Srdce mužů... a jedna opravdová láska (2011)

Jedničku som videl, a nakoľko ma bavila, tak som si povedal, že si pozriem aj dvojku :). A ono... Ono to nebolo vôbec špatné, v niektorých momentoch mi to pripadalo ešte lepšie, premyslenejšie, hlbšie. Niektoré momenty zase navodili smiech, ale celkovo, ten neskutočný feel good pocit (na ktorý som bol zvyknutý už z jednotky) pretrváva aj v dvojke. A zostávajú aj postavy (Til, Justus a Christian nesklamali :)), ktorých príbehy sa ďalej rozvíjajú (+ sem-tam nové postavy - potešila najmä krásna Mina Tander), a ono je to len dobré. S hodnotením som pôvodne chcel ísť na 3* (hudba tentokrát nebola taká výrazná), ale tie pozitívne pocity a celkovo pozitívne posolstvo (pozitívna energia, jak hovoril Bruce? :D) sú lepšie jak v jednotke, preto dávam 4*.

Bezva ženská na krku (2016)

4*, a hneď na úvod poviem, že 4. hviezdička za vynikajúcu a nedoceniteľnú (a krásnu !!!) Petru Hřebíčkovú, ktorá film ťahala a robila z neho lepší, krajší, príjemnejší a feel-good-ovejší zážitok. Nebyť jej, dávam tomu 3*. Celkovo ale to je veľmi pohodový film - partia okolo Tomáša Hoffmana (resp. Jiřího Vejdělka) je šikovná, točí typické české (a najmä - príjemné) rodinné komédie, ktoré si človek zapne, a len pozerá a nasáva tú pohodu - a nemusí pri tom vôbec premýšľať, lebo ten film je jednoduchší, ale za to dostatočne plynulý, priamočiary (feel-good pocity zaručené, ale to sa už opakujem :)).

7 životů (2017)

Medzi 3* a 5*... originalita nápadu, ale zároveň nepopierateľná inšpirácia čerpaná z filmov ako Matrix (mnohé scény sa mi zdali ako keby vystrihnuté z jedničky, len namiesto Reeves-a tam bola Noomi Rapace) a Equilibrium (utopická budúcnosť, kde tentokrát neboli zakázané emócie, ale viacej detí). Akcia bola nadupaná, a hoci niekedy mi chýbala väčšia dynamika hlavnej hrdinky (akýkoľvek muž by počas naháňačky Rapace dobehol jak nič), v celkovom vyznení to dávalo veľmi zaujímavý výsledok. Vo finále tu máme veľmi slušný film s vynikajúcou akciou a mnohými vypätými scénami (Wirkola je v tomto perfektný, veľmi dobre vie stupňovať napätie a vytvoriť kulisu pre nečakané veci), no zároveň zostáva dojem, že z tohto sa dalo toho vyždímať ešte toľko veľa, že by to bolo na 2-3 ďalšie pokračovania. Film je ale skvelý taký, aký je. Veľmi solídnych 75%. A dodatok, že Willem Dafoe a jeho postava je skvelým medzičlánkom vykreslenia celého príbehu.

Mužská srdce (2009)

Na film ma nalákal Til Schweiger (ktorý síce nebol najvýraznejšou postavou v príbehu, ale vo filme bol určite jeden z najlepších), a, samozrejme, pomerne pozitívne komentáre. Úprimne ale, po prvých 30 minútach som si myslel, že tomu viacej, než 2* nedám, ale ono sa to postupne rozbehlo. Postupne som si zvykol na jednotlivé postavy (a dosť si ich obľúbil), ich (ne)všedné osudy, problémy a spôsob, akým sa s nimi vysporiadavajú a riešia ho. Film niekoľkých paralelných dejových línií mužov, ktoré, a ktorých spája chodenie do spoločného fitka je veľmi zaujímavým spôsobom vyrozprávania podobného štýlu dramédie :). Ku koncu zostal taký veľmi pohodový feel good pocit, že to celé márne nebolo, že hoci je to bláznivé a typicky nemecké, že to k tomu nedeľnému večeru za to stálo, že ten spôsob vyprávania príbehov, ktorý som prvýkrát postrehol u Love Actually je skvelý, stále aktuálny, a podľa mňa zostane nesmrteľný. Veľmi pohodových 70%. P.S. Ďalší nemecký film, ktorý má skvelý soundtrack. A mne zostáva len skonštatovanie, že si rád pozriem aj dvojku :).

Bolest bez příčiny (2009)

Tých niekoľko emocionálne veľmi silných scén, ktoré na mňa zapôsobili až na úroveň dojatia dáva tomuto veľmi zaujímavému skvostu absolutérium, takže 5*. Iste, je tam niekoľko nedokonalostí, ale ten príbeh je originálny, pútavý, zaujímavý (a imho nie 2x radostný, ale aj o tom je život). Til hlavnej postave dodal uveriteľnú a dostatočne ľudskú dušu, ostatné postavy super. Martin Todsharow s originálnym soundtrack-om opäť nesklamal :).

