Batman (2022)

Po dlhšom čase film, na ktorom som bol reálne v kine, a že to stálo za to, tak to na 100%! Pomalšie tempo filmu vďaka noirovskej atmosfére vyložene neškodilo a dôstojne krájalo atmosféru v tých častiach filmu, v ktorých to bolo potrebné. Detektívna zápletka sama o sebe vyprávaná vynikajúcim a strhujúcim spôsobom. Množstvo šokujúcich a nečakaných momentov, kedy som skoro vyskočil zo sedadla a zostal ako obarený. Film ako taký upútal hneď od začiatku, a to nehovoriac o prvých scénach s Batmanom po niekoľkých minútach, ktoré som si neskutočne veľmi užil - Pattinson je vynikajúci herec - skvelý ako Batman, ešte lepší ako Bruce Wayne - človek so strachom, ktorému musí čeliť a potlačiť v sebe, aby dokázal čeliť ešte väčším problémom. V porovnaní s Affleckom je niekde úplne inde, a ďalej (okrem vynikajúcich scén bitiek vyzdvihnem jednu špecifickú - stretnutie s Riddlerom v blázinci, kedy v sebe musel potláčať všetky emócie, aby nedal nič najavo a zachoval si chladnú hlavu). Výborná hudba Giacchina s pútavým motívom, potešila skvelá Kravitz v role Seliny Kyle. Záporák v podobe Riddlera podobný šialenec (a podobne skvelo zahratý), ako kedysi Ledger v roli Jokera. Ak to mám porovnať s Nolanovou trilógiou, bol to iné - nedá sa povedať, či lepšie, alebo horšie - skrátka - iné (a podobne vynikajúce, hoci iným - svojským spôsobom). Temnejšie, drsnejšie; aj technologicky a filozoficky niekde inde (pomalší spôsob vyprávania a najmä žiaden človek ako Lucius Fox, čo je možno aj dobré :o); no stále vynikajúce. Na záver len dodatok so želaním - dúfam, že bude nenávratne aj pokračovanie; že si Pattinson zopakuje rolu, a najmä, že sa vráti aj Catwoman (po Batmanovi druhá najlepšia postava vo filme).

tick, tick...BOOM! (2021)

Solídny 80-kový počin. Napriek tomu som dal 5*. Prečo? Lebo je to muzikál, a nie obyčajný. Ja muzikálom nerozumiem, nie je to úplne moja "šálka kávy", ale toto bolo kurník šopa niečo iné. Lepšie, krajšie, zaujímavejšie. A najmä s vynikajúcou hudbou. O Jonathan Larsonovi som nikdy v živote predtým nepočul; jeho príbeh je príbehom menej známeho človeka - génia, ktorý bol známy najmä vo svojej "bubline", a ktorý svoju branžu ovplyvnil viacej, než by bol dúfal, lebo jeho muzika je nadčasová, originálna, geniálna. Keď sa k tomu pridá vynikajúci a autentický Andrew Garfield s jeho ďalšou životnou rolou (a skvelým hlasom), nemôže to v mojom hodnotení inak skončiť, len absolutériom. A to nespomínam ďalších priam dokonalých spevákov (Vanessu Hudgens zbožňujem, Joshua Henry si zaslúži tiež metál). V ich prevedení boli 3-hlasné piesne s hlbším významom balzamom na dušu. O príbehu, ktorý napísal sám Larson svojím muzikálom (tick, tick... BOOM!) ani nehovorím. Ak za toto nezíska Andrew zlatú sošku, tak je niečo naozaj zlé na tomto svete (jednu sošku už získal, ja myslím najmä na tú od Akademikov ;o)).

Spiderman (2003) (seriál)

Za mňa absolutérium a absolútne nepochopím nízke hodnotenie (čosi viacej cez 60%...) a veľkú kritiku. Animák "mého mládí" a vynikajúce zachytenie atmosféry Spider-Man-a (aj po dobrých 15-16 rokoch, kedy som ho viel prvýkrát mi pripadá nadčasový). Kombinácia polo-kresleného seriálu so skvelými CGI efektami (už v roku 2003) vytvorila vynikajúci vizuál, ktorý aj dnes vyzerá skvelo. K tomu zaujímavé obsahy jednotlivých epizód, dobrý výber "záporákov", skvelá hudba, zaujímavé postavy... Za najväčšiu (a azda jedinú) chybu považujem, že bola natočená len jedna jediná séria, a ďalej sa nepokračovalo (potenciál tam bol, lebo koniec série bol pomerne temný).

