Indiánské léto (1995)

Na této miniatuře jako by se Gedeon teprv zaučoval a zkoušel si jak daleko (či spíš kam co do délky) může zajít. Výsledkem je kratinké strohé vykreslení "skleníku" venkovského dospívání - slovník čítající dohromady 15 slov omílaných pořád dokola, prázdné dialogy, které se točí spíš kolem slov samotných než kolem významu, který by měly mít. Jsem rád, že jsem nevyrůstal na nějaké podobné vesnici .) To vše podává Gedeon takovým tím "českým" absurdním nadhledem alá Miloš Forman (Černý Petr)... Vychází mi z toho příjemná hodinka, které chybí vyšší ambice, což je ovšem vzhledem k "poslání" filmu zřejmě úplně v pořádku. 8/10

Milenci a vrazi (2004)

nemám rád Párala + tahle adaptace se asi taky hrubě nepovedla... 1/10

Amadeus (1984)

když se film dostane ke scénám z Dona Giovanniho, trochu na člověka nalehne nuda, ale jen na chvíli - jinak vše plyne jak má, až k tomu geniálnímu konci. těžko něco speciálně vyzdvihovat - Forman prostě umí. 9/10

Sex a Lucía (2001)

Jeden z nejlepších filmů, jaké jsem měl za poslední dobu možnost shléhnout. Úchvatný příběh a skvělé provedení, snad jen toho sexu tam mohlo být míň. Skvělé, skvělé, skvělé!!! 9/10

Valerie a týden divů (1970)

vizuálně natřískaná erotická fantasie, která mi připomněla že mám v české kinematografii ještě spoustu čekajících restíků... pro milovníky Alenky v říši divů a Lolity se sklony k incestu dokonalý film. 9/10 PS: HUDBA!!!

Proposition (2005)

Nedá mi to nesrovnávat s Caveovým životním (literárním) dílem "A uzřela oslice anděla" - v němž se nám pan Nick asi nejvíce otevřel. Jeho oblííbené prostředí (ušmudlaný bohem zapomenutý venkov plný much a polozdegenerovaných zubožených obyvatel) v Propositionu je - jeho oblíbený typ postav zkažený ale morálně statný hrdina, který neváhá obdivovat krásu a být citlivý (i když v Oslici je to spíš jen schizofrenní pošuk) - těch tam je také pár - další aspekt Caveovy duše - násilí - toho je tam požehnaně (možná až moc) - - - ale co dál? Příběh je jen jakýmsi zlomkem (strašidelným krutým příběhem povídaným v noci u ohně) a to mi vadí nejvíc, taky se Cave mohl odvázat víc po hudební stránce - když už se staral i o hudbu, mohl ze sebe vydojit i něco víc než jen dva tři melodické koncepty a jeden opakující se lyrický text. Film jsem dokoukal v kině před hodinou a veškeré pocity z něj už skoro vyprchaly a to není dobře. Kvituju hercetví Guye Pearce a potěšila mne Emily Watson - - - ve zkratce, film je solidní, netradiční, syrový a drsný, ale moc toho nakonec nenabízí... Cavea si raději poslechněte a přečtěte... PS: parádní úvod s černobílými stylizovanými fotografiemi. 6/10

Vymítač ďábla (1973)

Že bych zapomněl připojit komentář? Dobře tedy, není filmu, při kterém by mě více mrazilo, dělalo se mi šoufl (scéna vyšetření Regan) a po jehož shlédnutí bych se ve svých cca 24 letech bál temných koutů - přitom nejde o pokleslé dílko, je výtečně zahráno, stestaveno, sestříháno, ozvučeno (Mike Oldfield?!?) atd. atd. Pro mě opravdu zatím nejlepší horror všech dob (na úrovni horrorového sci-fi Vetřelec). 9/10

Přichází Satan! (1976)

poctivý "old school" horror, který svou atmosférou připomíná spíš další klasiku Rosemary má děťátko než Vymítače ďábla - těžko s něčím porovnávat, jde o klasiku, postava Damiana je do jisté míry kultovní - hudba je naprosto dokonalá (při jejím nahrávání si všichni zůčastnění museli užít legraci .)) - Exorcista se mě ale dotknul víc - zlo tam bylo tak nějak zlejší a mrazivější. Líbilo se mi i obsazení rolí - malého Damiena a výborné slečny chůvy (Billie Whitelaw) - 8/10

Populární mechanika pro děti (1997) (seriál)

miwal mi ukradl slova z huby --- obzvlášť s jedním kamarádem slečnu E. dosud v hospodě probíráme (jó nostalgie). 6/10

Ztraceni (2004) (seriál)

No těžko říct zda si můžu dovolit hodnotit, když ještě neznám pointu (teď jsem začal sledovat třetí sérii) - každopádně - s něčím tak návykovým, rozmanitým a dokonale vygradovaným už jsem se dlouho nesetkal. Snad to nedojede na nějaký špatně vymyšlený závěr. Bravo! 9/10 - PS: Narozdíl například od Prison Breaku se mi zdá, že Lost je čím dál lepší, tvůrci jsou navíc zřejmě sadisti, pochopí každý kdo viděl závěr 3.série - - - kdo má jako po tom čekat 9 měsíců na pokračování? PS: 26.5.2010 - Lost konečně skončil, nic moc nevysvětlil a tak je to asi nejlíp - člověk si ho teď může přehrávat a fantazírovat si o něm podle libosti. Seriál byl o lidech a lidských vztazích a ne o záhadách a zápletkách, tak je to správné a tak mi to souzní. Hodnocení nechávám na maximu, bylo mi potěšením, bude mi to chybět...