Všechny cesty vedou do hrobu (2014)

Na začiatku odpad, trošku neskôr za 2*, aby to napokon skončilo medzi 3* a 4*. Dávam 4. A prečo? Jednak to bolo zábavné, jednak tam bola neskutočne skvelá (a stále nádherná) Charlize Theron, jednak tam boli vynikajucé cameá, a celkovo sa mi ľúbila inšpirácia Django-m (ktorého som, btw., nevidel :D) - nech mi nikto nehovorí, že sa tým filmom MacFarlane neinšpiroval - ale urobil dobre :). Každopádne - ako urobiť z westernovky paródiu, mierne muzikál, a mierne tarantinovku, to ukáže tento film v plnej kráse. A hoci ten miš-maš niekomu môže liezť na nervy, resp. mu to nestačí, ja som bol s výsledkom spokojný :).

Kincsem - sázka na pomstu (2017)

(Videné v origináli, bez titulkov.) Motív pomsty, do ktorej vstúpi láska. Dávno som nevidel nič takého, a občasná zmiešanina drámy, komédie, romantiky a aj dostihových pretekov okorenená o brutálne skvelé kúskovanie napätia (ktoré vo mne neraz vyvolali tie najsilnejšie emócie) to celé tak poobracala, že vo finále by som tomu rád dal za plných 5*, ale nemôžem. Záver mohol byť málinko lepší, možno dokonca trošku dlhší (atentát na Franza Jozefa by som bral :P :D). Je to brutálne precízne vypracované dielo, ktoré sa, verím tomu, snaží držať dobovej situácie, kde kostýmy sú jednoducho verné vtedajšej dobe, kde chémia medzi dvomi hlavnými hrdinami je vynikajúca (Ervin Nagy a krásna Andrea Petrik (skoro pripomínajúca Emily Blunt :)) úžasní). Ale ich rozhovory, v ktorých neodznelo skoro nič faktické - tam vidím obrovský nedostatok. Napriek tomu, ako celok je to vynikajúce. Btw. vynikajúca Hrutkova hudba.

Klassentreffen 1.0 - Die unglaubliche Reise der Silberrücken (2018)

Dánsku predlohu som nevidel, preto hodnotím tento film ako taký :). Niekto by povedal, že to bola nemecká variácia Hangover-u. Ja poviem, že to bola s prehľadom veľmi pohodová komédia, pri ktorej som sa veľakrát s chuťou nasmial :). V praxi to ale nebolo len o tej komédií, zaujímavá totiž bola aj dramatická zložka filmu - problémy s "krízou stredného veku", ktorej vysporiadanie sa dotvorilo príjemnú pointu celého filmu :). Til sa opäť blysol veľkou pohodou a nadhľadom, ktorý sa nesie v celom filme. Trojica kamarátov doplnená o mladšiu Schweigerku Lilli skvelá. Hudba tentokrát (oproti ostatným filmom od Tila) menej výrazná, ale opäť skvelo dotvára atmosféru. Ak hľadáte veľmi pohodovú komédiu k popcornu na večer, tak určite do tohto choďte.

Jeden a půl rytíře (2008)

Uff, toto nieeee :D. Film v pohode, príbeh priamočiary a trošku aj milý :), ale nebavil :-/. Sem-tam som sa zasmial, bolo zopár odkazov na súčasnosť, niekedy sa mi to pomaly podobalo až na Shrek-a v niektorých veciach, kde boli zahrnuté "moderné vymoženosti", resp. odkazy na ne. 2* za skvelú hviezdnu výpravu (Til Schweiger, Udo Kier, Tobias Moretti, Justus, a mnohí ďalší :), ktorých mám fest v obľube). Verím, že deckám by sa táto komédia páčila :) (niekto už v komentároch naznačoval Herbig-a, a veľmi trefne, mne totiž film trošku pripomenul Manituovu botu, ktorú práve Herbig režíroval :)). Pozretie neľutujem, na vypnutie a drobné pobavenie ok :), ale druhýkrát nemám v pláne ;).

