Místo činu - Tschill Out (2020) (epizoda)

Videné (pravdepodobne) premiérovo v TV na STV1 10.02.2021. Voľné pokračovanie série o policajtovi Nickovi Tschillerovi, ktorý je na odpočinku a snaží sa spamätať z démonov minulosti a dať sa dokopy. Nakoľko je na odpočinku, z diaľky pomáha svojmu kolegovi Yalcinovi objasniť prípad. Toľko z príbehu, čo sa týka samotného filmu... Tým, že ubudlo postavy Tschillera, korelačne sa ubralo aj na akcii a napätí, napriek tomu tam (aj vďaka skvelej ambientnej hudbe) bolo cítiť silnú, a neraz mrazivú atmosféru vyšetrovania, porovnateľnú s tou z Fincherových Mužov, ktorí nenávidia ženy, čo je rozhodne dobrá vec. Že samotný príbeh ale bol poslabší a málo Tatort-ský považujem za zásadný omyl celého filmu (keď už ubudne charizmatického a akčného Schweigera, treba to aspoň niečím kompenzovať). V sumári to bola pohodová podívaná, ktorá moc neohúri, ale ani nesklame.

Místo činu - Fegefeuer (2016) (epizoda)

Bezprostredné pokračovanie Nickovej bolesti, ktoré začína presne tam, kde predošlý film skončil. To režisér Alvart vymyslel výborne - tým pádom mohol dať vzniknúť tomuto (v podstate) dokončeniu tejto mini-série, kde Nick s vypätím všetkých síl nestráca pôdu pod nohami a stále si dokáže držať dostatočný odstup a nenechať zvíťaziť subjektívne pocty. Opäť skvelý Schweiger nesklamal, akcia v tomto filme porovnateľná s tou z Nickovej pomsty (na veľmi vysokej úrovni), príbeh tentokrát zaujímavejší a originálnejší, ako v Nickovej bolesti. Ako vyvrcholenie a finále tejto TV série výborné (s veľkou dávkou skvelej hudby od Todsharowa, s vynikajúcim Fahri Yardimom v postave Yalcina). Celkovo táto epizóda jedna z tých lepších (ba skoro až najlepšia z celej série)

Místo činu - Der große Schmerz (2016) (epizoda)

Tretie pokračovanie Tatort série s Nick Tschillerom trošku ubralo na tempe a priniesol iný druh napätia - únos dcéry a ex-manželky, s ktorou sa Nick chcel dať znovu dokopy, navyše, pod hrozbou ich zabitia musí mlčať. Tým, že sa ubralo na akcii, mohol viacej vyniknúť skvelý Schweiger, ktorý tu predvádza azda najlepší výkon v celej sérii (záverečné mučenie a vysporiadanie sa s ním je kapitola sama o sebe). Film ale vo viacerých momentoch vyslovene nudil a mal hluché momenty, ktorým čosi chýbalo. Finálna polhoďka skvelá a necháva otvorený koniec. Ako film samotný skoro na úrovni Off Duty (slušné momenty so striedajúcimi sa hluchými). Film ale treba vnímať ako ďalšiu epizódu z mini-série o Nickovi Tschillerovi. A preto je v kontexte celej série tento diel kľúčový pre ďalší vývoj a z väčšej perspektívy to bolo dobré. Preto 3*.

Místo činu - Hamburk - Oko za oko (2014) (epizoda)

Vysoko-oktánové pokračovanie Nickovho zákona s ešte lepšou akciou, ktorá sa poriadne ani nezastaví (pneumatická klincovačka v boji rulezzz!); s ešte drsnejším Nick Tschillerom (opäť skvelý Til Schweiger) a mierne komplikovaným dejom o obchodovaní s drogami (v ktorom sa človek po chvíli trošku stráca). Už hneď na začiatku sa nastaví veľmi slušné tempo, ktoré vydrží až do konca a prípad sa, ako vždy, vyrieši. Na poli týchto nízko-rozpočtových TV filmov je to skvelý počin, a podľa môjho subjektívneho názoru v tejto Tatort - Nick Tschiller sérii je Nickova pomsta asi najlepšia časť. Hoci film ako taký veľa nového nepriniesol, nenudil som sa ani chvíľu, dívalo sa na to skvelo. Preto dávam za 4*.

