300: Vzestup říše (2014)

Toto okolo filmu 300 ani nešlo. Rise of an Empire je chabučká verzia pôvodného filmu ktorá sa len zúfalo snaží o dosiahnutie úrovne ktorú mal prvý film. 300 Bitva u Termopyl je a bude pre mňa kultový film a o par rokov sa to bude mladým generáciám prezentovať ako klasika ktorá je jedinečná vo svojom žánri. Perfektný vizuál, hudba a každá druha hláška je pamätihodná. Zatiaľ čo toto smiešne pokračovanie neprináša nič nového a len kazí povesť prvému filmu. Veď to ani nie je o Sparťanoch tak na čo tam trepú ten nadpis 300!!! Mam nie sto ale tristo chuti tomuto napáliť 2* ale musím uznať, že bojové scény si ešte ako tak držali úroveň zaujímavým aspektom bolo aj, že sa film časovo odohráva v tej istej rovine ako prvý a rola Artemisie bola perfektne obsadená. Preto dávam týchto žobráckych 3*.

Godzilla (2014)

Edwards je naozajstný sadista a necháva diváka čakať až do poslednej chvíle a tesne pred tým ako som bol pripravený tento film zavrhnúť nám dodá veľkolepý záver. Mi čo sme videli Pacific Rim sme jednoducho očakávali zhustenejšiu akciu no napriek tomu je Godzilla vizuálovo totálne namakaná len škoda, že sa jej toľko divák nenabaží. Často krát strihnuté scény presne v tom najlepšom okamihu vo mne vyvolávali neopísateľný hnev a ja som len zúrivo stískal opierky na ruky a čakal ako si vylejem svoju zlosť v komentári. Našťastie to bolo zdarným koncom zažehnané no aj tak je toho viac čo by som vytkol. Napriek tomu, že je nová Godzilla po filmárskej stránke lepšia ako tá z 1998 tak je tam par veci ktoré ma potrápili (a to nenarážam na tie neustále strihy z najlepších scénok). SPOILER incoming. To, že nechali zomrieť jedinú sympatickú postavu na ktorú sa z pozície hercov dalo kukať tak to by som ešte rozdýchal ale to, že neustále dávali priestor tomu mládencovi z armády ktorý bol jediná kompetentná osoba v USA na odisťovanie a manipuláciu bômb tak to už bolo naozaj moc. Nehovoriac o armádnej logike v štýle “Hej pozri! To obrovské stvorenie žere atómové bomby a získava z toho silu. Musíme to rýchlo zničiť tým, že na to hodíme atómovú bombu.“ To si snáď robili srandu. Toľko únavných a zbytočných scénok a ešte komu aj bez Walta. No napriek tomuto všetkému Godzilla mala svoje čaro a ako som už spomenul vizualizácia spolu so záverom bola jednoducho perfektná.

Godzilla (1998)

Popravde nerozumiem tomuto masívnemu hejtu na tento film. V 98 rokoch sa proste takéto filmy točili, akcia kombinovaná sem tam humorom ktorý by v reálnej situácii v akej sa dané osoby nachádzali neprichádzal do úvahy. Ja si myslím, že film mal svoje čaro a aj keď nie moc prepracovaný dej tak nám dal to čo sme potrebovali. (Veľkého jaštera ničiaceho všetko naokolo s celkom obstojnými efektmi).

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Keď som počul zvesti o tom, že sa bude natáčať Hobbit a bude ho robiť Jackson som si povedal prečo sú z toho všetci taký hotový máme sa snáď z toho teraz rozliať? Po vzhliadnutí prvého Hobbita som si však povedal, že som zbytočné pochyboval a bol som veľmi spokojný s tým čo som videl, ale nič ma však nemohlo pripraviť na to čo si pre mňa Peter Jackson a jeho banda trpaslíkov pripravili v druhom Hobbitovi. Od začiatku nabitý napätím sa Hobbit uberá dramatickým tempom a graduje v trpasličích sienach. Smaug a jeho charakter naozaj nepredvídateľný a v celku aj hrozivý naozaj dodáva na atmosfére. Film je presýtený zaujímavými scénami a momentmi až na to prístavné mesto to mi tam trošku vadilo no popravde bolo to nutné pre samotný dej. Film je pre mňa zaujímavejší ako prvé dve časti Lotra aj pre to lebo nemá moc hluchých scénok. Predeli s Frodom som nikdy moc nemusel a vždy som ich viac menej pretrpel (konečne film kde neuvidíme Milášika), ale tu je situácia iná a všetko čo sa odohráva ma len viac vťahuje do deja. Pre mňa však najdôležitejším a najlepším momentom bol zrod Saurona tá scéna mala naozaj čosi do seba. Samozrejme film nie je úplne perfektný, ale to čo vo mne vyvolal tie pocity a tú radosť s pozerania tak také čosi som už dávno necítil ďakujem ti Peter.

Thor: Temný svět (2013)

Tak moc ako som si myslel, že druhy Thor bude prepadák tak veľmi sa mi to páčilo. I keď nový villain nie je taký ikonický, ale je o to hrozivejší. Thor The Dark World je dospelejšia verzia jeho predchodcu a má naozaj čo ponúknuť. Man of Steel odštartoval novu éru komixákov kde je akcia ešte razantnejšia a “hmatateľnejšia“. Napriek vážnejšiemu nádychu Thor ako Marvelácky hrdina nestráca na vtipnosti a ponuka zopár scénok na ktorých som sa úprimne zasmial. Aj keď sa mi nová téma soundtracku páčila viacej ako predošlá neviem či to bol múdry ťah celý soundtrack takto vynoviť, ale tak keď už zmenili postoj a spravili to také dramatickejšie tak prečo nie aj dramatickejší soundtrack. Jediná vec čo ma naozaj naštvala *SPOILER* bola keď sa ukázalo, že Loki vlastne nezomrel. To ako vážne nedokážu nechať toho Lokiho odisť na večné veky? Keď v druhej polovici filmu ukázali jeho “smrť“ tak som si povedal “no tak toto už hej oni to myslia s týmto filmom naozaj vážne“ a zrazu toto.