Il Capitano Maria (2018) (seriál)

Nebudem klamať, úplne špatné to nebolo. Keď som videl väčšinu 2. epizódy na STV, tak ma to upútalo tak veľmi, že som si skrátka chcel pozrieť aj ostatné. Vo výsledku sa držím prvej vety - úplne špatné to nebolo, ale som strašne veľmi sklamaný z nevyužitého potenciálu, ktorý to malo - mafia v talianskom meste, veľký korporát a jeho nelegálne využívanie detí na prácu; do toho záhadná (geniálna) hacker-ka, ktorá vedie "vojnu" s cieľom zničiť túto mafiu... Skrátka, skvelo vyložené karty, ale samotné ťahy zbytočné (zdĺhavý vývoj deja), a vo výsledku to ani nie je výhra (chýbala mi poriadna akcia a lepší "showdown"; ten koniec je skoro taký, ako keby ani nebol, resp. je to na pokračovanie - pre takýto koniec filmu som čakal výraznejší happy-ending). Vo finále vyzdvihnem len zaujímavú myšlienku deja, použitie dronu :), a skvelý soundtrack (pre mňa neznámeho) hud. skladateľa. 30% a lavírujem medzi 1* a 2*.

Nespoutaný Django (2012)

Trefné, drsné, krvavé, vtipné, pamätné ("I'm sorry, I couldn't resist."), a stále zostáva aj tarantinovské :). Ak ste si predtým Waltza obľúbili pre geniálneho záporáka Landu (Bastardi), Dr. Schultza z Djanga budete mať ešte radšej ("Auf Wiedersehen" scéna s dynamitom FTW!). Foxx v roli Djanga výborný. Prestrelky na vysokej úrovni s dostatočným množstvom krvi. Cameo Tarantina tiež potešilo. A pristavím sa ešte pri 2 hl. záporákoch - Candie a Stephen - v prípade týchto dvoch postáv sa Tarantino opäť skvelo vyšantil, aby v ľuďoch vyvolal veľké pocity nenávisti s tým, že len dúfate, že tí dvaja pôjdu skôr či neskôr preč, a k tomu naozaj došlo (človeče, a ešte akým originálnym spôsobom...). Aktuálne je toto dielo naprieč Tarantinovými filmami u mňa na 1. mieste (a myslím, že ešte nejakú dobu v tejto kategórii pobudne).

Atomic Blonde: Bez lítosti (2017)

Rozhodujem sa medzi 3 a 4 hviezdičkami, lebo tento špionážny akčňák nabitý skvelým štýlom Johna Wicka (nielen čo do natočenia akčných scén) je skrátka vynikajúco pozerateľný. Theron v roli chladnej agentky Lorraine neskutočne skvelá. Na úvod to vyzeralo byť ako pomerne dobre nastavený spôsob vyprávania príbehu (síce nie priamočiaro, ale inteligentne). Potom ale príde zopár zamotaností, postáv začne byť príliš veľa, príbeh sa stane dosť neprehľadným, a vy sa skrátka zamotáte, a unikajú vám detaily (postava hodinára Til Schweigera mala aký zmysel, aby mal 3-4 scény ako hodinár, a na konci ako osobný šofér agentky? To skráta nedáva absolútne zmysel). Satisfakciou mi boli aspoň vtipno-ironicko-akčný záver a osud agenta, ktorého hrá McAvoy (ktorého nielen ako postavu, ale aj ak herca vyslovene neznášam). Napriek tomu ale - kvôli neprehľadnosti a logickým dieram nemôžem dať tomuto dielu viacej, ako 3*. V dodatku - rola Sofie Boutelly a jej zaujímavo sa vyvíjajúci vzťah s Lorraine - to bolo niečo, na čo sa mužskému divákovi veľmi dobre pozerá ;) :).

