Mnichov (2005)

Pokud chcete tento film celý zhlédnout bez nekonečné nudy a jediného usnutí, musíte o událostech, které film popisuje, něco vědět. Nejdříve jsem se pokoušel prokousat verzí s titulky, což se mi na x-tý pokus podařilo, ale musel jsem se dívat po částech (mohlo jich být tak 5, což je šílené). S tímto nedivákovským přístupem (filmoví maniaci už asi dál komentář číst nebudou :) jsem pak filmu nemohl přijít na jméno a ohodnotil ho 1*. Když po čase běžela v TV dabovaná verze, řekl jsem si, že to ještě zkusím a před projekcí jsem si o tragédii na olympijských hrách v Mnichově v roce 1972 našel nějaké informace na internetu. A výsledek? Film byl k mému překvapení velmi šokujícím a pohlcujícím zážitkem a to, že jsem mu dal ještě šanci, se mi vrátilo tím, že jsem si mohl užít další Spielbergovu brilantní filmařinu. Teď bych vysvětlil své úplně první tvrzení v tomto komentáři: Tento film se zaměřuje na události, které po teroristickém útoku následovaly. K útoku samotnému se zpětně vrací v průběhu (první návrat se odehraje, když Avner letí do Ženevy). Dokumentární nádech, který provází celý film (především zezačátku), je trochu náročnější, tudíž se nedivím těm, kteří od filmu odešli ještě předtím, než se odehraje konference izraelského komanda s premiérkou. Popis toho, co ve filmu následuje, přenechám historikům a jen dodám, že Spielbergův Mnichov je krutě realistickým thrillerem a - jak jsem si sám vyzkoušel - filmem, k němuž cesta vyžaduje trpělivost. S vyšším hodnocením zatím nebudu spěchat, protože to, jak tenhle film dokáže odpudit neinformovaného diváka, není správné. U Spielbergova filmu navíc hodně neobvyklé.

Johanka z Arku (1999)

No prosím... Luc Besson mě nakonec dostal zpracováním historického příběhu. Milla Jovovich se sice do role Johanky moc nehodí (reputaci jí nejen u mě pokazil do určité míry dabing), ale film celkově je velice povedený. Sběr historických nesrovnalostí není cestou k zážitkům ze sledování filmů tohoto druhu.

Králova přízeň (2008)

Sesterské duo Boleynových v podání Natalie a Scarlett úžasné, Eric Bana měl navrch pouze svou rolí, ne herecky. Romantika v tomto filmu? Ani náhodou - jen zrada, křivda a nenávist. Je pravda, že možná žádná postava nevzbuzuje sympatie. Co se týče hlavní postavy, krále Jindřicha VIII., tak jsem se neustále divil jeho chování a především jeho zvrácenému myšlení. To je asi v pořádku, protože tato osobnost je udivující i z historického hlediska. P.S. Časové skoky mi nevadily (nešel jsem do kina na dvě hodiny dějepisu).

Brutální Nikita (1990)

Jednoduchý scénář, což je ale (nejen) v tomto případě pozitivní. Aspoň se nedočkáme nesmyslů á la Pátý element. Co se týče postav... ujde to. Sice o nich v podstatě nic nevíme, ale u tohoto filmu to vůbec nevadí. Je mi ale záhadou, co všichni vidí na tom Viktoru Čističovi... (?)

Jdi za svým srdcem (2000)

Film, který asi nejvíc pochopí životem zkušený divák. Já mohu říct, že to je velice hezky odvyprávěno, a i když jsem všechny postavy, resp. jejich jednání, nepochopil, myslím si, že herci hráli moc dobře a i scénář se povedl.

Predátor 2 (1990)

Beznadějné souboje s poloneviditelným soupeřem jsou zde (oproti jedničce) doplněny o detektivní - a ke konci snad až o komediální - žánr. Dvojka je pak oproti jedničce větší masakr s menší porcí napětí. Potěšil mě zde hláškař v podání Billa Paxtona a paní s natáčkami jdoucí s koštětem na nepřítele. :-D

Hulk (2003)

Sci-fi zcela mimo můj vkus. V úvodu jsem skoro ničemu nerozuměl, šlo o samé vědecké poznámky a odborné pojmy. (?) Technicky mě film nijak výrazně nenadchnul... Rozpůlené - místy rozčtvrcené (i víc!) - obrazovky, efektní přechody mezi záběry - tohle patří do reklam a videoklipů a když se tím vycpe dvouhodinový film, jde to na nervy! Herci dobří, scénář... no... hluchá místa tam i přes přehnanou stopáž moc nejsou, o přehlednost akcí v tomto filmu vůbec nejde (naštvaný obr, všichni okolo likvidováni), takže taky dobrý. Hulk je jedním z těch filmů, u nichž jste na konci rádi, že už to máte za sebou.

Sbohem, baby (2007)

Celkový dojem z tohoto filmu mám dobrý, přestože jsem tu kriminální část moc nepobral. Když pro zachycení myšlenky stačí vidět zápletku a epilog, není to to pravé...

Resident Evil: Apokalypsa (2004)

V jedničce byla aspoň trochu zajímavá zápletka, tohle je jeden velký masakr od začátku až do konce. Přesto se mi akční scény zdály povedené, má to spád a nenudí to. Oproti jedničce neméně skvělá akční jízda, ale celkově slabší film.

Resident Evil (2002)

Velmi dobře natočené, ale jelikož tyhle krváky přímo nevyhledávám, dávám jen 3*. Milla Jovovich je však v tomto filmu skvělá!