Úniková cesta (2016)

Úplná pohodička s Bčkovým scenárom, na ktorú sa veľmi dobre pozeralo, zostrihané a natočené dostatočne šikovne. Vaughn v netradičnej roli, v ktorej (až na tie fakt netypické vlasy :D) bol dobrý, na Hailee Steinfeld som si už zvykol, že je dosť dobrá (takže pri nej žiadna diskusia...). Napriek mnohým feel-good momentom (osobne, asi na rozdiel od ostatných, sa mi veľmi páčili scény otec-dcéra) tomu napokon čosi chýbalo, a hoci som niekde medzi 3 a 4 hviezdičkami, dávam to tentokrát na 3.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Lavírujem, či 3 alebo 4 hviezdičky. Kokos, veď ten film je úplne skvelý, neskutočne dobre sa naň pozerá (podobne som to pri Spider-Man filmoch zažil len pri Amazing Spidie 1 s Andrew Garfield-om, kde jednoducho tá zápletka bola brutálne pútavá), záporák má zaujímavú charizmu (no zároveň z neho cítiť aj istú realistickosti, že je to predsa len človek - Keaton skvelý btw.), aj postupný vývoj a vývin Spidie-ho, ako postavy (i Petra Parkera jakožto človeka) je veľmi dobre urobený, keď ale sú tam (pre mňa jakožto fanúšika Spider-Man-a z animovaných seriálov) také neskutočné bulls**ty, ktoré sú mi jednoducho odporné - (pozn. *SPOILERS*) MJ neni Mary-Jane, ale Michelle (WTF??!), May neni stará babka, ale taká mierna MILFka (niekto v komentároch už na toto narážal), a najmä, celý vplyv Tony Stark-a a zasadenie do prostredia MCU mi jednoducho nesedí... Nakoľko ale akcia bola solídna a na film sa mi dobre pozeralo, dávam 4.

Volání o pomoc (2007)

Niekto to tu už isto poznamenal a ja s ním budem naplno súhlasiť, že toto bol najlepší a najsilnejší Adam Sandler, akého sme kedy videli, a akého kedy uvidíme (aj napriek tomu, že vo veľmi kritizovaných komédiách, ktoré získavajú pravidelne Zlaté maliny je veľmi často obsadený... ale to jeho kvalitu neznižuje ;)), nakoľko bol vo veľmi netradičnej roli v tejto vynikajúcej dráme s relatívne smutným námetom (preživší, ktorých rodinní príslušníci zahynuli pri 9/11, a ich život je veľmi ťažká téma, na ktorú neexistuje jediný správny spôsob zachytenia príbehu, námetu, nápadu, proste whatever...). Don Cheadle je vo svojej roli "sprevádzača" príbehu úžasný a dáva pocítiť, že skutočný priateľ (viď. slovenský preklad filmu Sila priateľstva) vie, kedy má byť prítomný. Film možno nie je úplne pre každého, ale vedzte, že toto je veľmi silný motív, príbeh, udalosti.. A Bohu vďaka, celkové zjemnenie vyznenia filmu je jednoducho úžasné :).

Stíny Manhattanu (2016)

Veľmi zaujímavý noir thriller, ktorý vďaka vynikajúcemu Adrien Brody-mu upútal hneď od začiatku. Yvonne vo svojej roli zvodnej a tajuplnej záhady skvelá. Hluché momenty filmu som veľmi nenašiel, navyše, bavil od začiatku až po koniec, takže hodnotím na maximum :).

Med v hlavě (2014)

Začnem asi od konca... V komentároch zmienený (a zároveň aj kritizovaný, sem-tam trošku viacej chaotickejší) Til-ov štýl kamery som si všimol asi v prvých 30 minútach filmu, a chvíľu ma to štvalo (a potom som si ani neuvedomil, že ten chaotický štýl náhle zmizol)... To som ale nečakal, že ma následne celý film s úžasne krásnym, hoci veľmi smutným príbehom (s mnohými vtipnými momentami) tak pohltí, až mi v mnohých dojímavých momentoch viečka zvlhnú, čo som teda dosť dlho nezažil. Til Schweiger dozrel na vynikajúceho vedúceho celej výpravy od réžie, cez herectvo až po vynikajúci scenár (a neviem, či tento jeho film niečo z jeho tvorby niekedy prekoná) a týmto filmom som si len potvrdil, že jeho tvorbu žeriem, uznávam, a páči sa mi fest. Pri tomto filme ale, buďme úprimní, hrá prím jeho skvelá dcéra Emma (hej, je to len film, ale ak by mi na staré kolená hocikto prejavil aspoň sčasti toľko lásky, čo Tilda svojmu dedečkovi, tak môžem zomrieť štastný :)), a najmä úžasný Dieter Hallervorden. Mimochodom, nedá mi opäť nepozastaviť sa nad úžasným soundtrackom, na ktorý som si už pri Barefoot filmoch (Til-ova tvorba) nejako zvykol, a je to čím ďalej, tým ešte lepšie. Svoju vynikajúcu robotu si opäť odviedol Martin Todsharow spolu s Dirk Reichardtom-om, a nedá mi nespomenúť ani niektoré autorské piesne, ktoré boli jednoducho vynikajúce :). Suma summarum je to nádherný (a podľa mňa pomerne originálny) film, pri ktorom neraz budete dávať úprimné smiechy, ale ktorá vás určite aj dojme.