• Krátkometrážní

Hotel Transylvánie (2012)

Červený? 74%? Zbláznili jste se všichni? Posedla vás snad upírovská mánie typu Stmívání? Či máte doma kostým Draca? Vyrostly vám špičáky? Někdo vám daroval pláštík? Umíte se měnit v netopýra? Máte kamaráda Frankensteina? Nesnášíte oheň? Bydlíte v Rumunsku a leze vám to na mozek? Navštívili jste jeho zámek a změnili jste trvalé bydliště? Zavíráte se večer do rakve? Máte alergii na slunce? Vycházíte ven jen večer? Jste přespříliš bledí? Je vám víc než 120? Ne? Ne, ne a ne! Pokud je vám ovšem méně než pět, tak potom vše chápu. Ale dosti pochybuji o tom, že na čsfd je zaregistrovaný někdo, kdo ještě nemá na háku ani malou násobilku. Pokud ovšem někoho takového znáte, pošlete mi kontakt, ráda bych s oním dotyčným zkonzultovala jeho nejoblíbenější animované filmy. Předem děkuji za tipy. Ovšem o této, slušně řečeno, srajdě, mluvit nebudu. Stačilo mi, že jsem byla naštvaná od prvních pěti minut. Animovaný film určený především pro dětské diváky nemusí obsahovat fekální humor, postavy se nemusí pitvorně šklebit, nikdo nemusí nic ''rozpalovat'', všechny postavy nemusí být hodné a přestaňte už narážet do skel, prosím. To všechno dávno vyšlo z módy. Táák, děkuji Vám, pane Tartakovksy (vážně? Tatarka? Ne, zní to jako nějaký sýr....), právě jste mi zhnusil parodující animáky. Nechte ubohého Draculu žít, ano?!

Rozmarné léto (1967)

Léto 2013 se mi jeví také jako poněkud nešťastné, nyní máme ledových 12 stupňů. Ale ať je šťastné či nikoliv, shledávám čtení Vančurovy knihy a následné zhlédnutí Menzlova filmu velmi obohacujícím, ač se kniha nečetla nejlépe. Úvodní věta, kterou zná jistě každý, je vyřčena mistrem Hrušínským tak dokonale, že by zbytek filmu on sám mluvit nemusel. Naštěstí pro mne a jistě i pro mnoho z vás bylo nádherné poslouchat jeho další věty i souvětí od dalšího mistra Brodského. Slova jim pasovala tak výborně do huby! Nicméně, dokonalost Rozmarného léto není třeba více vychvalovat, odebéři se tedy k příjemnému strávení posledních dní léta. Snad se nám způsob letošního ještě vylepší, stačí jen doufat!

3-iron (2004)

K vysvětlení použiji větu na obale: ,,Nic není tím, čím se zdá být''. Ti, kdož nemáte originální DVD, jest Vám to velmi na škodu, jelikož nemůžete tu větu vyřknout. Ono je totiž nesmírně praktické kupovat si filmy v originále, já využívám sleviček a občas trefím na kvalitní film, který mě stojí deset káčé. A tak jsme natrefila na tento. Troufám si tvrdit, že je to nejlepší Kid-Dukův film, ač jsem jich neviděla mnoho. Jakkoliv se mi snímek líbí, nemůžu mu přijít na jméno. Doslova. Je to ,,bin žip'' či ,,bin jip'' nebo snad ,,free ajron'', což ovšem nechtěně připomíná ,,ajronmena''. Nebo nejlépe krásně počeštěně ,,tři iron''. Já mu tedy říkám ,,ten, co má na obale tři lidi na zeleném pozadí. Co já vím, co je to za kytku....'' Nicméně, je to veledílo, o tom nemůže být sporu, naštěstí pro mne ubral Kim brutality, za což jsme mu nesmírně vděčná a přidal trochu černého až absurdního humoru. A také trochu toho tance. Dalo by se hovořiti i o nadpřirozenosti. Jen mě trochu mrzí, že se větší část odehrává bez hudby a tu já potřebuji všude, přeci jen mlčenlivé filmy jsou smutné a pošmourné. Ehm, ano, pošmourné. Tím nemyslím němé a... ano, jsem psychicky zcela v pořádku. Jen mě nechte prosím chvíli rozjímat nad krásou neviditelnosti dvojsmyslnosti. Smyslnosti??

Osamělý jezdec (2013)

