Kouzelníci (2013)

Bláznivá komedie, jež u mě lítala od počátku mezi dvěma a čtyřma hvězdičkama - delší čas trávila tedy na dvojce :-( Dneska je již jistá hrubost téměř povinná, takže se jí nyní nebudu zdržovat. Zda-li je množství gagů pouze porůznu posbíraných, či je aspoň větší část původní, nevím, ale každopádně mezihra nevyznívá nikterak oslnivě. Je zde vidět snaha, a za ni aspoň 50%. Skoro pohádkový závěr s náběhem snad až k romantice tvůrcům upřímně nevěřím :-)

Powers (2000)

75% za čistý filmový jazyk, dobré obsazení a nenudící děj. S filozofickým přesahem se nelze nikterak ztotožnit. Problém je právě v tom, že Zelenka je schopen něco vykreslit a úměrně své schopnosti musí být i trochu opatrný - podobně s ostrým mečem třeba více opatrnosti než s tupým ;-) Mé obavy dokládá Zelenkův poslední snímek o mnichovské zradě, kde přijal se zvláštní lehkostí jako nosnou premisu, že lidská slova jsou vždy jen hrami spekulací, intrik a 'diplomacie' - tedy dané slovo není de-facto nikterak zavazující a nikdo to již vážně ani snad neočekává ...

Columbo - Džungle ve skleníku (1972) (epizoda)

Jeden z prvních Columbů, jež založily základy věhlasu. Najdeme zde již všechny hlavní rysy slavné série. Precizně vymodelovaný film scénu za scénou, svižně ubíhající děj, inteligentní zápletka, kvalitní casting i kamera, perfektní režie. Taky jste již zaslechly myšlenku, že 70desátá léta byla vrcholem kinematografie ;-) Určitě stojí za úvahu :-)

Spása (2014)

Stále se dá i překvapovat v žánru western. Podobně jako film "Pro nic za nic" od tvůrců z Nového Zélandu, jsme i u tohoto snímku svědky, že pouhým jemným přenastavením některých parametrů dosáhneme neokoukaného neotřelého svěžího výsledku. Snímek je přímočarý a tvrdý, výborně zrychluje děj některých pasáží a nemazlí se ani s hrdiny, ani s diváky. Dotýká se morálních témat, avšak prakticky téměř nemoralizuje. Název filmu nikterak nevystihuje obsah, ale titul "Pomsta ... někoho či jaká" je zřejmě příliš přetížený. Takže, suma sumárum, pomstu, touhu po spravedlnosti, lidskou malost a drsné chlapy zde najdete ... vyšší hodnocení si film zaslouží.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Suchý anglický humor v jedné se svých mutací budí povětšinou smíšené pocity. Tato specifická kritika vývoje společnosti mi připoměla jistý stav bezradnosti prostého lidu v tomto čase. Probíhá pravidelná zkouška sirén, nikdo ovšem netuší, co dělat, když by začaly houkat mimo standardní čas - snad jedině si pustit televizi. Vlastníci vinných sklípků říkali, že jako nejlepší varianta se jim jeví, skrýti se v těchto svých sklípcích a koštovat do plnopita. Jejich řešení mi rezonuje se serfováním na břitké kritice tvůrců a příznivců Stopařova průvodce.

Čas zastavit se (1988)

Velmi zajímavé filmové dílko. Na vcelku jednoduše načrtnuté situaci Lumet, bez nějaké ambice řešit, vykresluje prakticky bezvýchodnou situaci jedné rudé "revoluční" rodiny druhé poloviny 20. století. Vystihnuté lidské rozměry a charaktery i celková bolest tragédie jsou velmi realistické a nejeden divák si trochu té bolesti odnese.

Moc (1986)

Mladí Richard Gere a Denzel Washington a lehce zrající Gene Hackman pohromadě - co chtít více. Výborný začátek nám sice trochu zabředne v jisté nepřehlednosti a film postupně ztrácí švih, ale herecké výkony a výborná kamera a střih to podrží. Závěrečná oslava nových trendů ve stylu "Yes we can" či "We can do it" u mě nedokázala plně pokazit celkový dojem. Lumet hold řešil rád těžká témata a přinášel novátorské šokující pohledy ;-)

Mrtvý muž (1999)

Vynikající scenář s výborně zvládnutými dějovými zvraty - vyšší hodnocení hlavně za něj. Všichni se vybarvili jinak, než se původně jevili, ale nepůsobilo to nepřirozeně uměle - to je ta zmiňovaná zdařilost. Nenudil jsem se, rychle ubíhající thriller využívající osvědčené prostředky. Trochu upovídaný, však myslím záměrně a vcelku inteligentně ;-) Perfektní Timothy Dalton jako drsný šerif. Nečekejte velká sdělení, ale každopádně svižná zajímavá záležitost.

Bahno z Mississippi (2012)

Jemné, lidské, citlivé, křehké. Zvláštní film, který pro mě není úplně snadné zcela uchopit, nicméně je možné ho alespoň ocenit ;-) Dílo mi něčím připomíná Ondine - 2009. Doporučuji ke zhlédnutí pro romantické snílky a snílkyně :-)

Bitva u Vídně 1683 (2012)

Obránci Vídně i vítězná vojska koalice si vedla před třemi stovkami let výborně, ne tak docela ovšem tvůrci filmu. Chvílemi jsem měl dojem, že se jedná o parodii, což mě mrzí. Nebyl zdařile vykreslen ani duchovní, ani vojenský střet. 45%