• Fantasy

Chlapectví (2014)

Vždycky jsem chtěl vidět film, kde bude zachyceno stárnutí herců. Něco jako ukázka jednoho života, ale aby nešlo o dokument. Jsem rád, že něco takového vzniklo, přesto jsem po zhlédnutí trochu zklamaný. Vzhledem k délce bych čekal trochu méně "obyčejnosti" a více zajímavějších scén. Jednoduchý scénář zachraňuje pouze výjimečná forma zpracování a celkem dobří herci. Za formu 7/10, jinak se jedná o průměr.

Zůstaň se mnou (2014)

Celkem průměrné. Díky trailerům jsem čekal víc. Vzhledem k dobrému námětu to mohl být mnohem silnější zážitek. Chloë ve mně nevyvolala dostatek sympatií, abych jí více fandil (tomu nepomohly ani situace s jednotlivými členy rodiny v nemocnici ani fakt, že závěr filmu byl dlouho dopředu předvídatelný). Pak ale přišla vzpomínka na Miin nejlepší den a já váhavě zvedám o jednu hvězdu. Vlastně momentální hodnocení tohoto filmu na čsfd, 67%, je docela přesné.

V zajetí démonů (2013)

Po všech stránkách velmi kvalitní horor! Sympatické herecké obsazení, obzvlášť mě potěšila přítomnost Lili Taylor, která se mi líbila už v Zámku hrůzy a zaujala i Vera Farmiga. Všichni ale byli ve svých rolích přesvědčiví. Překvapivě mimořádné výkony předvedly i malé herečky. Líbil se mi propracovaný scénář, mimo jiné i způsob, jakým jsme byli s jednotlivými rodinami seznámeni, tak i fakt, že V zajetí démonů fungovalo i bez dnes moderní uměle nastavované ponurosti a redukce barev. Ale vzhledem k tomu, že se kolem mě říkalo, jak jde o nebývale děsivý horor, čekal jsem, že se budu bát mnohem víc. Podle mě je děsivý spíše fakt, že se něco takového skutečně stalo. Trochu mě překvapil konec, kdy jsem doufal, že se bude ještě něco dít. Filmu by delší stopáž rozhodně neuškodila. Atmosféra byla ale skvělá po celou dobu a pokud bych měl někomu doporučit jeden z nejlepších hororů, co jsem viděl, byl by to asi tento. Viděno v kině.

Mlha (2007)

Občas to působilo lacině a chvílemi jsem si říkal, proč se dívám na takovou blbost. Mlha toho ale skrývá mnohem víc, než se na první pohled zdá. Z intelektuálního hlediska nabízí spoustu věcí k zamyšlení. Kapitola sama o sobě je chování a reakce lidí, o kterých bych velmi rád řekl, že byly přehnané a nereálné. Bohužel si tím ale vůbec nejsem jistý a předpokládám, že není málo lidí, co by se zachovalo podobně jako ti v obchodě. Navíc je tady skvěle ukázáno, že i když uděláte vše, co považujete za nejlepší, nemusí to vždy stačit, nemáte vyhráno, dokonce se vše může obrátit proti vám. Přestože jsem si z Mlhy něco odnesl, uvědomil jsem si, že už ji znovu vidět nemusím. Proto s hodnocením nepůjdu výš (alespoň zatím).

Terminál (2004)

Pohodový snímek, který staví především na výkonu Toma Hankse. Bez něj by se stěží vyškrábal i na průměrné 3 hvězdy. Celkový výběr herců je velmi dobrý, kromě hlavní postavy mě mimo jiné potěšila i přítomnost Catherine Zeta-Jones. Námět filmu je originální, ale poměrně jednoduchý s ohledem na celkovou stopáž. Možná i proto jsem se chvílemi nudil. Hudba Johna Williamse výborně podbarvuje nenucenost filmu. Když od toho nebudete čekat zázraky, potěší vás to. Po skončení jsem se dlouho rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdičkami. Prozatím jsem se rozhodnul pro slabé 4.