Malý poznatek na úvod: Johnny Depp je strašně maličkej! (A je zajímavé, že má stejnou velikost bot, jako Armie Hammer. Jen nemá tak šíleně bělostné zuby, jak by se na indiána slušelo, že...). Pokračujmež bez jakýchkoliv zmínek o ústní hygieně všech představitelů. Gore Verbinski si zakládá hlavně na napínavém příběhu, jak už doložil hlavně na Pirátech. Do Osamělého jezdce se snažil přenést nejen tu atmosféru, ale i pár herců, bez kterých by to, přiznejme si, nebylo ono. Pan Tonto, který je evidentně opravdu tonto, když věřil ,,bílým lidem'' a přiteplený kovboj se slunečníkem, který později Tonto podědil. Příběh indiána s hladovým ptákem na hlavě a jeho společníkem, mužem v masce je věru přitažlivý, ale jen do té chvíle, kdy jim obávaný zločinec, kterého chytají skoro tři hodiny, prchá a prchá a poté zase prchá. Naskytly se chvíle, kdy jsem vážně přemýšlela, že vlezu na plátno a toho Butche (ještě k tomu v češtině nesprávně vyslovovaného) chytím a sním. Neudělala jsem to, ačkoliv jsem byla hladová, poněvadž mi na popcorn nevyšly penízky. Skupovala jsem totiž filmy, ale to je jiný příběh. Osamělý jezdec má bezpochyby krásnou hudbu, výborné herce (neopomeňme HBC!), přenádhernou kameru (vážně, záběry byly perfektní), vcelku akurátní vtípky (až na některé, mírně přisprostlé a ty já nerada, poněvadž zastávám ten názor, že se filmy bez těchto obhroublých žertů obejdou) a dále také kostýmy, když už nemohu nic jiného vymyslet. Největším mínusem je dlouhá stopáž, ti dva kumpáni stále někam jdou, navzájem si zachraňují životy, až si říkám, že mají devět životů. Jo, jako kočka, jako kočka… Zpočátku to vypadalo, že snímek bude směřovat k něčemu nadpřirozenému, až mystickému, jako to bylo u Austrálie. Ovšem indián sem tam něco pronesl, a pak na vše pozapomněl. Škoda. Budu spoilerovat, když vám povím, že to mělo otevřený konec? Už je na to stejně pozdě, smůla… Ten jsem ale v podstatě nepochopila ani já ani bratr. A já nerada, když mi na filmu něco nesedí. Tak mi dejte vědět, jak jste pobrali stříbrnou nábojnici, ju?!

Charlie Bartlett (2007)

I přes skutečnost, že se jedná o další film zaměřený na středoškolskou mládež (fajn, do ní sice také patřím, ale těmto filmům se zásadně vyhýbám a to už několik let. A daří se.), je překvapivě vynikající... Hlavní hrdina je sice zakomplexovaný outsider, který prahne po popularitě, ale jde na to velmi inteligentní cestou. Relativně. Chytré zařazení předávkování se prášky hned na začátek navede diváka do té správné ',,všechno vám žeru'' nálady. Tu pak podporuje nesmírně sličný ředitel školy (ale vážně, mít někoho takového za ředitele střední školy? Opravdu? Nežiji ve špatné dimenzi? Proč ten náš je tlustý, starý a neschopný nešlapat si na jazyk??), jeho kapánek děsivá dcera, které se libí Shakespeare (ještě jednou: vážně? Puberťačka se zálibou ve čtení Shakespeara) a připitomělý kamarád z autobusu, která nosí po kapsách lízátka. Tož to jsem vyjmenovala skoro celý ansámbl, kterýžto vévodí této skvělé, oddychové komedii, na kterou se musíte podívat, ať máte drogy rádi či nikolivěk. Doporučuji zkusit se předávkovat. ne úplně, samozřejmě, jen do té míry, abyste byli schopni hrát na klavír a přitom řvát ,,new mediciiiiiiiiine'' kývajíc se ze strany na stranu. Navnadila jsem vás dostatečně? Nebo snad vy rádi dívání se na trička Lacoste??

Čelisti (1975)

Šupky dupky číst Enšpíglův komentář!

Le Monstre (1903)

Strašně srandovní počin, tohleto!!

Iron Man (2008)

Normální klasickej Golem. Jeden nechutnej americkej žvanec s masiči uvnitř, holka s hroznym dabingem a rozbitej auťák. Že si dělali škodu. Lampu v hrudníku mám taky. (Divíte se, proč jsem přešla do nespisovného a skoro až vulgárního slangu? Nedivte se).

Batman začíná (2005)

Tak hele, Batmanku, to, že máš plášť, tě neopravňuje dělat si ze mě takovouhle srandu. Nejdříve komiks, pak (když pominu kreslený seriál či menší prvotiny) přijde Burton, který stvořil něco tak krásně barevného, s takovou imaginací, až oči přecházejí. Ty jsi měl pás, krásný auťák (ano, dávám přednost tvému prvnímu, to druhé je jen krabice, co sice skáče, ale dojem neudělá, hlavně když není tak aerodynamické, jako to původní...), krásný hrado-domko-zámek, krb a holku. Batmane, č.2. Ty máš aspekty totožné, ovšem detaily jiné. Dům jsi nám neukázal (a já chtěla vidět jídelnu!), tvá holka byla mírně flegmatická vůči všem tvým pokusům si ji získat (,,všichni jsou blázni, jen já lítám s pláštíkem!'') a tvůj nepřítel byl fousatý chlapík, co se nedívá kolem sebe. A že se mu to sakra nevyplácí! Pokračuji ve výčtu, Batmanku, ty jsi mě totiž zmátl. Těmi všemi svými převleky, nejdříve se strojíš za Michaela Keatona a teď jsi Bale, jednoduše a prostě jsi nám zvošklivěl. Inu, chlapče, něco mi tam chybělo. Chyběl mi výraz pod maskou, chybělo mi napětí (asi vypadám jako blázen, když toto tvrdím...), chyběl mi šikovný scénárista/škrtač, který by vyškrtl některé zbytečné postavy a nahradil je normálními živoucími smrtelníky. Vše, co si pamatuji, jsi jen ty, v ohavném plášti, co se pořád zasekává někde na střeše, temné, velmi temné scény, divné, pomalu se bortící kulisy, nic normálního, málo hor a tak bych mohla ještě pokračovat vcelku dlouho. Nechtějte... Zpočátku jsem se domnívala, že mi něco mohlo předčit Batmana od mistra B., ovšem nikolivěk. Evidentně zůstanu u tebe, líbí se mi totiž tvá ouška (na masce). Jsou špičatější.

The Black Hole (2008)

Nepřestávej, jdi do Snickers. A pak do černé díry!