Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (2016)

Pôsobivé, a to veľmi. Celá prvá polovica je len dramatickou predprípravou na to, čo príde v druhej časti, ktorú by sme po česky nazvali "řezba", a to teda úplne naplno. Bojové scény spolu s medikom boli jedny z najlepších, ktoré sa vo filme našli. Oceňujem tiež skvelého Huga Weaving-a, Vince Vaughn-a, a vôbec, Sam Worthington takisto skvelý. Andrew Garfield vo veľmi zaujímavej (a preňho možno trošku nečakanej), ale za to uveriteľnej roli, ktorú možno on sám nečakal. Vo finále tu máme brutálnu, neraz veľmi krvavú, ale za to pôsobivú zmes, pri ktorej som sa veľmi rozhodoval, či dať 4 alebo 5. Dávam tomu ale absolutérium s poznámkou, že Mel je stále veľmi šikovný. Mimochodom, veľmi potešila Teresa Palmer, na ktorej krásne oči a úsmev je radosť sa pozerať :). EDIT: Po čase znižujem hodnotenie na 4 - chýbala mi tam tá nutná dávka emócie, s ktorými ma 5*-ové filmy oslovia a chytia.

Terminátor: Temný osud (2019)

Po dlhšej dobe vynikajúci Terminátor, ktorý nenudil, a reálne dokázal navodiť atmosféru z prvých dvoch (resp. troch) T-čok, v ktorých sa atmosféra úniku, strachu a schovávania sa dala krájať. Hneď po úvodnej scéne sme v kinách zostali v brutálnom šoku. Atmosféra sa dala krájať aj o cca 7 minút neskôr, kedy došlo k prvému významnému boju ľudí s terminátorom. Rev-9 je brutálne silný, ale za to pôsobivý hajzel, ktorého záver som si vyslovene vychutnal (film so správnym záporákom by mal vyvolať chcenie po jeho zničení/zabití/treste/spravodlivosti, čo by sa malo aj náležite naplniť, a tuto to bolo všetko. Arnold a Linda vo svojich staronových rolách skvelí (pri nejednej hláške Modelu 101 sála vybuchla smiechom). Vo finále je to kopirák jednotky a dvojky, ale žáner opäť posunul trošku ďalej, a najmä, neváhal poslať dôležité postavy doprdele, za čo má u mňa plus, a to veľké.

Beznadějný trouba (2011)

Mám rád takéto príbehy o takýchto dobráckych, dobroprajných a láskavých "underdog"-och, akého tu predstavoval Paul Rudd. Jeho motívy, zážitky a vôbec, to, čím žije (aj keď je to neraz veľmi jednoduché a v živote sa takýmto spôsobom človek stratí a neprebojuje sa), určite si z toho vie každý niečo zobrať. Vo finále to bol pekný film so síce slabšou komediálnou zložkou, ale tie ktoré konkrétne zápletky a momentky, stáli za to.

Naboso (2005)

Na režisérsky debut je to veľmi slušné, ale nielen ako debut. Ono je to naozaj pekný a zmysluplný film, ktorý chytí za srdce a občasne aj vyvolá nejaké tie úsmevy na tvári :). Til Schweiger sa týmto filmom len rozbiehal, ale, paradoxne, tomuto filmu to len pomohlo. Jemnejší strih, menšia šablónovitosť (resp. tento prvok som oproti ďalším Til-ovým filmom tak veľmi nebádal) a (podľa mňa) aj menšie tlačenie na pílu v mnohých veciach. Toto všetko hovorí v prospech tohto filmu. Hudba mimochodom tiež vynikajúca, ale na to som si už nejako zvykol, keď za hudbou stojí (aj) Dirk Reichardt (gitarové aj klávésové piesne (filmových skladateľov) boli skvelé, ale slušný bol aj výber od kapiel). Btw. výkon hlavnej protagonistky Johanny Wokalek bol vynikajúci!

Barry Seal: Nebeský gauner (2017)

Chytľavé, pútavé, svieže, originálne natočené, a tiež, veľmi zaujímavé. Už po prvých 10 minútach ma to dostatočne zaujalo, až som sa obával, či to tempo vydrží do konca. Našťastie nemuselo, lebo jeho dávkovanie (spomalenie a zrýchlenie) bolo vynikajúco urobené. Mimochodom, aj spôsob vyprávania príbehu bol skvelý (mini-filmečky). Čo sa mi akurát neľúbilo, bol koniec - tajne som dúfal, že sa tomu nejako bude dať predísť, čo sa ale nestalo :-/.