Plán útěku (2013)

Wow, som ohromený. Vôbec som nečakal, že klasicko sa tváriaci akčnák dôkaze zo seba vypľuť viac než len tupé bitky a rádoby drsné hlášky. No samozrejme Arnie a Sllie mali tie svoje narážky, ale bez toho by som si to nevedel predstaviť. Velice zaujímavý príbeh kde aj pokojnejšie scény mali čosi do seba chvíľku som rozmýšľal medzi 3-4*, ale nakoľko to bolo také milé prekvapenie tak treba dať body aj za originalitu. Dobrá práca hoši.

Rivalové (2013)

Príbehy podľa skutočných udalostí sa točia najlepšie však pán Howard? Vôbec nepoznám príbeh o týchto dvoch týpkoch a ani sa vôbec nezaujímam o formulu, ale musím uznať, že to malo čosi do seba. Prvá polovica mi prišla taká priemerná a ani sa nejako poriadne nevyvíjala a ja som už začal pochybovať. No emóciami nabitá záverečná polovica mi ukázala, že sa nemusím o tento film báť. Keď pozerám filmy kladiem špeciálny doraz na zaver a milujem keď ma film dokáže prekvapiť a stane sa niečo čo nečakám. Tá atmosféra počas záverečnej scény ma naozaj dostala a po filmárskej stránke bol ten koniec naozaj výborný, ale ten dlhy rozjazd.. jednoducho film ktorý mal taký ten svoj kvalitný nádych s naozaj dobrým zakončením, ale v niektorých momentoch mi to prišlo také strašne priamočiare.(A Hanso tu dosť kopíruje svojho Batmana). P.S. všimnite si ten pomer vysokého hodnotenia a pomeru koľko ľudí to má v obľúbených (už 10k ľudí to hodnotilo to nie je tak málo). To asi o niečom svedčí.. myslím si, že to má na svedomí to čo som spomínal tá jednoduchosť ktorá v tom filme je. Ľuďom sa to síce páčilo, ale film komplexne nie je taký dobrý aby si ho toľko ľudí zamilovalo. Zatiaľ je počet obľúbených 943 ak sa to neskôr naozaj dramaticky zvýši tak stiahnem tuto časť komentáru.

Howlův kráčející hrad (2004)

No ja teda fakt neviem či som z Marsu alebo Uránu, ale 86%? Nie je to blbosť to vôbec, ale aby hodnotenie tohto filmu siahalo až tak vysoko mi príde veľmi divné. Film mal svoje dobré momenty a aj horšie. Toľko koľko nejasností a nelogickosti sa tu skrývalo mi jednoducho nedá ignorovať to pekné a nechať sa 100% uniesť to proste nejde. Ja si myslím, že vo filmoch je potrebné vysvetliť podrobnosti (aspoň väčšinu) a nenechať diváka len tak na pochybách s kopou otázok. To by si mohol potom každý produkovať filmy bez akéhokoľvek zmyslu a tváriť sa aký je borec. Keby ten film robil nejaký menej obľúbený režisér tak by sa tu určite našlo oveľa viacej kritiky.

Wolverine (2013)

Dávam veľkoryso 3* ale s najväčšou chuťou by som dal dve. Logana mám síce rád, ale myslím si, že už je toho jednoducho príliš. Filmový priemysel na nás chrli jedného komiksáka za druhým čo sa mi síce páči, ale nemusia to byť samí X-meni. Popravde už mám dosť X-menov od Last Stand už nedokázali spraviť nič poriadne dokonca ani ten ospevovaný First Class mi neprišiel taký perfektný. Aj keď mám výnimočne dobré pocity z Days of The Future Past myslím si, že Marveláci by mali trochu zvoľniť od X-menov alebo prinajmenšom spraviť toho ďalšieho 2x lepšieho ako toho predošlého lebo divák už môže začať prehliadať tie akčné scény ktoré sa viac menej len opakujú. Už nemám náladu milosrdne ignorovať fakt, že každý rok tu máme nejakého Wolverina alebo iného mutanta ničiaceho ľudí a nasledujúcich X-menov budem hodnotiť ešte prísnejšie a ak to bude zase nejaký priemer dávam dve hviezdy.

BloodRayne 2: Vykoupení (2007) odpad!

Ako ja fakt neviem. Je možné na toto povedať, že je to horšie ako jednotka? Uwe je umelec a ako to už medzi filmami chodí tak väčšinou ten prvý diel je najlepší a myslím si, že v tomto prípade to funguje podobne, ale v opačnom význame. Uweho vízia a myšlienka na zničenie ľudstva bola najsilnejšia v BloodRayne 1. Povedal by som, že jednotka bola jednoducho film ktorý by mali púšťať na filmových školách aby budúci režiséri vedeli ako vyzerá kompletne zlý film (spolu s Malým 3D Herkulesom). Druhý BloodRayne je už len slabší odvar toho čím nás pred tým Uwe vyfackal a tak napriek tomu, že je to naozaj odpadoidná záležitosť tak z toho nemáte taký šok ako pri pozeraní prvého dielu. (A klobúk dole pred ľuďmi čo si dokázali hneď po tom pustiť trojku).