úplne faktograficky - možno na 90%..?) vynikajúcim spôsobom zachytáva faktické udalosti zo života vznikajúcej, a potom o život hrajúcej kapely, a života ich hlavného člena. Skvelé zábery z koncertov plné energie na jednej strane, a zábery s "teplejším" podtónom, ale zato ukazujúce život taký, aký je... skvelý mix, z ktorého vyjdú aj 2 zaujímavé pointy - mať priateľa, a "Good thoughts, good words, good deeds". Genius!!!

Fratelli unici (2014)

Váham medzi 3* a 4*. Je to skvelá, veľmi pohodová a odľahčená komédia s jasným, priamočiarym dejom, a príjemnou hudbou. Zapnete si ju, a len pozeráte a oddychujete. A sem-tam sa zasmejete, a sem tam sa neviete vynadívať na nádhernú Miriam Leone (taká talianská Marion Cotillard v (imho) o dosť krajšom prevedení ;o)). Ústredná štvorica skvelá, chémiu im veríte, a romantika v nej tiež zaujímavá. Dej je ale stále jednoduchý, občas som tiež mal pocit, že sa v scenári improvizovalo (resp. niektoré detaily neboli domyslené), napriek tomu, pozretie ani náhodou neľutujem :). Vo finále dávam 3*.

14+ (2015)

Námet Rómea a Júlie po toľkých rokoc sa dá stále originálne natočiť. Skvelý letný (festivalový) počin s brutálnym dôrazom na detaily (dlhé zábery) a zvuky, ktoré dotvárajú genialitu tohto filmu. Dlhé zábery, a povzdychy a chvenie sa hlavných hrdinov dotvárajú reálnu atmosféru prvej lásky s vybláznením sa, doprevádzaním, a najmä - prvým bozkom (táto časť bola azda najgeniálnejšia v celom filme a zachytila situáciu tak skutočne, ako sa len dalo). Creep od Radiohead-u a najmä nádherné veľké modré oči Uljany Vaskovič na feel-good pocite filmu len pridávajú. Za mňa 4*.

Nevystupuj! (2018)

Nemecká variácia na vynikajúcu Schumacherovu Telefónnu búdku, kde v tomto prípade nemáme novinára, ale architekta, a nie telefónnu búdku v strede rušnej NY ulice, ale SUV v centre Berlína. Variácia v pohode, prevedenie už trošku horšie. Na Alvarta som bol príjemne zvyknutý už pri Tatort sérii s Nickom Tschillerom (hral ho Til Schweiger), a teda som vedel, že akciu vie točiť, a to na veľmi slušnej úrovni. Nemožno mu uprieť veľkú snahu, ktorá tam bola spolu s peknou dávkou akcie a aj napätia, navyše, s výbornou kamerou (a Wotan je dostatočne uveriteľný, skrátka mu to žeriem). Už úvodný let v lietadle a následne aj raňajková scéna navnadili dobrú atmosféru. Ako ale viacerí poznamenali, v strede filmu sa objavia brutálne logické chyby, kedy sa zdá, že scenáristi chytili bolesť hlavy, resp. stratili vlákno, a pokračovali niekde úplne inde. Kvôli tomu, nanešťastie, mnohé detaily neboli dotiahnuté do konca a celé to prestalo dávať zmysel. Za tých okolností nemôžem dať viacej, než 3*.

Zelená kniha (2018)

Za 5*, a s prehľadom (film vyvolal viackrát silné emócie, a nie, nebudem to vyčítať nikomu :), filmy sú tu preto, aby tie emócie vyvolávali, nech sú akékoľvek :)). Krásny film so skvelou dvojicou v neľahkom období nielen o živote. Tematika rasizmu a segregácie je ťažká téma, ktorá sa veľmi neotvára, čím možno tvorcovia otvorili pandorinu skrinku (stačí si pozrieť vlnu odporu nielen v komentároch pod týmto filmom, ako sa film snaží hrať na city, a ako boli Oscary umelo udelené filmu a aj Mahershala Alimu len preto, aby sa podporila "politická korektnosť"... bulls*it, ľudia). Preto za tým nehľadám nič viacej, ale beriem to ako celok - tak, ako je. Klasik Viggo tradične vynikajúci, potešila aj skvelá Linda Cardellini. A smekám - Peter Farrelly, kalap dolu, skvelé dielo (na režiséra bláznivých komédií by to určite nikto nepovedal :)), ktoré ukázalo genialitu tohto režiséria. Myšlienka zmeny ľudského srdca, ku ktorej je potrebná guráž, je krásna. A poznamenám, že som sa neraz s veľkou chuťou zasmial, a zároveň, neraz mi tlačili na viečka slzy... Preto absolutérium! :)