Kouzelná země skřítků (1999) (TV film)

Kouzelná země skřítků upoutá především svou magickou irskou přírodou a libozvučnou irskou hudbou. Když se k tomu přidají skřítkové, víly, elfové a jako vždy skvělá a výrazná Whoopi Goldberg v roli Velké Banshee, tak tu máme velmi pěknou televizní pohádku. Pohodovou atmosféru dotváří i nenásilný humor. Spoustu dlouhých filmů mám rád, protože máte delší čas na vtáhnutí do děje, a proto mi nevadí ani téměř tříhodinová stopáž. Pro ty, co nevydrží u dlouhých filmů, doporučuji, aby Kouzelnou zemi skřítků zhlédli rozdělenou na 2 části, jako je prezentována v televizi. Efekty jsou na televizní tvorbu na dobré úrovni, přesto tu nízký rozpočet rozezná i naprostý laik. Ačkoliv se nejedná o filmařský zázrak, Kouzelná země skřítků v sobě má jisté kouzlo, proto ji řadím mezi své nejoblíbenější pohádky a dávám vysoké hodnocení. Doporučuji všem, co milují pohádky, skřítky a Irsko.

Inkoustové srdce (2008)

Skvělý námět, který se dal velmi dobře využít. Bohužel byl ale promrhán. Postavy, které z knížky vystoupily, byly z mého pohledu nezajímavé. Celkem jsem se u filmu nudil na to, jaká jsem měl od něj očekávání. Velká škoda. Kdyby příběh, který byl čten, byl zajímavější, mohlo se jednat o celkem slušnou nebo alespoň průměrnou fantasy.

Sedm (1995)

Když jsem sledoval tento film, nemohl jsem pochopit, proč má tady tak vysoké hodnocení. Kromě zajímavého nápadu, vražd podle sedmi hříchů, se mi zdál celkem průměrný. Až v samotném závěru jsem konečně pochopil. Bylo to šokující a dokonalé. Přesto nebudu hodnotit jen závěr, ale dojem z celého filmu.

Atlas mraků (2012)

Jeden z nejlepších filmů, co jsem měl tu čest vidět. Těžko k něčemu přirovnávat, protože je svým způsobem jedinečný. Ani nevím, co bych vyzdvihnul nejvíc. Jestli samotnou myšlenku nebo spíš soubor myšlenek, perfektní herce, kteří měli šanci předvést svoje umění ve více rolích – úspěšně, masky, vynikající soundtrack, efekty, režii, střih nebo způsob řazení všech šesti příběhů, které byly kvalitativně poměrně vyrovnané. Je to velkolepý zážitek, který budu chtít zažít ještě mnohokrát.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Vynikající film! Casting se tady dost povedl. Herci jsou sympatičtí a role jim padnou. Obzvlášť hlavní trojice zazářila. Nevím, nakolik na tom má podíl její herecké umění, rozdílnost postav a nakolik krátký sestřih, ale na konci mi došlo, že Emma Watson pro mě byla celou dobu skvělou Sam a na její životní roli v jisté sérii filmů jsem během tohoto ani nepomyslel. Možná je škoda, že film nebyl o trochu delší, mohl jít trochu víc do hloubky třeba u scén týkající se tety Helene. Rád bych vyzdvihnul skvělý soundtrack a protože celkově upřednostňuju originální znění před dabingem, který některé filmy dost kazí, nesmím zapomenout zmínit, že tady se mi české znění dobře poslouchalo, obzvlášť Petr Neskusil v roli Charlieho. Vlastně si ani nemyslím, že by tento film byl dějově extra výjimečný, ale díky jeho vynikající atmosféře a sympatickým postavám mě bavil od začátku až do konce, kvůli čemuž ho řadím mezi moje nejoblíbenější filmy. Top scény: taneční („Ó můj bože! Teď hrajou skvělou muziku!), tunelová, přelom roku (Charlie ve sněhu), konec a závěrečný monolog.