Nabarvené ptáče (2019)

Velká škoda, tohle mělo získat Oscara. Film na svétové úrovni, který neskrývá své ambice, velmi dobře propojuje známá světová či evropská jména (Kier, Keitel) a ta tuzemská. Chvílemi je film sice trochu přitažený za vlasy, krutý k hlavní postavě až moc a mezi jednotlivými scénami se občas přechází docela kostrbatě. Část v sovětské armádě byla trochu zdlouhavější, jinak se Nabarvené ptáče skládá z více menších celků, které by mohly výborně fungovat i ve formě krátkometrážních filmů. Do kina jsem na Marhoulovu chloubu nešel, nějak mě to i přes delší stopáž a některé reakce pisálků i známých nelákalo, zpětně toho ale lituji - jistě by to byl ještě větší zážitek, než si to pustit jen u sebe doma na menší obrazovku.

Tenet (2020)

Zlý Andrej jako hlavní záporák, co chce zničit svět. Takového jednoho Slováka tu taky máme. Jinak se jedná o mimořádný zážitek, je to takový mix Počátku, Mementa a českého Happy Endu. Nolane, ty si génius!

Poslední představení (2020) (seriál)

Fotbal má Ronalda, hokej Jágra, formule 1 Hamiltona a basket Jordana. Výborný dokumentární seriál se skvělými záběry jedné velké kariéry, oceňuji celkové zpracování, rozhovory s dalšími aktéry (jen ten Obama tam být nemusel) i časové propojení minulosti a oné sezony 97/98. Ve sportovních dokumentech je Netflix již hodně zběhlý a oproti ostatním producentům i nejsilnější, je to prostě jejich nejlepší stránka. Proto doufám, že jsou v plánu i další takové dokumenty.

Láska v čase korony (2020) (seriál) odpad!

Větší televizní brak jsem neviděl. I Česká televize si chtěla natočit svoji verzi Ulice, ale tohle bylo ještě mnohem horší - a co víc, i ten Premiér byl o něco lepší, protože byl alespoň cringe. Média nás nejdříve vyděsí a všude kreslí krizové scénáře - a potom nás zase zpětně uklidňují, že to je vlastně v pořádku, že v tom nejsme sami. Na všech šesti dílech je vidět, jak všechno vznikalo v omezeném čase, což se silně podepsalo do kvality. Chápu, že tvůrce opravdu ten čas asi tlačil, ale tak hloupé příběhové linky by dokázal vymyslet i průměrný televizní divák během cesty do práce. Dialogy tragické, zcela nepřirozené, herecké výkony k pláči (zejména Jakub Nemčok podal bezpochybně výkon na zlatou malinu), jedna ta stejná a neméně trapná infantilní doprovázející hudba, humor téměř žádný (zasmál jsem se všehovšudy dvakrát), stejné záběry na dům, které se opakovaly každé tři minuty. Omylem se tam vyskytlo i několik chyb - zapomnělo se na akvárko, učitelka češtiny na střední škole je Ing., nebo se tak alespoň jmenovala na skype - dokážu si tedy představit, jak je někdo inženýr bohemistiky... Už to samotné intro je k pláči - jakože typické hlášky, jak jsme na tom stejně. Celý seriál je vlastně úplně k ničemu, stejně jako celonárodní zpívání Není nutno, nic trapnějšího a ubožejšího si už ani nelze představit. Než tvořit aktuálně a špatně, raději netvořit vůbec a dívat se na věci z archivu, protože se rozhodně na co dívat je. K akvárkům na hlavě či absenci malého kluka až do posledního dílu se raději vyjadřovat nebudu, nechci být až tolik negativní, takhle to už stačí. Jednou takový přešlap ze strany ČT pochopím, ale pevně doufám, že se něco takového už nebude opakovat, jinak bych byl jako koncesionář silně znepokojen... P.S. Nevíte někdo, jakou barvu měl ten dům, kde bydleli? Nějak jsem to zapomněl...

Den před krizí (2011)

Nebylo to špatné, ale nějak to nemělo tempo. Buď tedy ubrat stopáže a odstranit takové ty prázdné scény s čekáním na Den D, nebo se více věnovat trhům a ještě více rozebrat ten ekonomický krach - k této variantě bych se klonil více.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Stejně jako u "Vesničko má, středisková" nechápu, jak se něco takového mohlo stát kultem. Příběh i humor mne naprosto minuly - děj nedává smysl ani v nejmenším a humor to ani nekompenzuje, takže se jedná fakt o špatný divácký zážitek. Až mi ruka cukala pro udělení odpadu.

