Speed Racer (2008)

Docela ropozurplná záležitost, která však není vůbec špatná. Na jedné straně máme těžce předvídatelný a klišovitý náměť, na straně druhé bravurně zvládnutý střih (hlavně skvělé použití stíraček.) Zajímavé je vrstvení flashbacků, které však vůbec nejsou rušivé. Nedávám čtyři, protože ten žvýkačko-lentilkový vizuál mě po půl hodině začal silně obtěžovat a myslím si, že v některých momentech to hraničilo s kýčem (což, jak jsem pochopil byl záměr, mě to však nenadchlo.)

Cashback (2006)

***1/2 spíš. Do dvou třetin filmu se mi líbil humor a anticipace, poté už se objevila některá malá klišé, která však nekazí celkový dojem ze snímku. Líbí se mi, že hrdinovy myšlenky přesahují metaforicky hlavní téma filmu a reflektují vnímání reality (i když velice objektivně). Místy zajímavě použité kamerové prostředky.

Až na krev (2007)

Skvělá hudba a kamera. Dramaturgicky pečlivě sestrojený příběh se spoustou expresivních prvků. Jeden nej filmů co sem viděl tento rok.

Flákač (1990)

Tak na tohle musíte mít rádi Linklaterův dramaturgický rukopis. Já ho mám rád.

Skafandr a motýl (2007)

Opravdu briliantní práce s kamerou a na některých místech velice sugestivní střih. Bauby si nechává ironický odstup od reality avšak atmosféra snímku a použitá hudba diváka srážejí na kolena. Závěrečné titulky byly super.

Já, legenda (2007)

Trochu kopie 28 days later. Pobavujicí katastrofický snímek. Byly by to i **** kdyby nebylo občasných klišovitých emo výlevů. Jinak hraní W.Smitha bylo místy krásně minimalistické a potěšila mě taktéž postava psa. Z filmových prostředků vyníká určitě kamera, plná nájezdů a overheadů.

Mutant (2006)

Přehnané a patetické výkony herců jsou zvláštním způsobem podané do kontrastu s asijským dramatem. Monster film po asijsku má bohatě vykreslené prostředí, stavbu a kostýmy. Nejvíce mi asi vadili všechny ty nelogičnosti (plyn, nákaza apod.) a klišóvitě podaný hlupák (otec dívky), ale vcelku zábavná podívaná. Jedno z nejlepších filmových monster.

Once (2007)

Film na mě bohužel působí naivním dojmem. A nejde tu ani o technickou stránku. Nejsem ani fanoušek G.Hansarda. Ten je na druhou stranu asi nejlepším hercem v celém filmu (ano i s jeho často tupým výrazem), Irglová je nemastná, neslaná a velice toporná. Situace a dramatické kolize ve filmu jsou zjednodušeny na obyčejná klišé. Je tu až moc stereotypních symbolů (např. díra v kytaře) a celé se to táhne. Ten kýč zachraňuje už jen konec (ovšem když už tu povznášejí home video na uměleckou formu, co ta jízda nakonci?) Předpokládám, že tohle je film určený spíše pro fanoušky a tam je taky směrován, jsem spíše překvapen, že se film distributuje ve velkých kinech (a tomu jen žehnám.) V konečném důsledku to na mě působí tak, že film měl ambice být vyjímečným (formou, obsahem, nábojem) a snad se asi tak i považuje, ale ve skutečnosti jde o normální romantický film. Stačilo by vyměnit kulisy, herce, kameru, vyčistit střih a dostanete hollywoodský kousek, který se však ve své podstatě neliší od originálu.

Air Guitar Nation (2006)

Velkým pozitivem je originalita námětu. Scénář dává do protikladu absurditu "air guitar" (tj. hraní na kytaru bez kytary na playback, snad každý z nás něco podobného praktikoval sám doma) a vážnou obsesi jejich fanoušků. Příběh vypráví cestu "C-diddyho" k titulu mistra světa air guitar (ano existuje to, něco jako sportovní disciplína) a jeho rivala "Bjorn Torouque-a". Zpracování se drží zažité formule moderních televizních dokumentů a občas se vymezí použitím zajímavějších kompozic kamery. Střih by mohl být lépe synchronizován s hudbou, ale toho si běžný divák ani nevšimne. Zato dramaturgická struktura funguje naplno, postavy/skuteční lidé jsou dobře vedeni a vzníkají to hezké emotivně-dramatické situace a někde tam v hloubi bychom mohli zpozorovat i komentář k americkému snu a kultuře jako takové. Gestikulace nadevše.

Hellsing (2001) (seriál)

Těsně ***. Velice zajímavé, dobrá kresba s dobrými efekty. Dobří záporňáci. Bohužel na mne moc roztahané. Fanoušci neberte si to osobně (nic proti manga nemám.. až na určité stereotypy, které najdeme všude).