Hledám Amy (1997)

Komplikovaná romantika. Film (mimo iného aj) o prekonávaní predsudkov, aby človek bral toho druhého takého, aký je, aj s minulosťou a predošlými hriechmi. Aj kvôli tomu tu máme lesbičku, ktorá možno nie je úplne lesbičkou, ale kvôli zraneniam z minulosti a pochybnostiam o sebe samej si je neistá, no zároveň sa otvorí vzťahu s jedným konkrétnym mužom, ktorý (v postave Bena Afflecka) je prvú trojštvrtinku pohoďák, ktorému fandíte, a potom by ste ho najradšej prefackali za to, že si neuvedomuje niektoré veci a nežije prítomnosťou. V sumári je to veľmi zaujímavý film s výrazným presahom komiksového zasadenia príbehu (hlavní hrdinovia sú tvorcovia komiksových časopisov), ktorý ale vo mne zanechal veľmi neisté, rozporuplné pocity (hoci so sympatickým (a pozitívnym) záverom). 60% s prehľadom, ale stále nemám jasno o filme...

Místo činu - Hamburk - Nickův zákon (2013) (epizoda)

Veľmi slušný nízkorozpočtový počin. Pôvodne som to chcel dať na 3*, ale keď zvážim viaceré faktory - už tradične charizmatický Til, ktorému tieto akčné roly sadnú jak šerbeľ na zadok (niektoré kaskadérske kúsky vyložene vynikajúce - prelet cez okno z horného poschodia na nižšie pomocou reťaze), skvelá Todsharowova hudba (hádam som tieto tracky počul už v Schutzengel-ovi, ale to mi vôbec nevadí :)), vďačná zápletka (obchod s "bielym mäsom" ftw!) a napokon aj (na nízky rozpočet) veľmi slušná akcia s výbornou kamerou - ručná práca s viacerými dynamickými dlhými zábermi na jedno nahratie, ktoré malo grády... A klasicky nesklamal Fahri Yardim ;). Tak tomu dávam 4* :).

Mustang (2015)

Nepochopím tie rozporuplné komentáre plné kritiky. Kontroverziu na jednej strane pochopím, na druhej strane ale, je to film (a neriešime, nakoľko je to realistické, a či vôbec). Lenže toto bolo dačo vynikajúce. V mnohých prípadoch skrytá temnota atmosféry sa dala priam krájať (finálna thrillerová 20-minútovka je kategória sama o sebe - dokonalé!), a ja som to jednoducho hltal. Pätica veselých sestier, z ktorých (v mojich očiach) vytŕča najmä bystrá, chytrá a inteligentná Lale skvelá. Záver filmu povznášajúci :). 5*, a to s prehľadom. (P.S. Coppolinu Smrť panien som nevidel, ale určite sa na to chystám...)

Všechny moje lásky (2000)

Spočiatku to vyzeralo na 4*, ale postupom času prehĺbenie príbehu, spôsob vyprávania a mnohé doplňujúce detaily celého príbehu (ktorých tam mohlo byť spokojne ešte o dosť viacej :)) z toho napokon (aspoň v mojich očiach) vytlačili bez okolkov 5*. Vynikajúci spôsob vyprávania všedne-nevšedného príbehu o nájdení tej pravej, v ktorej (aj vďaka opäť spomínanému spôsobu vyprávania z pohľadu Johna Cusacka) sa celkom otvorí aj "fronta" psychológie hlavnej postavy. Tematika hudby a výborná dvojica Jack Black, Todd Louiso (špeciálne Jack) vynikajúco dotvára celú atmosféru hudobného zasadenia. A keď teraz tak nad tým rozmýšľam, absolútne som nemal očakávania, ako sa to skončí... možno aj preto ten záver sa mi fest brutálne páčil :).

Prázdniny (2006)

Za 4. Príjemná romantika so skvelými dvojicami. Vo filme minimálne u mňa bodujú skvelí Jude Law s Jack Blackom a nedoceniteľným Eli Wallach. Príbeh vo svojej podstate skôr nepravdepodobný, napriek tomu milý, príjemný, skoro až neuveriteľný, ale práve v tom spočíva jeho čaro. Láska na prvý pohľad na jednej strane a láska, ktorá sa stará zase na strane druhej. V tagoch síce tento film má označenie Vianoc, napriek tomu ale nemusíte mať Vianoce, aby ste si tento film pozreli (hoci sa odohráva práve v tom období...), je univerzálne pozerateľný.

Diktátor (2012)

S pokojom za 4*. Mal som ten problém, že som väčšinu gag-ov mal napozeraných z videí, tak som najskvelejšie vtipy už dávno poznal a v celosti mi nepripadali až tak vtipné :D (HIV aladeen, Nuclear Nadal, "I literally can't hear you", a mnohé ďalšie). Sacha Baron Cohen je stále vynikajúci a tieto postavy mu neskutočne sedia, lebo ich dokáže vynikajúco zahrať. Klobúk dolu, že si k tomu aj scenár sám napíše. Film vo finále nebol nudný ani chvíľu, a striedali sa blbé scény s veľmi blbými, a tak to máme radi. Číra zábava :).