Cesta do Ameriky (1988)

Good morning my neighbours! - Hey, fuck you! - Yes, yes! Fuck you too! Nejlepší hláška, díky které jsem se k filmu také dostal. Jak tato legendární hláška, tak ale celý film je docela hloupý, humor je prostý a místy až trapný, aby ho pochopil i ten nejvíce hloupý a jednoduchý Američan (třeba právě z toho Queensu). Tvůrci si asi nedali dvě a dvě dohromady, protože film soudržně nedává smysl - nejdřív koupí princ holce náušnice za 500 000 dolarů, aby ji získal bohatstvím, najednou potom otočí a dělá ze sebe extrémního chudáka? Pokud se takhle nakládá s bohatstvím vedoucích struktur v Africe, není divu, kde se hospodářsky i společensky nachází... Eddie Murphy ale baví, na film se i přes několik omylů a chyb příjemně dívá, je to prostě taková ta nenáročná podívaná opravdu pro každého.

Americký sen (2010)

Hezky zpracované, povedené jsou aluze na Mechanický pomeranč, Návrat do budoucnosti a Tróju. Nelíbí se mi ale poselství a celková pointa, protože mi přijde film jako zpracovaný na míru demokraty, jinými levičáky nebo dokonce někým protisystémovým, pro koho je kapitalismus sprosté slovo. Z pozice USA chápu, že je problém vlastnění FEDu soukromými subjekty, ale to naštěstí není náš případ. Některé konspirace jsou směšné na úrovni Chemtrails - vážně zabil Oswald JFK kvůli tomu, že chtěl zrušit FED? Vždyť Oswald byl komunista, co předtím emigroval i do SSSR, proč by to tedy dělal? Z tohoto pohledu mi to tedy nedává smysl... A vyloženě osočovat banky z toho, že mají jen nějaký podíl rezerv, jinak půjčují a žijí z úroků? A jak jinak by ty banky měly fungovat? Kdo by poskytoval půjčky, úvěry či hypotéky? Stát, rovnou ta centrální banka, nebo lidi sami sobě přes Zonky? Takhle přímo napadat princip bankovnictví mi přijde hodně laciné, je to už něco jako tažení proti židům v minulosti - oni měli peníze, pracovali s nimi - tak přeci oni jsou ti zloději.

Nejpozoruhodnější domy světa (2017) (seriál)

Krásné domy. Samozřejmě to neplatí naprosto o všech, ne každému se líbí vše, ale na některé jsem opravdu zíral s otevřenou pusou. Tématem zde v komentářích je moderátorská dvojice - zatímco Piers byl v pořádku a mám k němu jen malé výhrady, afektovaná Caroline byla naprosto nesnesitelná. Caroline se líbí naprosto vše, i diametrálně odlišné věci. Člověk má brzy pocit, že by byla i nadšená, kdyby se vrátila do svého domu, který by se ocitl v plamenech - i na tom by našla něco pozitivního a začala by se šíleně smát. Piers má jako architekt dobré komentáře, které jsou k věci, nicméně i zde bych ocenil více jednotné názory - zatímco v jednom díle u jednoho domu chválí barvy a originalitu, že to vyzývá k tvůrčí aktivitě a je to tím pádem naprostý opak co u strohých katedrál či kostelů, u druhého naopak majestátního domu oceňuje, že se podobá kostelu.

F1: Touha po vítězství (2019) (seriál)

Jak jsem se přesvědčil u Sunderlandu, Netflix sportovní dokumenty umí na výbornou. Skvělé záběry, pohledy do zákulisí, vše připraveno a sestříháno tak, že to je nesmírně zajímavé. Po první sérii mi bylo líto, že se nebylo věnováno lepším týmům, (tehdy pětinásobný šampion) Hamilton jakoby neexistoval. Naštěstí druhá série se konečně věnovala i těm nejlepším, takže se bylo na co dívat, celkově byla druhá série tou lepší. Skvělá reklama na celý sport, asi budu zvažovat návrat ke sledování závodů... Nejlepší díly - pád Haasu (2), Mercedes a jeho závod na Nürburgringu (4), Hubertova nehoda ve Spa (6).