Dívka v pavoučí síti (2018)

Solídna a pomerne temná krimi-akcia, kde mi hlavná hrdinka pripadala ako zmes cca dvoch ľudí - Jason Bourne (nie James Bond!!) a Q z posledných Double-Oh-Seven filmov. To by vôbec nemuselo vadiť, a mne osobne to ale nevadilo. Nakoľko ale toto bol môj prvý film z tejto "The Girl with/in/who...", ktorý som videl celý, tak si nedovolím porovnať to s ostatnými, nakoľko to išlo v pôvodnych šľapajách, a nakoľko sa drží severského žánru (čo to vôbec, kurňajs, je??!). Každopádne, film ako taký skvelý, veľmi veľa momentov nabitých akciou, špionážou - kúskovanie a stupňovanie napätie bolo vynikajúce! S Claire Foy v roli Lisbeth spokojnosť, hlavná zápletka veľmi zaujímavá. Solídne 4* a konštatovanie, že nad hodnotením sa ešte zamyslím, keď si pozriem aj ostatné filmy tejto série.

Der Preis der blue jeans (2012) (TV film)

Eticko-environmentalisticko-kapitalistický problém, o ktorom väčšina ľudí pravdepodobne tuší, no pravdepodobne ju nikto nechce počuť. Výroba riflí. Brutálne komplikovaný problém, tento dokument v plnej nahote ukazuje základ hlavných aspektov tohto problému. Minimálne po dnešku si 2x rozmyslím kúpu riflí...

Psí poslání 2 (2019)

Som taký naivný, že dávam stále na pocity? Lenže tie z tohto filmu jednoducho boli topkové! Chytilo ma to za srdce tak veľmi, že som to vôbec nečakal. Krásny film s mnohými silnými momentkami, kde Vám aj tá hnusná čivava je roztomilá, a viete, že takých psov by ste brali hneď :). Čert zober, že to takto v reálnom živote nefunguje... Bolo to rodinné, bolo to drobet romantické a dramatické, bolo to mierne fantasy... bolo to najmä krásne :). Výsledok sa počíta, a ten ma dostal naplno!

McFarland: Útěk před chudobou (2015)

Film, ktorý začína zaujímavo, a postupne pridáva a pridáva, občas pridá viacej, občas sa skôr zastaví, ale vo finále pridá natoľko, že Vám vyjdú aj slzy (Danny Diaz rulezz!!), lebo tým chalanom sa nedá nefandiť :). Aj vďaka tejto silnej emócii dávam plných 5* s dodatkom, že chalani si získali hádam srdcia všetkých. Perfektné zobrazenie drsnej skutočnosti a života hispáncov. Krásny film a určite jeden z najlepších v žánri športu, aké som kedy videl. Costner bol skvelý, ale toto bolo zároveň aj o tých skromných a pracovitých chalanoch, v ktorých prebudil talent a odhodlanie (motivačná reč pred záverečnými pretekmi bola vynikajúca). Skvelá hudba btw! :)

Bumblebee (2018)

Solídne 4*. Zo série Transformers som doteraz nevidel ani jeden film, aby som vedel a chápal, o čo vlastne ide, toto bol môj prvý, a bola to príjemná (dosť aj rodinná) piatková oddychovka. Paradoxne to boli práve tie "rodinné" scény, ktoré sa mi páčili najviacej - Charlie (v podaní úžasnej Hailee Steinfeld, ktorá je jednoducho skvelá v každej roli, a ktorá opäť nesklamala) a jej minulosť, Charlie & Bumblebee, Charlie & Otis. Akčných scén bolo menej, ale boli slušné, akcia prehľadná (v porovnaní s Bay-ovými Transformermi). Za mňa úplná spokojnosť, a spokojne by som bral aj pokračovanie v tomto zložení. Dodatok - piesne 80-tych rokov potešili :P.

Arthur Newman (2012)

Colin v pohode, Emily vynikajúca (a nádherná.. jak vždycky :)), kamera a muzika super, ale nejako ten príbeh a hlbšia pointa nie a nie prísť, resp. ak sú schované, tak takým spôsobom, že sa veľmi ťažko hľadajú. Téma existencializmu, čiastočne aj vyhorenia, neistoty v živote, problematických vzťahov, a najmä úteku pred vlastnou zodpovednosťou. Príbeh a pointa schované do veľkej a nevyslovenej alegórie, kedy si divák môže viaceré veci len domyslieť, a aj to si možno domyslí zle (treba byť zodpovedný a nebáť sa jej?)... Viacerí tu správne poznamenali, že je tam viditeľná inšpirácia filmom Lost in Translation, ja som tam cítil inšpiráciu aj inými filmami (Bin-Jip možno režisér nevidel, ale vkrádanie sa do domov je evidentná vec z toho filmu). Pozretie neľutujem, len poznamenávam, že je veľká škoda potenciálu, lebo z tohto sa toho dalo vymačkať oveľa viac, (hlavné) postavy (a ich osudy) totiž neboli vôbec zlé.