Wimbledon (2004)

Velmi solidni tenisove lovestory. Tenis to drzi nad vodou, i kdyz hlavni hrdina toho dle pohybu na kurte asi nikdy moc nenahral. Jako romantarna to pro me kapku kulha, Bettany se nedokaze sve partnerce vyrovnat a jiskru aby z nej kresali plamenometem.

Elitní jednotka (2007)

Jako pokracovani Mesta bohu to lze brat jen zdanlive a to predevsim diky prostredi, v kterem se snimek odehrava. Predne je treba rict, ze kouzla Mesta bohu Tropa de elite zdaleka nedosahuje. Cely film sem mel problem ztotoznit se s postavami hlavnich hrdinu, ale rozhodne ne protoze jsou to elitni policajti. Klisovite receno postavy policistu postradaji dusi, jsou ploche, pokusy o pohledy do jejich soukromi pusobi az krecovite (Nascimentovi prichody domu s cestou k lednicce). Samotne akce ve favelach jsou zvladnute velmi dobre, ale presto sem nebyl ani chvili napnuty. Elitni jednotka po mne sklozla, zitra uz si na ni ani nevzpomenu...

Revue na zakázku (1982)

Dalsi ze znovuobjevenych socreal absurdnich taskaric. Misty je filmovy prostor vyplnovan prilis okate, ale jinak je to spektakularni podivana, ktera muze byt ovsem i zcela nepochopena.

Chobotnice - Série 10 (2001) (série)

Oproti prvnim seriim pusobi spis jako parodie, i co se zapletky tyce, ale to uz je osud donekonecna natahovanych serii.

Ve jménu krále (2007) odpad!

Komedialní fantasy nejzábavnějšího režiséra současnosti, kde všechna klišé dostávají v pravdě nový rozměr. Příběh tu máme, výborně! Farmář tvrdě dře a tahá řípu na svém políčku od slunka do slunka, když najednou se zjeví síly Mordoru, ehm..no vlastne Krugove, ktere ovlada tajemný mág Gallian. Pak je tu dobromyslny kral, ktereho chce Gillian znicit hlavne a pak sposta dalsich, taky sou tam nindžové, legie, lesní ženy a 2 jediný černoši v tomdle světě jsou královi generálové. Přestože je příběh jednoduchý a zkušenemu Bollovi by nemusel dělat problém, tak narazíme na režisérova tradiční úskalí, někde je vše polopaticky vyjeveno, jinde Uwe skáče a divák si pouze domýšlí, na některé důležité motivy uprostřed bitevních scén zapomíná Boll docela (copak se nakonec stalo s proradným královým synovcem?). Šílená kamera, která střídá záběry ala LOTR s absolutně zkratkovitými nesmyslnými výjevy nohou a krajiny. Jediné co Boll docela umí je zábavná akce (jeho památná 20ti minutová vyvraždovačka v House of dead je toho jasným důkazem). Tady nám nabízí dvě bitvy mezi královskými legiemi a Krugy (zrovinka jako skřeti v LOTRu). Ze strategického hlediska jde o absolutní nesmysl. Celkový výjev bitvy je typicky Bollovsky zmatený, režisér se definitivně hlásí k inspiraci středověkou figurální malbou a perspektivu nechává zkušenějším a o to se divák samozřejmě víc baví. No a nakonec si trošku začarujeme a je konec. Tento film je výzvou o natočení něčeho ještě šílenějšího na poli výpravné fantasy, ale obávám se, že rukavici může zvednout zase jen sám velký Uwe Boll. Courage never fails!

Dračí války (2007) odpad!

Bez špetky nadhledu. Slatanina poskladana ze špatných počítačových efektů. Prázdný film pro prázdné lidi. Ale příští tejden pudem na Pravou blondýnku 3, viď lásko?

Katyň (2007)

Tento snimek me donutil k zamysleni nad vsemi podobnymi sdelnymi filmovymi mementy od Sindlerova seznamu a dalsich filmech o holocaustu, pres Hotel Rwanda, Killing Fields a dalsi. Vsechny do urcite miry hraji na city, tragicke udalosti, zverstva, retezec nespravedlnosti. Todle vsechno stavi tento druh filmu do zvlastni role. Jak muzu tendle film odstrelit, kdyz pojednava o vyhlazeni Zidu, Rwandanu, Kambodzanu ci zajatych polskych dustojniku? Recenzent se pak casto nuti do konformnejsiho nazoru, jako kdyby citil, ze mu pokrytecti moraliste dychaji na zada, to je o Zidech, to prece nejde, abych napsal, ze je to milionkrat omlety a hraje to jen na city. Presne todle je ten druh filmu. Tentokrat o polskych dustojnicich a nejdiskutovanejsim sovetskem zlocinu 20.stoleti. Prvni tretina slibuje nadprumernou podivanou a docela me namlsala, ale stalo se neco jineho. Dej se zacina rozmnelnovat a preskakuje z osudu do osudu a to tim zpusobem, ze si nejen nestacite vytvorit k nejake z postav vztah, ale misty se vylozene ztracite, zaverecne zobrazeni tragedie jako by do toho zmatku ani nepatrilo. Velke zklamani a to jsem se na Katyn tolik tesil.

Tai Hang Shan Shang (2005)

Amaterske triky, nulovy pribeh, amaterske herecke vykony, smesny patos a komunisticka propaganda nejhrubsiho zrna. Cynik se schuti pobavi, ale jinak jde o nehorsi valecny film, co jsem mel moznost videt. Nejlepsi byla rozhodne cinska jizda, ktera zabijela jednim ostepem 2 Japonce naraz.

Appleseed (2004)

Velmi dobry rozjezd, ktery vydrzi tak do pulky. Potom je vse, co by mohlo vyrazneji rozvijet pribeh, a ze toho nebylo malo, nekompromisne utopeno ve snadno predvidatelnych klise jak z pera prumerneho holywoodskeho scenaristy. Vizualni orgie nastesti pokracuji a s napetim ocekavate rozuzleni, prestoze je od jiste chvile jasne citelne. Celkovy potencial ovsem zustava nevyuzit. Cim se to stalo? Kde je japonska anime poetika, ktera me pro tento zanr ziskala? Toto je totiz jen velmi slusny poamericteny produkt, i kdyz stale velmi solidni. 3 1/2*.

Der rote Elvis (2007)

Velmi chvályhodný počin. Východní Němci nám byli velmi dlužni zmapování osudů nejbizarnější showbizové postavičky tábora míru. Dokument o jedné z nejžádanějších komodit v rámci RVHP sice místy postrádá větší spád a velmi mi chyběl komentář Mistra Gotta (z Čechů se v ukázce z Zpívej kovboji mihne jen Vašek Neckář), ale Reedův životní osud je natolik podivuhodný, že se rozhodně nudit nebudete. Hodně prostoru je věnováno Reedově méně známému působení v Chile, epizodnímu návratu do USA a jeho četným milenkám. Venceremos!