• Thriller

Anonym (2011)

Historické filmy, týkajúce sa prevažne vlády kráľovny Alžbety a pod. veľmi nemusím, z hľadiska politického systému a celkovo toto obdobie mi pripadalo strašne priblblé.. Shakespeara taktiež nemusím, ale nedalo mi vyhnúť sa tomuto filmu hlavne kôli Emmerichovi. Predsa len ide o rapídne odlišný žáner a tak ako ho väčšina divákov odsudzuje, ja proti jeho tvorbe absolútne nič nemám. Katastrofické filmy jednoducho môžem a ,že to Emmerich často dodrbáva nejakými sentimentálnymi a neraz hlúpymi dialógmi......srať na to. Anonymous je film, ktorého námet ma neuveriteľne oslovil. "Šejkspír" nieje "Šejkspír"? alebo skôr za čo sa pokladá? Bravisimo! Roland je "veľký" ,ale nie dokonalý režisér, zatracovať ho však nieje na mieste. Tento film zvládol naozaj dobre a hľadať tu chyby môžu naozaj len "tí", ktorí si myslia ,že sú najväčší filmový odborníci. Na CSFD ich je dosť. Späť k filmu. Na začiatku som mal docela problém a chaos v tom "kto" je "kto" (príliš veľa postáv v krátkom čase) a v akej časovej presmyčke sa práve dej odohráva (možno menšia Emmerichova chyba,alebo skôr zámer?) Naspät som sa dostal až po Williamovom výstupe a prisvojenia si divadelných hier, vtedy Anonymous začal byť pre mňa vážne zaujímavým "dielkom". Fakt nemám čo vytknúť, herci boli dobre obsadení, výprava, masky famózne, čo ma skôr prekvapilo tak jedine hudba, ktorá ma nejako neoslovila...škoda. Priemerné hodnotenie len preto, že toto historické obdobie naozaj nemusím. P.S. Postava Wiliama Shakespeara je pre tento film doslova nepodstatná, ale za to tak komicky vykreslená, že scenáristovi netreba len zatlieskať ale rovno mu kúpiť fľašu borovičky nech mu to myslí a "píše" ešte hodných pár rokov. :)

Mezi vlky (2011)

S týmto filmom mám docela problém. Milujem dobrodružné filmy, ktoré sa odohrávajú v zime, milujem krásnu atmosféru Aljašky , mám rád Neesona, ale jediné čo neznášam tak to sú časté (niekedy priam nudné) flashbacky , ktoré Vám totálne kazia dojem z docela napínavého filmu. Prečo nestačí ukázať raz , dajme tomu na začiatku čo sa prihodilo Neesonovej žene a predísť tak sekaniu filmu skoro každých desať minút spomienkami na ňu.? Že by si Joe Carnahan myslel, že filmu pomôžu nejaké umelecké, citové vsuvky? Taký dobrý a ostrieľaný režisér ešte nieje a mňa to každou minútom nasieralo viac a viac. Nemal sa s tým tak babrať ,mal nám ponúknuť čisto akčnú dramatickú jazdu a bodovaním by som nešetril. Takto bohužiaľ len čistý priemer.

Kronika (2012)

Found footage, alebo ak chcete natáčať filmy tzv. "dokumentaristickým" štýlom je v posledných rokoch veľkým trendom. Niekedy sa mi zdá ,že v mnohých prípadoch ide o zbytočné a chybné rozhodnutie tvorcov, inokedy si to námet jednoducho vyžaduje (Cloverfield, Paranormal Activity). Nemám rád príliš trasľavú a niekedy amatérsku kameru, preto som bol zvedavý ako si s týmto fenoménom poradili tvorcovia (podľa trailerov zaujímavého námetu) Kroniky. Áleluja..tak takto si predstavujem citlivé a hlavne profesionálne natáčanie z ktorého ma tentoraz hlava nerozbolela. V prvej polovici som mal z filmu zmiešané pocity, pretože ja som človek nedočkavý a pri tak krátkej stopáži pozerať sa na troch priateľov ako si zdokonalujú svoje schopnosti na úkor dokonalejšieho príbehu bolo predsa len málo na to, aby som v konečnom dôsledku ohodnotil film väčším počtom hviezdičiek. Čo nasledovalo potom bolo čisté filmové pohľadenie na duši a mňa doslova posledných 20 minút prikovalo k sedačke. Výborné vizuálne predstavenie a triky, ktoré vidíme v takto natočenom filme( mysli tým kameru) vyzerajú ako reálne. Kronika ma v konečnom dôsledku príjemne prekvapila, dovolím si tvrdiť, že musí uspokojiť ak nie najnáročnejšieho tak mierne náročného diváka a tvrdiť, že film sa bude páčiť vo väčsej miere len teen publiku ( POMO) nie je na mieste. 8/10

Limit (2010)

Neuveriteľný akčný nárez pri ktorom sa ani nemáte čas nadýchnuť. Neustále sa niečo deje a v poslednom čase francúzska kinematografia v tomto žánri jasne valcuje tú americkú. Viem si predstaviť, že keď sa amíci pokúsia natočiť Remake ,nezaobídu sa bez nudných typických sentimentálnych pasáži čo len znehodnotí takto fungujúci film. Nenápadná, zato nezabudnuteľná snímka ku ktorej sa v blízkej dobe určite vrátim.

