Sociální síť (2010)

Pozoruhodný pohľad na individuality, ktoré dali svetu nový fenomén v podobe facebooku. Ten už zamestnáva mnoho psychológov, sociológov a právnikov, ktorí hodnotia a vynášajú súdy, či už pozitívne alebo negatívne. Svet sa rozdeľuje na prajníkov (tvrdšie: závislákov) a neprajníkov. Málokto je ľahostajný. Z pohľadu marketingu niet lepšieho postavenia na trhu pre akýkoľvek produkt. Film som si pozrel najmä preto, lebo som bol zvedavy na Zuckerbergov príbeh. Pristihol som sa, že neviem, či ho viac obdivujem, alebo cítim viac ľútosť. V každom prípade je to osobnosť. Inteligentná, introvertná, vizionárska a fascinujúca. Osamelá a komplikovaná. Filmárom sa tento projekt podaril. Príbeh a vzťahy hlavných hrdinov sú plnohodnotnou paralelou k facebooku ako takému.

Králova řeč (2010)

Úctyhodné herecké výkony. Najmä Colin Firth, ktorého som doteraz veľmi nepoznal a Geoffrey Rush, ktorý naopak je pre mňa potvrdením toho, čo dávno viem - že je to excelentný pán herec. Filmu ako takému nie je čo vytknúť. Je tu vierohodne zachytená doba a pomery, ktoré boli nastolené, prechádzame sa esteticky vyváženým prostredím a rezonuje v nás nádherná hudba. Najmä sme však prizvaní sledovať hlboko osobný súboj kráľa s vadou reči, ktorá je z titulu jeho funkcie doslova katastrofou. S vedomím tak ťažkého balvanu kráča kráľ vpred a má za to moje veľké sympatie.

Tajuplné Mamberamo (2000)

Stretávanie svetov je vždy riziko. Riziko, že jeden svet pohltí ten druhý. Nová Guinea je snáď posledné neprebádané miesto. Posledný iný svet ako je ten náš. Mám teda strach, lebo som ho teraz uvidel a začínam ho rozoznávať, čo tiež znamená, že je to niečo, čoho stratu si uvedomím. Viem, že je to otázka času a dokumenty ako tento budú jedinou stopou...

Jednoduchý plán (1998)

Nadupaný stroj, v ktorom ozubené kolieska zapadajú presne jedno do druhého a tie najmenšie z nich postupne roztáčajú tie väčšie a ešte väčšie a ich tempo sa nepozorovateľne zrýchľuje. Osudy postáv sú rozbehnuté ako splašené stádo tieňov v zamrznutej krajine. Líška s korisťou prebehne popred rozbehnuté auto a prelomí tak sklenú tabuľu zrkadla, do ktorého sa doteraz s vnútorným pokojom dennodenne pozerali obyvatelia malého mestečka. Odrazu je všetko inak. Príčinu strieda následok, ktorý je príčinou pre ďalšie následky. Mrazí ma, ak si predstavím, že spadnuté lietadlo s taškou plnou peňazí môže nájsť hocikto...

V srdci bouře: Churchill ve válce (2009) (TV film)

"Vo vojne rozhodnosť, po porážke vzdor, po víťazstve veľkomyseľnosť, v miery dobrá vôľa. " Winston Churchill. Brendan Gleeson zahral jedného z najväčších politikov histórie skutočne presvedčivo. Predstavil nám ho so všetkými jeho typickými vlastnosťami, ktoré sa v ňom stretli a namiešali v takom pomere, ako bolo potrebné pre vodcovskú osobnosť schopnú čeliť zlu šíriacemu sa Európou a celým svetom. Churchill je vykreslený veľmi ľudsky a tak ho aj laický divák môže vnímať ako osobu, ktorá skutočne žila a potýkala sa s pohnutou dobou, no i s vlastnými nedostatkami.

