Sváteční rande (2020)

Som asi jeden z mála, ale mne sa to veľmi ľúbilo :), že som až váhal, že tomu dám 5*, ale čosi k tomu ešte chýbalo :-/. Vo výsledku tu máme vynikajúcu chémiu úžasnej (a odzbrojujúcej) Emmy Roberts (ktorú sledujem už dlhodobejšie, a podotknem, že nám vyrástla na skvelú herečku, ktorá nemá problém s hocijakou rolou a hravo všetko zvláda, v tomto prípade blondská, ktorej nerobí problém ani sprostejší jazyk :)) a rovnako skvelého Luke Bracey-ho, množstvo vtipných momentov a pomerne dynamický film, ktorý nenudí, a je práve taký skvelý na sviatočné okamihy (jo, pozrel som si ich tieto Vianoce, a neľutujem :))

Gentlemani (2019)

Inteligentné, drsné, bláznivé, a vtipné. Založené na výborných rozhovoroch (Hugh Grant a Charlie Hunnam rulezzz!). Inšpirácia Pulp Fiction-om nezanedbateľná, ale to vonkoncom nevadí, lebo to stálo za to. Za 5*.

Vybíjená (2004)

Za 3*. Komédia to pohodová s hviezdnym obsadením a vynikajúcimi cameo-postavami (potešil Chuck Norris a David Hasselhoff s nemeckým tímom :D). Príbeh taký tuctový a v pohode, ale ničím neohúril. Vince Vaughn mal už o dosť lepšie roly (Nesvatbovi, Stážisti), Ben Stiller zase hral neuveriteľného vola, ktorý mi liezol na nervy (potitulková scéna mi vtipná neprišla, skôr mi pripadala dosť smutná, ale možno som nebol v správnom psychickom rozpoložení), na druhej strane ale, jeho úloha záporáka stála za to :). Suma summarum - naozaj pohodová komédia na nedeľné poobedné popoludnie, pri ktorom nepotrebujete rozmýšľať a dobre si oddýchnete.

Les Forçats du cuir (2013) (TV film)

Ďalší veľmi alarmujúci film z oblasti módy, ktorý, dúfam, že viacerým otvorí oči (nielen mne), aby jednak hľadali kvalitu namiesto kvantity (menej je niekedy viac), no najmä, aby sa zaujímali o pôvod výrobkov - za akých okolností, pri akých podmienkach boli vyrobené. Podobne, ako rifle napr. v Číne (viď. dokument Cena riflí), aj spracovanie kože (verím tomu, že nielen) v Bangladéši sprevádzajú veľmi nepekné, nehostinné; priam nehumánne podmienky - detská práca, žiadna ochrana zdravia, obrovská nedbalosť voči životnému prostrediu, ničenie ekosystému. Dodatok - vidieť krabicu s nápisom Baťa niekde v továrni v "ďalekej Ázii" je dosť alarmujúca vec (a hoci som čítal, že továrne z Ázie majú presunúť, je určite dobré si zistiť informácie..).

Půlnoc v Paříži (2011)

Môj prvý film od Woodyho, a budem úprimný - nečakal som vôbec, že ma to tak zaujme. Rozbeh bol postupný, ale už prvý rozhovor dokázal dokonale upútať. Prenášalo sa to postupne do obyčajného filmu s niestým vzťahom, aby sa z toho vyklulo vynikajúce fantasy, kde Vám to celé začne dávať zmysel až ku koncu. Výlet do slávnej éry 20-tych rokov minulého storočia s mnohými legendami bol vynikajúco spracovaný. Obzvlášť potešili skvelí Adrien Brody, Marion Cotillard a v malej úlohe aj moja obľúbená Léa Seydoux. Owen Wilson tradične výborný! Záver, kedy sa hlavní hrdinovia predsa len rozhodli zostať v súčasnosti bolo dokonalým zavŕšením, a celkové vyústenie (nielen) náhod chutnou čerešničkou na torte. Umelecky dokonalý film (a chválim aj vynikajúcu hudbu, a nielen tú dobovú :)).

Adult World (2013)

Popis "komédia" je pre tento veľmi zaujímavý skvost rozhodne nevhodný. Ono to bol skôr, a jednoducho, len "film", so svojimi silnými aj slabšími stránkami. Vynikajúca Emma Roberts, kvôli ktorej som si ten film pozrel, rozhodne nesklamala, a jej prítomnosť z filmu urobila niečo lepšieho. Dosť pozitívne hodnotím aj jej chémiu s Quicksilver-om - Evan Peters - pri viacerých nie úplne vtipných momentoch som sa pristihol, ako sa usmievam a užívam si pozitívnu vlnu energie, ktorá vanie z daného filmu. Celkovo príbeh a zápletka skôr zo života a z dospievania mladých ľudí (žáner, ktorý rozhodne môžem, a je môjmu srdcu určite blízky). Zároveň, príbehovo niečo, čo nebolo TOPkové, ale na druhej strane, vôbec to nebolo špatné, práve naopak. Vo finále tomu dávam 3*, ale sú to také silné 3*, kedy tak trošku aj premýšľam, či by som tomu nedal 4* (ale tentokrát nie...).

