• Romantický

Castle na zabití (2009) (seriál)

Po ránu mrtvola a kafe do ruky, k obědu jeden až tři podezřelí, odpoledne pokec s rodinou a nakonec večeře s pachatelem - poněkud jednodnotvárný život. Ale záleží na tom vůbec, když dvojka Castle-Beckettová stále funguje a hlavně když stále baví?

Králova řeč (2010)

Firth konečně přestal být tím životem unaveným milovníkem a ukázal, že "umí", Bonham-Carterová odhodila vizáž punk-rokové čarodějnice a stala se starostlivou manželkou a matkou - jedině díky tomu se králova řeč mohla stát intimním počinem bez ohledu na to, kolik lidí ji sledovalo.

Daniel Deronda (2002) (TV film)

Navzdory názvu se před průměrného Derondu dere řada "vedlejších postav" a Daniel tak zůstává pouhým zůčasněným pozorovatelem střetů lidí, kteří více či méně tápou životem. Ze samotných setkávání ale příběh neuděláte, a tak seriál tvoří spíše mozaiku, z níž nejvíce zaujme náhled do života židovské komunity v Londýně 19. století.

Na vlásku (2010)

Příjemná a politicky korektní podívaná, trocha hloubky navíc by neškodila, ale když máte 10 sáhů vlasů a čmuchacího koně, trocha povrchnosti se snese. Dávám 4*, neb to, že je třeba mít stále po ruce litinovou pánvičku, věděl již Samvěd Křepelka.

Jonesovi (2009)

Taková netradiční variace na téma, jak Popelka ke štěstí přišla, - a vzhledem k tomu, že Popelkou je David Duchovny dávám 4,5*.

Aisha (2010)

Můj první Bollywood a jako takový pro mne velice přínosný, jinak ale celkem průhledný a dějově nepřekvapivý film. Co se týče spojení austenovské klasiky s reáliemi současné Indie není příliš co řešit, neb zpracování si z Emmy skutečně bere jen základní kompozici a nepřináší nic nového. Nejpřínosnější je tak film pro lidi, kteří si kladou otázku "co dělají Indové, když jsou nechutně bohatí a nemají do čeho píchnout?"

Až na konec světa (2005) (seriál)

Skupina ne zcela vítaných cestujících na obchodní lodi lapená v místě (loď uprostřed oceánu resp. její podpalubí a příď), čase (cesta z Londýna do Sydney) a zcela neobvyklém prostředí (mořská nemoc, námořnické pověry, pravdu má vždy kapitán) přináší (vzhledem k tomu, že se nejedná o thriller, psychologické drama ani horror) zcela nový pohled na anglickou společnost devatenáctého století. Jistě nejedná se o Hornblowera - není zde mnoho "akce" a lidi zde raději mluví (nebo výrazně mlčí), ale snad i to dělá sérii uvěřitelnější. Problém vidím jinde - najít důvod proč si film vlastně pustit, když neslibuje mnoho akce ani romantiky - já tento důvod měla v Benedictu Cumberbatchovi, jiný ho možná najde v lásce k moři, Anglii, královně - prostě dle vaší chuti a pak se stačí jen pozorně dívat, poslouchat a neusnout.

Lorna Doone (2000) (TV film)

Neurazí, ale ani nevyvolá větší vášeň, iritující charakterová černobílost postav (a jejich celkově nesmyslné chování) zde snad přičíst předloze a tak nezbývá než vystihnout (pro mě) neočekávané zjevení páně McAvoye, které potěšilo srdce v jinak neměnné vztahové ustrnulosti celého kusu.

Piráti na vlnách (2009)

V britských vodách se vyplatí ladit signál a Bill Nighy vždy uloví mě.

Dracula (1992) odpad!

Nestává se často, že bych utíkala z kina/vypínala video/lámala dvdéčka (zvláště pokud na nich je Gary Oldman a Winona Ryder), ale již po prvních 20 minutách bylo jasné, že takhle to dál nepůjde. Drákula Brama Stokera je střízlivým a táhlým románem, jemuž pomalost a neustálé snídání jen přidává na dramatičnosti. Prostě je z čeho těžit. Nemám nic proti změnám předlohy, ale ve filmu toho z viktoriánské Anglie příliš nezbylo - naopak přibylo mnoho barev, krve a hysterie (kterou si žádný rozumný Angličan nedovolí). Prostě mi není zcela jasné proč točit film, který se ze strarosvětského Drákuly pokouší dělat parafrázi na Annu Rice - není to protismyslné?