Hao xia (1979)

Swordplay generálka na Lepší zítřek, která je navíc i poctou SB klasice a "kmotru" Changovi Cheh... Ústřední dvojice "bratrů ve zbrani" (Wei Pai a Damian Lau) je opravdu k sežrání a antagonisté se taky nemají zač stydět (hlavně Lau Kong byl pro mě hodně milým překvapením, ovšem Lee Hoi San rozhodně nezklamal). Choreografie soubojů je IMHO nadprůměrná (třeba čtyřminutový duel Wei Pai vs. Fung Hak On patří mezi moje nejoblíbenější filmové souboje vůbec), souboje samotné jsou zajímavě a dynamicky nasnímané a prolité krve je hodně... „Last Hurrah“ je parádní old-school wuxia kousek (se značnými přesahy ke kung fu filmu), který vezme za srdce - a i když v rámci žánru revoluci nepředstavuje, patří k tomu nejlepšímu.

Xue yu (1977)

Chop-socky variace na "Tenkrát na západě", která trpí jistou neohrabanou překotností ve vyprávění příběhu, jenž sám o sobě nemá moc čím oslnit. Nízký rozpočet se na výsledku taky nepodepsal právě v nejlepším. Vysloveně nudit jsem se ale nestačila, souboje byly vesměs fajn a rozhodně musím připsat body za snahu o hlubší charakterizaci postav (která, pravda, ne vždy vychází jak by měla). Objevilo se i pár vysloveně působivých momentů - a i když se jednalo o detaily v podstatě izolované od výrazně slabšího celku, výslednému dojmu to přeci jen pomohlo. No a Stephen Tung Wei v bílém a s cigaretovou špičkou v puse je děsně cool.

Shi san tai bao (1970)

Příběh, jenž svým laděním a vyzněním občas docela výrazně asociuje shakespearovskou tragédii, nepatří mezi nejobjevnější, ovšem je dobře napsaný - a mimojiné i díky skvělému hereckému obsazení (v jehož čele exceluje trio Ku Feng, Ti Lung & David Chiang) zabírá na plné obrátky a na doraz. Ačkoli v tomhle filmu drama a příběh hrají prim, skvělé akce je v něm taky dost, mrtvých je hromada a krve kotel, takže i umělé krve lační diváci by si měli přijít na své. Epické drama, které by si neměl nechat ujít nikdo, kdo má rád old-school Hong Kong, Shaw Brothers a Changa Cheh... Podrobněji zde.

Opičí král (1986) (seriál)

Od čistých a nefalšovaných 5/5 mě odrazuje jen opatrnost. Opičího krále si pamatuju spíš matně. Ale moc dobře se pamatuju, jak jsem ho zbožňovala. A že Sun byl jedním z mých velkých vzorů...;-))

Qian nu you hun III: Dao dao dao (1991)

Vrcholným momentem celé téhle trilogie pro mě zůstává dvojka, ovšem jak jednička, tak trojka jsou ohromně sympatické (a zábavné) filmy, jejichž zhlédnutí můžu jedině vřele doporučit.

The Hobbit (1977) (TV film)

Ale jo. Jako divná variace na motivy to projde... I když bez notné dávky nadhledu a liberálního přístupu ke zpracování kánonu to prostě nejde, pokud jste Hobita nebo jakéhokoli jiného Tolkiena někdy četli.

Lara Croft - Tomb Raider (2001)

Příjemná akční jednohubka, která neoslní, neohromí, neurazí a rozhodně pobaví. A na Angelinu Jolie se kouká opravdu dobře.

13 duchů (2001)

V mnoha ohledech spíš průměr, ale nedá se tomu upřít, že to bylo efektní. A to tak, že hodně. Příjemná, poměrně atmosférická (a vizuálně dokonale vychytaná) duchařina, která si IMHO zaslouží 6,5/10. Vychází mi to cca na 3 a půl hvězdy a s ohledem na celkové hodnocení radši přidám, než uberu. Jen škoda, že snad až na toho potrhlého senzibila byly všechny hlavní postavy buď nezajímavé nebo vysloveně iritující.

Cha shou (1981)

V Masked Avengers se podařilo oživit napětí a atmosféru z The Five Venoms - a pokud se vám první Venom film líbil, po Masked Avengers rozhodně skočte. Já osobně mám 5V přeci jen raději, ale tenhle film se jim v řadě ohledů výrazně přibližuje - a v choreografii soubojů i množství prolité krve je překonává. Je škoda, že Lo Meng a Sun Chien (o Wei Paiovi nemluvě) už v sestavě chybí, ale Masked Avengers je i přes jejich absenci rozhodně jeden z nejlepších Venom filmů vůbec.

Can que (1978)

Quintessential Venom flick. Fandové, kteří si libují v choreografii zatížené na akrobatické kousky a z "operních kejklí" centrálního taiwanského tria jsou odvaření, si ve finále Crippled Avengers nejspíš blahem cvrknou...;-) Navíc se jedná o jeden z těch filmů, kde zaběhaná "Venom formulka" obzvlášť dobře funguje. Chemie a drive, které se z pozdějších Venom filmů začaly pomalu vytrácet, jsou zde dosud přítomny v každém záběru - a i když já osobně se domnívám, že tohle rozhodně není nejlepší Venom film, určitě je to jeden z těch nejvíc okouzlujících - snad proto, že je v něm přítomen onen osvěžující element "urvanosti ze řetězu" - a že působí dojmem, že do něj všichni zúčastnění šli po hlavě.