Zelenáč (2018) (seriál)

Taká nenáročná predvídateľná oddychovka. Sympatické obsadenie a takmer nezunovateľné prostredie policajného zboru z mesta anjelov. Všetci policajti sú presvedčení klaďasi a tých pár „bad apples“ systém postupne prirodzene vylúči. S pribúdajúcimi dielmi ubúdajú nápady. Napriek tomu sa dajú štyri série na Netflixe bez ujmy prepozerať v jednom rade.

Pod hladinou s Cousteauem (2021)

Na základe traileru som čakal niečo iné, ale stálo to za to. Umnou kolážou citátov z Cousteauovho denníka, televíznych vystúpení, rozhovorov, záznamov z osobného archívu i zverejnených filmov vzniká solídna mozaika námorného dôstojníka, dobrodruha, oceanológa a bádateľa, ktorého životnú púť naprieč spomínanými prívlastkami divák sleduje. Umnosť tvorcov je o to väčšia, že sa zaobišli bez „moderujúceho rozprávača“, resp. že jeho úlohu na seba prevzal priamo subjekt. Navyše usporiadali mozaiku tak, že sa nevyhli kritickému pohľadu a diváka previedli fázami Cousteauovej katarzie, prerodu i osobných tragédií či okamihov šťastia. Už chýbalo len, aby ho „daboval“ Bill Murray.

Bod obnovy (2023)

Nemám rád, ak sa recenzia začína „Ak by nešlo o domácu produkciu, tak...“ Myšlienka a pravidlá sveta Bodu obnovy stoja na celkom pevných základoch, viac-menej sa ich drží aj celý dej. Celkový dojem „známeho a blízkeho“, nech už sa jednalo o prostredie, obsadenie i spoločensko-politické súvislosti, vplýval na môj divácky zážitok do tak veľkej miery, že si nemusím byť istý, či by ma film tak zaujal v prípade, ak by nepochádzal z domácej produkcie. Otrasná veta. V skratke: ak by nešlo o domácu produkciu, tak by bol môj divácky zážitok podstatne slabší.

Špionážní operace (2023) (seriál)

Ako urobiť svet špionáže nudným a chaotickým. Jeden z menej vydarených netflixových dokumentov.

Čistě platonicky (2023) (seriál)

V prvej triede sa nás pani učiteľka pýtala, akú zeleninu máme najradšej. Kým na mňa neprišiel rad, celý čas som dúfal, že nikto nepovie petržlen. Bol som tretí o konca, takže keď som bol na rade, tak som s nadšením povedal, že moja obľúbená zelenina je petržlen. Namiesto užasnutých spoloužiakov a omdlievajúcich spolužiačok, vyjadrujúcich obdiv nad mojimi unikátnymi zeleninovými preferenciami, som sa dočkal len zhnusených tvárí a hormadného „fúj, petržlén.“ Nezachránila to ani naša triedna učiteľka, ktorá nás od raného veku viedla k empatii a vzájomnému rešpektu. V tomto prípade tieto hodnoty pretavila do konštatovania: „Aj moja sestra má rada petržlen, aj keď nechápem, čo jej na ňom môže chutiť. Ale každému chutí niečo iné, nemali by sme preto iných odsudzovať.“ Podobnú skúsenosť už som mal s viacerými seriálmi z produkcie Apple TV+. Platonic medzi ne patril. Bolo to úplne podľa môjho gusta. Bolo to zábavné, miestami až intímne prenikajúce do psychológie čerstvých štyridsiatnikov, na nič sa to nehralo a až nepochopiteľne intelektuálne do toho zapadol Rogenov špecifický humor. Dúfam, že to nepokazia ďalšiou sériou, lebo to vyústenie na konci bolo úplne čarovné. Petržlen je top!

Noční rande (2010)

To muselo dát příšernou práci. Přitom taková blbost, co? The Office meets 30 Rock, alebo aj ako zrecyklovať hlavné postavy a zaplatiť balík za vedľajšie úlohy.

Maestro (2023)

Vynikajúce obsadenie, skvelá výprava a naozaj, naozaj výborná kamera. Konečne niekto dokázal opäť natočiť napäté dialógy bez jediného strihu, bez detailných záberov tvárí a očí, jednoducho rozhovor dvoch postáv v miestnosti. Alebo z takej diaľky, že ich sotva vidieť. A predsa je tú ťaživú atmosféru cítiť z hercov a skvelých replík. Ak by som z toho chcel mať ešte niečo viac, musel by som si predtým pozrieť nejaký životopisný film o Bernsteinovi. Bez toho, ako zhodnotila moja lepšia polovička, to totiž mohla byť dráma o ľubovoľnom manželskom páre a ich kríze.

Vlastizrada (2022) (seriál)

Uf, zostáva len dúfať, že skutočné tajné služby nezamestnávajú takto rozpačito naivné indivíduá (niekedy na hranici svojprávnosti) a že v MI6 majú viac, než len dve pištole, ktoré si navzájom požičiavajú. Netflix musí platiť naozaj dobre.

Florida Man (2023) (seriál)

Celkom milé prekvapenie, dej sa nikam neponáhľa pomaly sa nabaľuje, ale aj tak to má celkom rezký spád. S postavami sa vyhrali aj herci, aj scenárista, sú celkom slušne prepracované a navyše sú „flashbacky“ skutočne prirodzene zakomponované (asi najlepšie, čo som v poslednej dobe videl), takže to nepôsobí dojmom „jáj, to som vám zabudol povedať, on totiž kedysi...“ Druhá séria by asi fakt nemala byť o čom, ale táto jedna je aj zábavná, aj miestami napínavá, nenudí a robí atmosféru floridského malomesta atraktívnou pre snímku tohto typu (za cenu dosť hyperbolizovaných stereotypov - ako aj názov napovedá, ale who cares, my sme prežili Eurotrip a neubudlo z nás).

Triades - La mafia chinoise à la conquête du monde (2021) (seriál)

Vydarená dokumentárna produkcia z dieľne francúzsko-nemeckej stanice Arte o čínskych kriminálnych organizáciách. Rozprávač sa strieda s reálnymi aktérmi z prostredia triád, policajných zložiek či historikov a postupne odkrýva pozadie vzniku, históriu i súčasné reálne organizovaného zločinu, ktorý sa z Číny rozšíril do celého sveta. Rozprávanie je doplnené kvalitnými dobovými zábermi, úryvkami zo súvisiacej kinematografie či televíznej tvorby venujúcej sa tejto téme. Komplexný a do veľkej miery objektívny prístup. Ak vás téma zaujíma, oplatí sa pozrieť.