• Pohádka

Iron Man 2 (2010)

Příběh slabší než v prvním díle, překombinovaný, efekty nicméně propracovanější. Líbila se mi linka s otcem i několik vtipných momentů, ale celkově jde spíš o film na jedno zhlédnutí a klidné zapomenutí.

Iron Man (2008)

„Nebudeme pálit dřív, než mířit.“ Pěkně udělaná pohádka, plná humoru a nadsázky (výrobce zbraní coby největší a oceňovaný vlastenec), efekty jsou ale bohužel docela viditelné. Obě hlavní role byly obsazeny velmi dobře, Robert Downey jr. i Gwyneth Patrow jsou kvalitní herci a na plátně vypadají sexy. Sémiotik by měl při analýze filmu žně, Tony je klasický případ mýtu napraveného záporáka a sukničkáře. Pokud máte ve zvláštní oblibě jednoho z ústředního páru či akční filmy, připočtete si k mému hodnocení minimálně jednu hvězdičku.

Thelma a Louise (1991)

Jeden z nejlepších snímků Ridleyho Scotta a pravděpodobně nejlepší road movie, kterou jsem viděla. Motiv svobodné jízdy krajinou je ve filmu klíčový a je variací rčení, že i cesta může být cíl... Dvě povahově rozdílné, ale podobně nešťastné kamarádky si vyjedou na víkend. Z jejich bezstarostného chování i divák-začátečník pochopí, že se brzy stane nějaký průšvih, a také, že ano. Zločin, spáchaný v afektu, spouští lavinu událostí, emocí, potlačovaných tužeb, šílených plánů i skrytých „nadání“. Film velmi věrně vykresluje atmosféru doby, vypovídá o ceně, kterou jsme ochotni zaplatit za svobodu, o tristní míře upřímnosti v partnerských vztazích a opět potvrzuje, že naivita je jednou z nejnebezpečnějších lidských vlastností. Velmi dobrá je kamera, skvělý je též oscarový scénář. Susan Sarandon hraje jako bohyně, mladičký Brad Pitt v miniroli je doslova k nakousnutí a občasné přehrávání ostatních herců se dá vydržet. Film jsem viděla v Nočním filmovém klubu na ČT2 a nemile mě překvapilo, že byl s dabingem, i když ten byl ještě celkem dobrý. ČT2 by spíš slušelo originální znění...

Hra o trůny (2011) (seriál)

Nejlepší fantasy seriál. Úchvatný svět, nepřeberné množství skvěle vykreslených postav (snad ani jedna není jen dobrá nebo zlá) s různou délkou životnosti, geniální dialogy a efekty dalece přesahující běžnou seriálovou tvorbu. Nejoblíbenější postavy: Daenerys, Jaime, Arya, Jon Snow, Tywin Lannister. Smyšlený svět, který má tolik společného s tím naším. Regulérní závislost. PS: Stydím se, že jsem nečetla knihy, a hodlám to v nejbližším možném termínu napravit.

Simpsonovi (1989) (seriál)

24 sérií nebo kolik a Bartovi je furt 10, jezdí na skejtu, snaží se ulít se ze školy a Dejdar si furt ničí hlasivky dabováním jeho smíchu. Nevím jak pro vás, ale opakovaný vtip pro mě není vtipem. Sama bych si tenhle seriál nepustila (existuje tolik lepších), ale když vidím náhodný díl v televizi, většinou se párkrát zasměju.

Perníkový táta (2008) (seriál)

Tímto seriálem jsem žila v letech 2012 a 13, opravdu kvalitní podívaná. Neotřelý námět, přitom uvěřitelný příběh. Napínavý děj, ale zároveň plno dialogů. Do očí bije kontrast dvou Waltových světů: drogového plného akce (až moc) a rodinného, naplněného (předstíraným) klidem, který ale postupně ustupuje do pozadí. Vyzdvihnout musím chytrý a nepředvídatelný scénář, propracovanost do detailů, nápaditou kameru a režii a skvělé herce v čele s oběma hlavními hrdiny. Seriál má trochu slabší rozjezd, ale pak během 5 řad udržuje laťku velmi vysoko. Zatímco závěr 4. řady je trochu (víc) přepálený, finiš poslední 5. je skvělý, uvěřitelný, uzavírající, nepatetický. SPOILER: Dvě nejnesympatičtější postavy celého seriálu, Skyler a Marie, to bohužel přežijí, ale asi to nešlo jinak... KONEC SPOILERU. Vřele doporučuji komentář uživatele Radek99. Po Breaking Bad se mi bude vážně stýskat.