Kalvárie (2014)

V prvom nástrele 4*. Dokonalá expozícia írskej krajiny s nádhernou (neraz) melancholickou hudbou a veľmi zaujímavý príbeh s veľmi peknou (ale neľahkou, a často nepochopiteľnou) pointou odpustenia, ktorá nás má posúvať dopredu. Gleeson naprosto vynikajúci v roli kňaza, ktorý nie je vôbec dokonalý, ale robí to najlepšie, čo vie (až na ten záver, ktorý by asi bez svojej fatalistickosti pripadal mnohým ľuďom ako hrozné klišé). V sumári to bola skvelá podívaná, a na svoje si (podľa mňa) prídu aj ateisti.

Bez státní příslušnosti (2020) (seriál)

Po prvej časti som zostal v nemom úžase (a zároveň zhrozený), čo ďalšieho príde, lebo už pilot je veľmi silný, ktorý môže byť základom pre skvelý film. Osud niekoľkých ľudí a pohľad na utečencov a ich podmienky očami (prevažne) 4 rôznych ľudí (otec rodiny, žena utekajúca pred obrovskou psychickou traumou, byrokratická úradníčka a bachar zabezpečujúci svoju rodinu) s neľahkým odkazom (ktorý nacionalisti, novodobí "spasitelia" a záchrancovia národov nebudú chcieť vidieť). Za mňa ultimátom s dodatkom, že hudba vynikajúca (gitarový main theme mraziaci a v nejedných momentoch navodí nostalgické chvíle) a hlavní herci skvelí (ťahá to najmä moja obľúbená Yvonne Strahovski, ale nezaostávajú ani ostatní).

Die Hochzeit (2020)

Mám veľmi rád odľahčenú tvorbu Tila Schweigera, v ktorej dokáže vtipne a priamo odvyprávať na prvý pohľad jednoduchý príbeh, ktorý ale spracovaním ohúri. Toto ale vnímam ako streľbu mimo. Naneštastie, Til opäť nedokázal pokračovať v šľapajách skvelej jednotky (čo sa mu stalo už tretíkrát, kedy pokračovanie nedosiahlo kvalitu prvej časti... kým v prípade Kokowääh 2 ešte išlo o fajn pokračovanie, v tomto prípade tomu chýbalo viacej). Vo filme tu máme opäť (skvelú) trojicu (doplnenú o pôvabnú Lilli), ktorých aktuálnej kríze ale neveríte, resp. spôsob ich podania nebol taký, ako v jedničke (kde každá hláška neurotického Milana Peschela hrozila výbuchom smiechu :)). Čo je ešte horšie, skutočne vtipných scén je minimum (opäť - oproti jedničke, kde som si viackrát uvedomil, ako sa nahlas smejem), a dramatická vložka má výrazne navrh. V sumári to bola síce pohodová komédia (s menším množstvom skutočne vtipných scén), kde tie feel-good pocity budú (a príde aj na morálny odkaz, že teda život nie je až tak naprd), ale jedenkrát Vám to asi bude stačiť. 50% (a ešte váham, či 2* alebo 3* ... v tomto prípade dám 2*), a aby som nezabudol, Martin Todsharow opäť vynikajúci! (ten nesklame nikdy :o)

Dobrý Will Hunting (1997)

Film založený (najmä) na dokonalých dialógoch, z ktorých sa dozvedáme príbeh, pozadie príbehu aj povahu konkrétnych postáv. Willovi na jeho životnej ceste nejde nefandiť, ale veľakrát by ste ho najradšej preplieskali, hoci - zmysel by to nemalo. Scéna "It is not your fault" (o uvedomení si a vstúpení si do životnej rany) je jedna z najlepších a najsilnejších, ktoré kedy boli, a mohla by sa bez akýchkoľvek problémov použiť ako prípadová štúdia liečby starých (psychických) traúm. Williams, Damon, ale aj Affleck so Skarsgårdom skvelí (Minnie Driver v postave Skylar božská :))! Oskary zaslúžené, film za 5*.