Rychlé šípy (1969) (seriál)

Foglarove príbehy sú jasnými zábleskmi v tunely, ktorým sa pozeráme na samých seba ako malých chlapcov, vyrastajúcich z jedných nohavíc do druhých rýchlejšie, ako sa striedali ročné obdobia. To boli priateľstvá posvätné. Kamaráti z detstva zostali navždy zapísaní v riadkoch o nás, kde sa rozoberá, čo z nás nakoniec vyrástlo. Rýchle šípy bažiace po poznaní - to sme my všetci. Plní ideálov a života, ktorý v nás piští radosťou. Sú oslavou generácie, ktorá prichádza vždy po tej predošlej a vždy pred tou nasledujúcou. Budem ich čítať a pozerať znova. So svojimi deťmi, vnukmi...

Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010)

Žiarivý Manhattan, príchod finančnej krízy v priamom prenose, súboje dolárových žralokov, tak ako sme už dávno na ne zvyknutí... - no tak orechové Wall Street, ako bolo to z osemdesiatehosiedmeho, už nikdy nebude. Michael Douglas je pre mňa herec - boh a Wall Street: Money Never Sleeps som si pozrel práve preto, že Gekko je stále on. Takže bez sklamania = ***

Město (2010)

Prima akčný nárez so zápletkou ako mašľa. Mašľa je nutnosť, keď balíme niečo, čo sa má páčiť, táto mi však pripomína mnohé iné predtým. I napriek tomu musím povedať, že Affleck režisér sa mi vidí viac ako Affleck herec. Potešil ma výber hercov (Jeremy Renner, Rebecca Hall, Pete Postlethwaite, Chris Cooper), prostredie, v ktorom sa naháňame a spád, ktorý má vyústiť tvrdým pádom... Nepozdáva sa mi, že v 21. storočí vystrieľame v meste Boston tretinu policajného zboru a šéf oddielu FBI má v tvári napísané, že "to skoro celkom zvládol", napriek tomu, že ten, koho najviac hľadá, sadol do vlaku na Floridu a asi ho už nikdy nikto neuvidí. Svižné a v istom zmysle nudné. Bojová zóna a kvetinové záhony. Dobrí a zlí. A ten medzi nimi.

Vzpomínky (2006)

Príjemný a veľmi pozerateľný Denzel Washington si to hrá od začiatku do konca a druhé husle všetkých ostatných mu to nijako nekazia, práve naopak. Keď sa odosobníme od toho, že celý tento počin Tonyho Scotta je jedna veľká logická diera (čo nie je jednoduché a raz sa to podariť može inokedy nie), tak máme pred sebou kus kvalitnej filmárčiny, ktorá nás zatlačí do kresiel, v ktorých sa nám zapáči. Má to ten správny náboj, má to vhodnú dávku vtipu a dramatického zauzlenia. Jeden z filmov, ktoré možno vidieť viackrát. Tu však neradno priveľa premýšľať - lebo to je cesta, ako sa s Déjà Vu nepohodnúť.

Gándhí (1982)

Móhandás Karamčand Gándhí. Éterická bytosť, ktorá keď chytila svoju palicu a vykročila vpred, India sa otáčala za ňou a nasledovala ju. Skláňam sa pred týmto Gándhím, ktorý ukazoval cestu tak prirodzene - tým, že po nej šiel. Jeho politika nenásilného odporu je fascinujúca. Jeho argumenty v dialógoch s tými, čo sa ho snažili zahnať do kúta alebo so súpútnikmi, ktorí neboli tak silní ako on, opierajúce sa o to praobyčajné a jednoduché "všetci sme ľudské bytosti", sú tesané do žuly a navždy platné. Skeptik povie: "Urobil aj chybné rozhodnutia." A tiež povie: "Aké obete musela zložiť India - neboli priveľké?" Ukážte mi však ďalšieho človeka, ktorý v čase občianskych nepokojov vyhlási, že bude držať hladovku až do smrti, ak boje neustanú a výsledok je ten, že náboženskí fanatici zložia zbrane a že stomiliónové masy sa vrátia k bežnému životu. Ben Kingsley musel byť poctený touto rolou. A odvďačil sa životným výkonom. Film je veľmi dlhý a veľmi dobre natočený.