Červený trpaslík - Série 10 (2012) (série)

Po 9. sérii, která byla fakt průšvih, se tvůrci rozhodli vrátit se ke kořenům, předstírat, že tato neúspěšná řada vůbec nebyla a navázat rovnou na 8., a podle mě udělali dobře. Jistě, herci jsou starší (víc než 20 let od původního seriálu je znát), tlustější a moudřejší (hlavně Lister, představte si, začal číst knihy!), ale pořád je to ta samá posádka, pro kterou máme všichni slabost, a víme, co od ní můžeme čekat. V 6 dílech je pár nových dobrých nápadů, několik zrecyklovaných starých, herci na pár místech vypadají trochu toporně, ale za mě fajn. Pokud by další řada (řady) měly být podobně povedené, s chutí se na ně podívám :) Edit: Pravá nostalgie se u mě dostavila až s českým dabingem.

Taková moderní rodinka (2009) (seriál)

Nic zvlášť intelektuálního, prostě poctivá sranda. Humor situační i slovní, scény málokdy překračují hranici toho, co by se mohlo stát v normálním životě nenormální rodiny. Obzvláště vztahové postřehy jsou občas až nepříjemně trefné, plusem je i reflexe aktuálních událostí. Kvalita s dalšími sériemi neklesá a kupodivu mi nevadí ani žádná z postav, takže za mě velmi dobré.

Samsara (2011)

Samsara vás šokuje, pokud jste nikdy neviděli krásné obrázky přírody v prezentacích, které mi přeposílá e-mailem moje maminka, nevíte o existenci asijských továren, kde se lidská práce v nelidských podmínkách nezastaví, nebyli jste na žádné cestovatelské přednášce, obloukem se vyhýbáte fast foodům, takže netušíte, že tam jí i obézní lidé, a také vás minuly dokumenty o zpracování masa ve velkovýrobnách a o problému odpadního hospodářství. Přiznávám se bez mučení, čekala jsem víc. Film je bezesporu zajímavým vizuálním zážitkem, ale ideově nepřináší nic nového. Sází na kontrasty, hru světla a tmy, zpomalenou a zrychlenou kameru a pohled do smutných lidských očí. 100 minut sice profesionálních, ale monotónních záběrů beze slova mě i přes mou snahu o opak začalo nudit, a nic neříkající pseudo-spirituální hudba tomu jen napomáhala. Při sledování filmu jsem se nemohla zbavit pocitu, že něco chybí, že snímek nevyužívá celý svůj potenciál. Chtít od dokumentu děj je možná přehnané, ale aby na sebe alespoň trochu navazovaly scény snad ne. Samsaře se to nedaří. Skutečně jediným kladem (který však film neudělá) tak zůstává krásná a věrná kamera, ve které je i šedá neobyčejně zajímavá barva. PS: Baraku jsem bohužel ještě neviděla, až to napravím, srovnám :)

Love Is All You Need? (2011)

Silný devatenáctiminutový snímek, sbírající ocenění na různých festivalech, staví na jednom jednoduchém a skvělém nápadu. Jak by asi vypadal svět, kde by byli heterosexuálové utlačovanou a vysmívanou menšinou? Přes svoji krátkou stopáž má film hodně co říct, vyvolává spoustu emocí. Z úst postav zazní mnoho klišé a stereotypů, které jsme zvyklí slýchat na adresu homosexuálů, a právě tato převrácená optika vyvolává v divákovi přirozenou reflexi jeho vlastního postoje k sexuálním menšinám. Tvůrci správně zvolili jako hlavní postavu dospívající slečnu, která se nezvládá bránit šikaně ze strany spolužáků a nepochopení v rodině. Děj graduje velmi rychle, od osmé minuty mi běhal mráz po zádech a konec mi vehnal slzy do očí. Film je dobrý také z technického hlediska, zaujme kamera i kvalitní scénář. Upřímně doporučuji shlédnout, poselství filmu je srozumitelné a silné, ale přesto nevtíravé. Osobně bych se ho nebála pouštět už na ZŠ v hodinách občanské/ rodinné výchovy. http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3ROXTFfkcfo#at=10