Klepání na nebeskou bránu (1997)

Skoro čierna komédia s veľkou dávkou veľmi vtipného situačného humoru (Edgar Wright sa hádam inšpiroval týmto filmom :)..), pri ktorých som sa veľakrát tak s chuťou rozosmial, že až :). Ústredná dvojica Schweiger a Liefers je skvelá, klape im to spolu veľmi dobre. Námet ako taký je veľmi zaujímavý, a určite na danú dobu veľmi originálny (podobné niečo som videl pár rokov dozadu - film 50/50, ktorý je paradoxne celkom nový, ale oproti tomuto je to väčšia dráma a menej komédia). Obzvlášť vyzdvihnem aj veľmi podarený koniec, ktorý núti sa zamyslieť nad celkovým vyznením filmu. Za mňa absolútka ;).

Kohout na víně 2 (2013)

Opäť veľmi príjemný a skvelý film, ktorý (až na ten "over the top" koniec) celkovo pripadal viacej straight-way, než jednička. Nenudil ani chvíľu, ústredný konflikt ale nebol taký pôsobivý ako predtým (rodičovské starosti a partnerské problémy nedosahujú ani náhodou úroveň toho, že sa vám pred domom zjaví (dovtedy nepoznaná) dcéra a povie, že u vás má bývať). Za plný to teda dať nemôžem, ale konštatujem, že sa Til opäť posunul ďalej v spôsobe vyprávania a zakomponovanie svojej (toho času 11-ročnej) dcéry bolo skvelým rozhodnutím. Malá Emma je vynikajúca, s lepšími ksichtami než predtým a ešte drsnejšími rečami :). Hudba oproti jednotke menej výrazná (s menej zapamätateľnými piesňami), ale kvalitný Til-ov výber a práca skladateľov stále zostáva. A mimochodom, dosť potešilo aj drobné cameo druhej Schweigerky Luny :).

Střelci na útěku (1998)

Veľmi solídnych 70%. Brutálne tempová akcia, akú som dávno nezažil, a kde skvele natočenú, drsnú a nekompromisnú akciu striedajú pokojnejšie (a zmysluplnejšie) príbehové scény, z ktorých nám vyplynie, prečo sú niektoré veci tak, ako sú. Tak či onak je tu skvelá akcia, akú som už dávno nevidel, a ktorá začína už hneď v prvej scéne filmu (s vynikajúcim úvodným trackom). Ústredná hlavná dvojica vynikajúca, ďalšie postavy takisto (akurát mohli Hugo Stiglitz s Machete-om (Schweiger a Trejo) dostať väčší priestor, keď už názov filmu hovorí o nich :)). Harryho hudba jej dodáva správne gule (mimochodom, bola to práve tá Harryho hudba, práve vďaka ktorej som sa rozhodol, že si tento film pozriem. Vďaka tomuto filmu sa slávny tvorca hier Hideo Kojima rozhodol, že za skladateľa slávnej hry Metal Gear Solid 2 (a potom aj ďalších častí) najme práve skvelého Harry Gregson-Williams-a). Mimochodom, veľmi zaujímavý koniec, ktorý sa vymyká spod klasických amerických a hollywoodských šablón (a hoci tú mám rád -> rozumej -> mám rád štastné konce s romantikou), v tomto prípade je asi lepšie, že film skončil tak, ako skončil.

Odvrácené póly (2015)

Romantické komédie mám rád, a pôvodne som si od tohto nesľuboval vôbec nič, ale výsledok bol viac, než len skvelý. Film ma nenudil vôbec, chémia a vývoj vzťahu medzi ústrednou dvojicou boli tiež veľmi zaujímavé. Dávam 70%, ale zaokrúhľujem nahor, takže 4* ;)

Srážka s láskou (2019)

Veľmi príjemná, pohodová, (podľa mňa vcelku) originálna (o tomto by mnohí asi polemizovali, že bolo opäť na štýl Kráska a zvierka, ale toto bolo predsa len vcelku špecifické :)), celkom vtipná, a najmä, nevnucujúca sa romantická komédia :). Postavy veľmi zaujímavé, Theron neskutočne príjemná vo svojej roli, Rogen zase originálny :). Pozretie neľutujem, a rozhodne odporúčam ;). 4* bez akýchkoľvek okolkov :).