Tichý dům (2010)

Uruguay je pre mňa veľká neznáma a všetko čo som o tomto štáte doteraz vedel bolo, že v prvej polovici minulého storočia mali dobré futbalové mužstvo a že Luis Suaréz hraje za moje obľúbené mužstvo FC Liverpool. Potom ma napadlo, že slovákom sa jednoducho natáčať filmy nedarí a určite budú štáty ktoré na tom po filmovej kvalite môžu byť oveľa horšie. URUGUAY ! ....pomyslel som si a mydlil si ruky, že budem mať pravdu. Nemal...La Casa muda ma skoro odrovnal. Film som pozeral sám o polnoci a priznám sa po tridsiatich minútach som si musel rozsvietiť svetlo, aby to so mnou nejeblo. Taký pocit strachu som naposledy zažil tuším na premiére amerického kruhu (atmoška a hudba na veľkom plátne....úplné zimomriavky) ,jasne vtedy som mal o hodne rokov menej, ale.....Ale spät k filmu, nevedel som do čoho idem a napr. po prvých desiatich minútach som mal schuti film vypnúť, lenže v tom momente niečo začalo šarapatiť na poschodí a bolo vybavené. Parádna atmosféra, miestami som mal pocit, že sa pozerám na posledné minúty Karantény a tak to mám jednoducho rád. Takže prvé 2/3 filmu famózne. Posledná tretina ma sklamala úplne iným vypointovaním príbehu, ale po skončení filmu som si uvedomil, že ide o story podľa "skutočnej" udalosti a moje želanie o nejaký mysterióznejší záver bol tým pádom nemožný. Škoda. Pár puntíkov si film zaslúži hlavne za tú atmosféru a za fakt, že som sa sám o polnoci skoro posral:)

The Orphan Killer (2011) odpad!

Jednoznačne najhorší film aký som kedy videl! Nie v tomto žánri, ale vôbec. Práve po skončení tejto debility som sa rozhodol, že je načase urobiť si vlastný rebríček najhorších filmov všetkých čias. Mrzí ma len fakt, že som fánúšik hororového žánru a The Orphan Killer zatiaľ jasne vedie. Ďalšie miesta zatiaľ nemám obsadené a dúfam, že takúto sračku už dlho neuvidím a môj rebríček tak bude obsadzovaný strašne pomalým tempom...

Captifs (2010)

Francúzske "exploiťáky" mám rád, alebo aspoň mal som rád do tohto prípadu. Captifs neponúka nič nové čo by ste v tomto žánri nevideli. Jednoducho nastolený otrepaný príbeh bez jediného prekvapivého momentu a čo som bol nemilo prekvapený i bez nejakej "štiplavej" krvavej scény. Rozumná je aspoň stopáž filmu, tak sa Captifs vyhýba typickým nudným pasážam.....ale to som si teda nasral do huby, keďže som sa nudil približne 70% filmu.

Shake Hands with the Devil (2007)

V tomto prípade "len" silné 4 a to preto, lebo Shake Hands with the Devil až priveľmi pripomína film Hotel Rwanda. Ja viem, že každý film je braný z inej stránky (kým Hotel Rwanda je zameraný skôr na samotných obyvateľov a ich neuveriteľne zložité situácie, film Shake Hands with the Devil nám ukazuje snahu alebo skôr postoj mierových síl niečo na tejto genocíde zmeniť) ,ale jednoducho prostredie, ľudia, celková tematika bola na vlas rovnaká, preto som mal trošku zmiešané pocity, že vidím to isté. Najviac ma však uchvátil Roy Dupuis v úlohe generála Dallaira, neuveriteľná charizma išla z tohto chlapíka a prakticky celý film stál na ňom. Tlieskam. Celkový postreh? Rwanďania sú jebnutý...

Domov aneb Kam směřuje naše cesta (2009)

Najpôsobivejší a najlepšie spracovaný dokument aký som kedy videl. Tak ako som EARTHu dal len 3 hviezdy (nechytil ma za srdce tak ako tento) HOME si zaslúži plný počet. A to nielen pre fascinujúcu kameru a doprovodnú hudbu, ale hlavne pre detailne oboznámenie sa do danej problematiky menom Človek vs. planéta Zem. Niekedy rozmýšľam nad tým či je vôbec dobré pozerať tieto dokumenty, vedieť o tomto probléme pretože ku koncu sa mi skoro tisli slzy do očí a žiť v tomto uponáhľanom svete s vedomím, že sa fakt niečo sere Vám na kľude rozhodne nepridá. Práve preto by mal byť tento dokument povinne púšťaný tým vládnym garnitúram, ktoré sa o tento stav najviac zaslúžili. To pozitívum ku koncu, kde sa niektoré krajiny (hlavne severoeurópske Dánsko,Nórsko,Švédsko ale i napr. Kostarika) snažia o zmenu je len malou kvapkou v mori, ale snáď sa zobudia aj ostatné pretože koniec koncov doplácať na zmenu klímy budú i oni. Hlavne USA by si mali uvedomiť, že rast ekonomiky na úkor zdevastovania prírody sa im raz vráti. Ale oni už určite majú nejaký plán (do konšpiračných teórii sa mi nechce vstupovať :)), len aby nebolo neskoro. 100%

Kamarád taky rád (2011)

Romantické komédie nevyhľadávam a to s prostého dôvodu : všetky končia rovnako. Tejto som dal šancu hlavne kvôli sexy Mile Kunis a s ľahkým svrbením, že by mohlo predsa len ísť o niečo originálnejšie. Mila nesklamala, ale originalita alebo niečo prekvapujúce sa nedostavilo. Ľahký romantický priemer bez jedinej zaujímavejšej vedľajšej postavy.