Lovec (1980)

Tohle je poslední film Steva McQueena - a také nejhorší. Naštěstí to není jeho vina, ve filmu hrál dobře, ale když to spatlá režisér a scénárista, do toho se pustí nemožně dojímavá hudba, tak z toho nemůže vzejít nic smysluplného. Na to je i McQ. krátký.

Za Boha, za cara, za vlast (2007) (TV film)

Zajímavý náhled na náladu a situaci v dnešním Rusku. V Rusku měli přes tisíc let nevolnictví v té nejtužší podobě a to v nich zkrátka zůstává dodnes. Ještě, že jsme v Evropě.

Tenká červená linie (1998)

Ještě jsem neviděl hlubší a syrovější válečný film, který má co říci, než je Tenká červená linie. Chápu, že někoho může i nudit, protože to není rychlý válečný film, i když bojové scény nepostrádá a jsou velmi kvalitně natočené. Trošku mě zklamalo na takový film slabých 79 %, ale ne všichni docení poselství, které tento film sebou nese. Ke vší úctě k panu Spielbergovi: se Saving Private Ryan se běžte schovat do stínu The Thin Red Line. 99 % s přehledem.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

Steven Spielberg natočí pravděpodobně jednu z nejlepších bojových scén všech dob (Omaha Beach), do role kapitána, který má přivést vojína Ryana (Matt Damon), obsadí vynikajícího Toma Hankse a podobně šťastnou ruku má i při výběru ostatních protagonistů jednotky, ať už se jedná o chladnokrevného snipera Peppera až po ustrašeného zelenáče, který se v armádě dosud staral jen o překládání a mapy. Celý film drží diváka v napětí, o vypjaté momenty není rozhodně nouze, poslední bojová scéna na mostě by udělala důstojnou tečku za povedeným filmem. V tu chvíli bych dal filmu bez problémů 95% hodnocení. Jenže všechno je jinak. Do hry totiž vstupuje úplně poslední (směšně patriotistická) scéna, kdy se letitý vojín Ryan rozpláče nad hrobem kapitána, který mu zachránil život a ten svůj při tom položil, totiž pohřbí předchozí precizní filmařskou práci. Kéž by pan Spielberg přehodnotil svůj úmysl mít za každou cenu tuhle scénu ve filmu a udělal tzv. director's cut, takže bychom si mohli vychutnat film až po titulky. Takhle je to jen 80 % a zdaleka zaostávající za výtečnou Tenkou červenou linií.

Kawasakiho růže (2009)

Nakonec ta největší svině, co napáchala nejvíc zla, žije pokojným životem čestného penzisty. Žádné výčitky, žádné svědomí. Profesora, který vědomě, i když nedobrovolně s StB spolupracoval, nakonec jeho minulost dostihne a on se jí musí postavit. Za své selhání v minulosti ale zaplatí velikou daň. I když byl jen nástrojem v rukou totalitní moci, pro své okolí se stává zbabělcem a krysou. Hřebejk v tomto filmu předvedl, co skutečně umí. Žádný trapný Medvídek nebo zmatené Horem pádem. Výborně uchopený scénář, precizní kamera a hra se světlem, přesto nějaké chyby Kawasakiho růže má (postava zvukaře je úplně jalová). I přes poněkud plytký začátek film perfektně vygraduje (scéna Lenky Vlasákové a Daniely Kolářové v lese snad ani nemůže být lepší, vynikající výkon pana Kratochvíla) až do závěrečných scén ("Chtěl jsem ti říct, že jsi kurva, mrcha, veš, šmejd... ale teď už nechci.), které jsou jako třešnička na dortu, a to doslova: "Happy birthday milý dědečku, happy birthday to you.

Bezva finta (1985)

První polovina filmu v bance je excelentní, druhá polovina sice trochu pokulhává, ale pořád je to jedna z nejpovedenějších komedií, co kdy byly natočené a zaslouží si proto 5 hvězdiček.

Stará puška (1975)

Philippe Noiret jako doktor Julien Dandieu rozhodně není typem, který by po vzoru Johna Ramba vlétl mezi jednotku ostřílených esesáků a všechny je pozabíjel. Obyčejný lékař, který nikdy nebyl prototyp hrdiny a právě proto je jeho chladnokrevnost při vypořádávání se s vrahy svojí ženy a dcerky překvapivá až mrazivá. Čeho všeho je člověk pod nátlakem okolností schopen? Zajímavá je i paralela proměny lékaře, jehož posláním je léčit, v nelítostného mstitele s jediným cílem - zabít.

Slavnosti sněženek (1983)

"To je dost, žes nás taky jednou vyvez!" Jeden z nejlepších filmů, které byly kdy u nás natočeny, zkrátka mistrovské dílo a ryzí filmařina. Asi jako když akademický sochař říká paní prodavačce: "Paní, já žádný zfušovaný obrazy nedělám!", tak ani Jiří Menzel nedělá zfušovaný filmy. Ono to snad ani nejde, když obsadíte pány herce Hrušínského, Čepka, Somra, Hanzlíka a další do filmu Jiřího Menzela podle scénáře Bohumila Hrabala. A i když se na něj podívám znovu, pořád má zvláštní atmosféru, kterou jsem viděl jen v několika filmech. Proto dávám šest hvězdiček z pěti.

Baraka - Odysea země (1992)

Dechberoucí, fascinující podívaná, za hodinu a půl je Baraka schopná říct vše podstatné o této planetě - od krásy přírodních scenérií po syrovou tvář moderní civilizace. Jen málo filmů nutí člověka po jejich shlédnutí k přemýšlení, Baraka mezi ně rozhodně patří. Až mě jednou navštíví mimozemšťané, pustím jim nejdřív Baraku.