• Fantasy

Muži v černém 3 (2012)

Nejnovější kousek ze série Man in Black je přesně takový jaký ho očekáváte. Průměrný. Určitě v něm najdete vše, co tam má být. Vtipné hlášky, záporák, střílení emzáků a nějaký příběh. Bohužel ani jedna z výše zmíněných vlastností není dotažená do konce. Některé hlášky jsou opravdu sofistikované a nutí člověka zavzpomínat (Andy Warhol), ale s prvním dílem se to nedá srovnat. Záporák má sice schopnosti na pobytí celého lidstva, ale z nějakého důvodu není schopen svými trny připíchnout diváka do sedačky. Krom jedné scény, kde dvojce JK vyčistí bar od "špíny" si moc akce neužijete, většina příběhu je tažena kupředu rozhovory a nikoliv krva.. slizkými bitkami. Několik logických nesrovnalostí by se dalo vytknout (V roce 1969 mohli být generálové černoši?), ale vzhledem k povaze filmu je můžeme přehlédnout. Zajímavé je, jak je svět v roce 1969 představen. Především ukazuje kam se od té doby posunuly hodnoty společnosti a že i kdysi se žilo dobře. Závěrem snad jen dodám, že film má pouhých 100 minut, takže byste se stejně neměli nudit a pokud letos nemáte na co koukat, mohu to doporučit jako neutrální komedii na večer. 70%

Den zrady (2011)

Den zrady není ani tka příběh "předvolební kampaně", jako spíš příběh postupné proměny a ztráty ideálů. Příběh ve kterém se z naivního a ambiciózního jedi přiklání na stranu temna až se nakonec stává sithským lordem. Vzhledem k tomu, že hlavní roli ztvárnil Ryan Gosling musíte se smířit s dlouhými napjatými záběry jen s někollika mrknutími. Nicméně narozdíl od DRIVE zde Gosling působí mnohem lidštěji, tedy alespoň zezačátku. Tedy je jen spekulace, že film konči zrovna takhle, nicméně je to nejpravděpodobnější. Rozhodně je po spadnutí opony (kdyby nějaká byla) o čem přemýšlet. Možná právě absence závěru kazí moje výsledné hodnocení. Ale možná za to může jen žánr, nejsem zrovna největším příznivcem dramat. Tedy 8/10 Poučení z filmu: If you want to be a president, never f*ck with intern.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Opravdu skvělá animace. Po vizuální stránce prostě úchvatné. Sovy, bitvy, krajiny. Toto je film, který bych si pustil na své nové 55" OLED obrazovce, kdybych ji měl. Nicméně to je tak všechno. Pohádka pro děti u které se děti budou i bát a nezáživný fantasy příbhěh pro dospělé. Kdyby byl býval Synder natočil plnohodnotný fantasy film (potenciál na to má jak režisér tak film) moholo mé honocení být vyšší než 7/10. Doufám, že se v pokračovnání Synder nebude řídit nařízeními producentů a nebude se snažit natočit film pro celou rodinu. Snad se Warner poučil, že tudy cesta nevede.

Zdrojový kód (2011)

je až neuvěřitelné jak lze z 8 minutové scény natočit plnohodnotný celovečerní film. Duncan Jones dokázal do svého 3. filmu dostat střídmý mix žánrů. Výjmečně musím konstatovat, že i romantická stránka nebyla na obtíž, jak bývá zvykem. Tak nějak zapadala do celku. Stejně tak hodnotím akční stránku. Žádné rozsáhle bítky, kde proti sobě stojí dva nesmrtelní (tedy "nesmrtelní"), ale čisté realistické zpracování. Myslím si, že z tématu bylo vyčerpáno maximum, možná víc než to. Trochu slabší byl dle mého názoru konec. Bylo vidět, že byl režisér do happyendu dotlačen. Film mohl prostě skončit červeným tlačítkem, pokračování pak již vypadá jako jakási nadstavba, či alternativní konec, který se válel do poslední chvíle na pásce vele. Není tak divu, že přemýšlející divák bude mít ke konci problémy s logickou stránkou filmu. Celkově však můžu jen a jen doporučit. 8/10

Drive (2011)

Pokud jdete na tento film s tím, že vás přesvědčil trailer nebo proto, že v popisu píší Akční/Thriller, pak to není film pro vás. Vše, co je na filmu akční (v dnešním slova smyslu) je obsaženo právě v traileru, který bohužel odhaluje i některé důležité zápletky filmu (spoiler). Pokud jdete na tento film jako lidé, kteří chtějí vidět také neco jiného než standartní hollywoodský nářez, pak je to ta správná volba. Dlouhé záběry, hodně dlouhé záběry, málo slov, drsné akce a pár (slovy dvě) ryché jízdy. To je Driver. Nic vás ve filmu asi nepřekvapí, pořád jste schopni být o kousek napřed. Víte co Řidič řekne, jen čekáte a čekáte dlouho a pak to opravdu řekne. Nejvíc jsem se asi pobavil u nekončící scény ve výtahu, až to uvidíte nepochopíte. Nejlépe se film sleduje pokud zpomalíte svou tepovou frekvenci a vůbec veškeré vnímání přibližně 5x. Přesto je to něco v dnešním světě velmi netradičního a proto 7/10

