Útěk z vězení (2005) (seriál)

OK, OK první série je vynikající, strhující atd.. druhá se po nemastném začátku taky rozjede - co je však skvrnou na tomto klenotu je "výkon" Wentwortha Millera alias Scofielda - jak ten člověk může hrát hlavní roli když zvládne jenom jeden výraz??? Ke konci už mě to vážně štvalo... Jinak nemůžu nepochválit jiného pána - Roberta Kneppera (T-Bag) - podává úžasný výkon - tak skvěle úchylného pedofilního pošuka aby svět pohledal!!! Bohužel ke konci druhé série tento seriál až neúnosně natahují, uvidíme kde tomu bude konec - - - zatím 9/10 PS: 21.5.2009 - tak už je tomu konec a já mám možnost se zamyslet nad celým seriálem - co nám tedy přinesl? Přinesl nám "fast-paced" macgyverovinu z vězeňského prostředí, následně "povýšenou" konspirační zápletkou z nejvyšších kruhů. Přinesl nám zjištění, že jeden herec může jako hlavní postava odtáhnout skoro 80 45 minutových dílů s JEDNÍM výrazem v tváři a nikomu to zjevně nevadí :) Přinesl nám "formu nového tisíciletí" - děj probíhá ukrutně rychle a je to spíše k dobru věci, divák se totiž během sledování PB naprosto nestihne nudit. Přinesl nám kýčovitý konec, musím ale dodat, že mě nakonec překvapivě docela zasáhl (asi proto že jsem ho ještě nečekal :)) Přinesl nám 2 vězeňské série (které jsou skvělé) a dvě utíkací/pronásledovací (které jsou diskutabilní). Přinesl a odnesl Wentwortha Millera, který se tímto definitivně proflákl a už si podle mě nikde neškrtne, ne proto, že by o něj nebyl zájem, ale o to, že už prostě zůstane svázaný se Scofieldem (škoda, zajímalo by mě jak by hrál i v jiných rolích). Na závěr bych dodal, že tvůrci zřejmě maličko zaspali moment, kdy bylo třeba se rozloučit a místo toho nám naservírovali poměrně rozvláčnou a hrozně natahovanou přetahovanou o moc, do které byli hlavní hrdinové vtaženi jako malé figurky, aby ji nakonec rozhodli pomocí Deux Ex Machina-like postavy (dost urputně jsem musel pátrat v paměti kdo to vůbec je, toho děje bylo v PB tolik, že se není čemu divit, že jsem na některé hlavní postavy z dřívějška zapomněl - holt LOST efekt :)) Dost už ale bylo slov, v klíčových výrazech nakonec asi takto: dynamická a chytrá podívaná, která si člověka omotá pomocí první série a nakonec přece jen nepustí. 1.série 95%, 2.série 75%, 3.série 85%, 4.série 80%, vcelku nakonec nějakých hezkých 8,5/10 + místo v pantheonu moderních seriálů

Údolí včel (1967)

Ono co taky takovému filmu vytknout. Nejlepší na něm je to, že ani nevíte co se vám na něm tak líbilo. Atmosféra připomíná Sedmou pečeť a první půli Andreje Rubleva, všechno je pomalé (až Vláčné .)) - tiché, děj je prostinký... Přesto je to všechno kompaktní a podivně to funguje... 8/10

Dívka s perlou (2003)

Vizuálně nabitý film se střídmým příběhem a výbornou Johanssonovou. Příjemné, kdo má rád výtvarné umění (hlavně tedy Vermeera že :)) neměl by toto dílko minout. PS: Málem jsem zapomněl na hudbu! Takže: HUDBA!!! 8/10

Ivanovo dětství (1962)

Debut pana Tarkovského mě překvapil svou konkrétností a především tím, že jde o "klasický" válečný film. Vše nabíhá jako kdyby pomalu, v půli jsem myslel že už toho bylo pomalu dost, naštěstí jsem u obrazovky vydržel a byl jsem nakonec dobyt těmi Tarkovského charakteristickými volnými pouty. Po vizuální stránce je dílko téměř dokonalé (hlavně několik málo obrazů a symbolů které si budu pamatovat ještě dlouho), dokonalosti se nejen dotknulo ale i dosáhlo herectví Nikolaie Burlyayeva - a co příběh? Inu příběh je válečný, přesto jiný, atmosféra osamělejší, civilnější, lidštější... Ivan se během druhé půle vytáhl na **** a pan Tarkovský je génius. 7/10

Ajťáci (2006) (seriál)

herečka co hraje Jen možná trochu přehrává, ale jinak je to fakt skvělý seriál který jede tak trochu ve stopách Mladých v partě/Black books a to já žeru... navíc jsem taky "ajťák" takže tím líp pro mě .) zkusil už to někdo vypnout a zase zapnout? ano? tak ať volá 0118-999-88199-9119-725-3 !!! 9/10 PS: druhá série bohužel jen 8/10 - hlavně poslední dva díly jsou vyloženě slabé PPS: třetí série dolů z kopce 7/10

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Viděno v kině v roce 1997 a nyní po 12-ti letech --- nejde o úplný propadák, Alien 4 jen proti svým starším bratříčkům vypadá tak nějak omšele... Nepomůže mu ani ambivalentní postava Ripleyové Neripleyové, prkenné herectví Winony Ryder (opravdu robotické :)), hollywoodské úlety (hlášky, závěr) atd... Úmysl zřejmě ještě dobrý, výsledek jen nadstandartně kvalitní scifi, které bude provždy srovnáváno se svými předchůdci... 7/10

Black Books (2000) (seriál)

ať žíje anglie - geniálně napsané a zahrané postavy, hlavně Bernard a Fran + to prostředí ve kterém se to všechno odehrává, žeru to... 10/10 PS: Dylan Moran je génius mimické komiky --- "Which one of you bitches wants to dance?"

Akta X (1993) (seriál)

první tři série jsou prostě k sežrání! 9/10

Upír Nosferatu (1922)

Poté co jsem Nosferatu měl kdysi doma a nedokoukal jej, a potom co jsem si přečetl několik zdejších komentářů, nešel jsem do kina na tento klasický němý film s vysokými očekáváními --- a udělal jsem dobře! Byl jsem totiž velmi příjemně překvapený celkovým dojmem, který na mě Upír udělal. Překvapily mě hlavně hodně sugestivní až surrealistické depresivní scény, které se objevují v druhé části filmu, střídání barevných filtrů a švankmajerovské efekty, které se tam opravdu výborně hodily --- ještě víc mě dostal moderní (téměř post-rockový) hudební doprovod, kterým asociace českých filmových klubů tento film v rámci Projektu 100 obohatila - ten tam opravdu sedl a i když jsem slyšel názory i v opačném smyslu, musím to ocenit palcem nahoru. Celkově šlo o příjemný večer s kultovním horrorem, jen nevím kdo tady straší s těmi 94 minutami, v kině film trval cca 72 minut (žeby šlo o sestříhanou verzi?)... Vzhledem k tomu, že film vznikl před 86 lety a pořád dokáže uhranout, musím hodnotit vysoko 9/10