Collateral Beauty: Druhá šance (2016)

Ťažké hodnotenie... Ono to bolo zaujímavé, celkovo zaujímavý štýl "medzi nebou a zemou", ktorý vo finále dáva zmysel, finálny konklúzny a "zjemňujúci" happy-ending bol tiež skvelý. Veľká plejáda skvelých hercov a postáv bolo k nezaplateniu (Will Smith, Ed Norton, Keira Knightley, Naomie Harris, a mnohí ďalší...), jednoducho luxusná zostava. Kamera oku lahodiaca, soundtrack a výber piesní dával zmysel. A hoci, nech tomu chcem dať akokoľvek dobré hodnotenie, niečo tomu filmu fest chýbalo.. Príbeh nedotiahnutý, a hoci bol taký "v pohode", aj tak prevláda pocit, že bol nemastný-neslaný, poriadne nevykreslený. Skrátka, slabý... 3*, aj to neviem, či nedávam tomu príliš veľa. (EDIT 13.12.2020 - po čase znižujem hodnotenie, lebo si uvedomujem, že ten film vlastne nič nepovedal...)

Good bye, Lenin! (2003)

Tento rok pri príležitosti 17. novembra som si povedal, že toto musím konečne vidieť - pozrieť si niečo, čo je síce len film, ale aspoň trošku môže poskytnúť pohľad, ako to bolo v Nemecku za konci boľševika (zhodou okolností to aj v predvečer 17. novembra dávali :)). Vo výsledku sa mi dostavil výborný nemecký film, z časti dramédia so slabšou, ale za to o to intenzívnejšiou komediálnou zložkou (vtipné momenty u mňa vyvolali taký prudký ohlas smiechu, že som sám seba prekvapil :D). Dobový prechod zo socíku (a jeho istôt) do oveľa dynamickejšieho (a do istej miery bezcitného) kapitalizmu, ktorý dáva obrovský výber, bol veľmi zaujímavo podaný. Zároveň bolo zobrazené, do akých absurdít a nezmyselností dokáže zájsť syn, ktorý nesmierne miluje svoju mamu :) (našťastie drámy bolo v tomto menej, než by sa z tohto popisu mohlo zdať, skôr to bola naozaj tá komédia :)). Hlavné postavy uveriteľné, Daniel Brühl skvelý, veľmi potešila krásna Čulpan Chamatova. A tiež aj vynikajúci Yann Tiersen a jeho Summer 78'. K 17. novembru tento filmu odporúčam na 100% (ten dátum dodá na pocite autenticity ;)).

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Vynikajúce, jednoducho vynikajúce! Zároveň originálne, efektné, a s brutálne veľkým počtom odkazov na pop-kultúru (DeLorean, T-800, King Kong, Godzilla, ale aj Bee Gees, Hall & Oates, Twistes Sister, Tears for Fears a mnohé iné). VR je imho veľmi vďačná téma v dnešnej (nielen) informatickej spoločnosti. Jednoducho veľmi zaujímavá technológia so zatiaľ neuchopeným potenciálom, ktorého sa tento film chopil naplno a pretavil to do veľmi zaujímaveho, efektami nabitého blockbustera, kde síce príbeh skôr ustupuje (niekedy je problém to pri tom všetkom vnímať), a Spielberg si neodpustil zopár lapsusov pri stupňovaní deja (až som mal dojem, žeby som hlavnej postave najradšej jednu vylepil), ale čert to zober... Napriek lapsusom to bola vynikajúca jazda, pútavá hneď od začiatku, s vynikajuco nastaveným tempom a ešte väčšou originalitou! Vynikajúca hudba Alana Silvestriho. Potešila krásna Olivia Cooke, čerešničkou na torte bol ale pre mňa osobne Mark Rylance a jeho veľmi geniálna a (pre niekoho možno typicky stereotypná, pre mňa ale) originálna postava.

Zásnuby na dobu neurčitou (2012)

Joj, veľmi ťažké hodnotenie... Film má kolísavý príbeh. Niekedy sa naberie viacej na obrátkach, niekedy skoro vôbec. Príbeh je síce dosť priamočiaro daný (a to je dobré). Je to taká romantická ne-komédia - komediálne časti mi moc vtipné neprišli, dramatické boli moc slabé na to, aby vyvolali nejakú emóciu. Výprava vynikajúca (Emily Blunt krásna a skvelá, potešili aj Kevin Hart, Alison Brie a aj herecký Kim a.k.a. Randall Park), ale len toto nestačí... Za mňa osobne - vôbec najkrajšia a najlepšia časť bola asi v posledných 20-30 minútach, kedy mi viaceré časti pripomenuli oné slávne dvojminútové rande, a to bolo skutočne super. V celkovom vyznení to nemusí pôsobiť silno, hoci, zanecháva to na konci veľmi príjemný dojem, a to po dopozeraní filmu je niečo, čo chcete mať. S hodnotením stále lavírujem, lebo je to medzi 2* a 3*, a niekedy mi to viacej ide na 2, inokedy na 3. Prižmúrim jedno oko.. Inač 50%...