Strýček Jack (2010)

Velmi zajímavý snímek, hlavně tedy co se nápadu týče. Přesto si myslím, že po techynické stránce by mohl být udělaný kvalitněji, Hlavně tedy co se kamery a zmatených střihů týče. Nápad je ale geniální, proto celkově hodnotím pozitivně 7/10

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

David Yates se od posledního dílu poučil, necpe roztřesené záběry do každé scény, zkrátil dlouhé nicneříkající záběry a dokonce romantické scény nacpal do akčního prostředí. Nic však nemůže být dokonalé. I přes značný zásah jsou některé scény bezduché a málo emotivní. Opět bych mohl kritizovat soundtrack který prostě "chybí". Musím pochválit dobré vizuální efekty a akčnost celého filmu. Konečně jsme se po 7 dílech dočkali bitvy, z nějakých důvodů je až do teď vynechávali. Závěrečná bitva Harryho s pánem zla pak sice hýří efekty na všechny strany, nicméně za sebou zanechává mnoho otázek. V jedné scéně vidíme, jak je Harry polapen v smrtelném stisku a po střihu je již opět volný. Nedokonalostí podobného rázu jsem si všiml více, ale tato mi připadala nejmarkantější. Nicméně ani jedna z předešlých výtek nijak výrazně nesnižuje můj dojem z filmu. Výsledné hodnocení tedy 8/10 (Společně s Vězněm z Azkabanu nejlepší díl).

Hanna (2011)

Již první scéna upotala mojí pozornost. Osamělé zasněžené lesy skrývající tajného agenta, který vycvičuje "svou" dceru. Jakási originalita zde byla, ovšem postupem se ztrácela, až z toho byl nakonec standartní akční Bourn like film. Je tam několik scén, které mi kazí výsledný dojem, (např. výlez z kanálu v Africe) přesto však mohu říct, že i jako klasický akční film má co nabídnout. S. Ronan předvádí úžasný herecký výkon, však měla už ve 13 letech nominaci na oskara. Velkou pochvalu musím vyslovit k soundtracku od The Chemical Brothers, neboť je lehce netradiční a přesto velmi povedený. Musím však stejně jako mnoho ostatních vyslovit lehké zklamání nad koncem. Ke konci film ztrácí šťávu. Výsledné hodnocení tedy 8/10

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Změna režiséra původně docela úspěšné trilogii vůbec neprospěla. Jednodušše řečeno, chybí tomu fištrón. Absenci odlehčeného humoru nemůže ani starý dobrý Jonny Depp vyrovnat. Již na začátku je vidět, že se jedná o úplně jiný film. V prvních třech minutách jsme rychlým scatchem uvedeni do děje a je nám odhalen cíl cesty a vlastně celého snímku. Pro srovnání první díl začíná snad nejvtipnější částí celé triogie (ano tento díl do série nepočítám), tedy příjezdem cpt. Sparrowa do přístavu. Sparrowovy myšlenky nyní nejsou až tak jasné, jako v předchozích dílech. Především konec (ostrov). Ten není žádným logickým vyústěním filmu. Snad by mohl být i uveřejněn jako samostatný krátkometrážní spot. Rovněž dějová linie zamilovaného křesťana nemá žádnou jasnou pointu. Působí to na mě dojmem, že režisér měl napsaný scénář v bodech, každý bod natočil zvášť a pak je spojil do jednoho. Mé hodnocení je tedy 4/10.

Světová invaze (2011)

Pokud se vám líbil trailer, pak se vám zajisté musí líbit i celý film. Roztřesená kamera, autentické vojenské porstředí, nějaké to UFO... Světová invaze není až tolik o mimozemšťanech, ale hlavně o armádě. Žádné složité efekty, žádné nedpřirozené lidské zbraně. Prostě olovo a sem tam nějaká ta raketa země-země. Musím uznat, že vojenské prostředí mi přišlo vělmi naturalistické. Fanoušek akčních thrillerů možná bude zklamán malým množstvím krve, ovšem mně to rozhodně nevadilo, naopak. Možná až na několik 10 minutových proslovů, které končily slovy "Ale to je jedno", se ději nedá nic vytknout. Nicménmě co se provedení týče, měl bych výhrady. A to především k roztřesené kameře. Alespoň zezačátku mi přišlo roztřesení až přespříliž umělé. Co možná překvapí milovníky akčních filmů jsou zásobníky. Ano, je to tak, zásobník má omezený úpočet nábojů. Naštěstí je ale zásobníků nekonečně :) Já osobně nepatřím mezi nadšence pro vojenské filmy, tudíž 6/10.