Predátor (1987)

Může být větší akční klasika než toto? Parta nabušených speciálů a nad nimi ještě nabušenější Arnold uprostřed zeleného pekla a proti nimi profesionální lovec z druhého konce galaxie. Nemyslím, že je nutné více rozebírat děj, protože neznám v ČR člověka, který by Predátora (alespoň jednou ;)) neviděl. Zažít a zemřít :)

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Byla by to dobrá sci-fi řežba, kdyby ten film nepatřil do jedné z nejslavnějších sci-fi sérií všech dob. Zatímco předchozí díly měly něco do sebe a každý něco jiného (horor, akce, deprese), tak z tohohle lítá popcorn na všechny strany. Hlavně vydělat co nejvíce peněz ... Ripleyová už není taková jakou ji známe z předchozích dílů. Na můj vkus je z ní teď až příliš ultimátní bijec - někam se poděla ta lidská stránka jejího chování, strach ze skoro nesmrtelných potvor. Teď už je téměř jednou z nich, která se náhodou ocitla proti nim, někam zmizela ta její nenávist, která ve všech předchozích dílech přímo čišela z plátna. No a na konci ten naklonovaný vetřelco-něco-člověk a rodící vetřelčí matka, tak to byl už prostě úlet, který se nikdy neměl udát. Ne v této sérii.

Vetřelec ³ (1992)

Návrat ke kořenům? Proti akcí nabité dvojce se série vrací zase na začátek. Jedno skoro nesmrtelné zvířatko, proti bandě drsných odsouzenců, kteří nejdříve nevěří, pak sice už věří, ale to už vetřelec je v plné práci. Pocit není tak hororový jako v jedničce, ale napětí by se zde dalo krájet, protože zlo je sice viditelné, ale o nic méně horší. Obzvláště klaustrofobické naháněčky v úzkých vězeňských chodbách patří mezi scény, na které člověk dlouho nezapomene. A samozřejmě také totálně stylový Dutton v roli kněze a šířící svaté písmo s požární sekerou v ruce.

Vetřelec (1979)

Myslím, že i mnohé dnešní, trikově dokonalé, filmy se musí sklonit před tímto kouskem z roku 1979. Mistrně budované napětí, kdy hra na netušené monstrum kdesi mezi stíny v depresivních prostorách nákladní lodi, působí na lidskou psychiku mnohem, mnohem více než sebedokonalejší ztvárnění nějaké 3D potvory ;) Trauma z pavouků sice nemám, ale mít na obličeji přisátou takovou potvoru, pamatuji si pár těžkách nocích, protože tenhle film jsem viděl už jako dítě (samozřejmě přes přísný zákaz rodičů ;))

Revizoři (2003)

Film dle mého gusta! Netradiční prostředí Budapešťské podzemky a bizarně/vtipné postavičky, které žijí svůj (pracovní i osobní) život v jeho prostorách. Film má grády a přestože je to už pár let, co jsem ho viděl, tak ho řadím k tomu nejlepšímu co jsem od našich skoro-sousedů viděl (ne že by toho bylo zrovna moc, ale přesto ... ;))

Vejdi do prázdna (2009)

První hodina uteče jako voda, díky sugestivní kameře a vizuálnímu zážitku. Ovšem film má přes 150 minut ... A tedy zbývajících 90 minut se vleče ... Pokud by režisér film zkrátil na polovinu, tak by udělal jenom dobře. Bohužel některé scény mi přišly hrozně laciné, nejde ani tak až o pornografické zobrazení některých situací, ale třeba pětiminutová scéna potratu s detailními nájezdy na mrtvý plod, o závěrečné scéně vyvrcholení a ejakulace ani nemluvě :) Celé to na mne působilo tak, že z toho mohla být skvělá psycho-jízda, ale režisér to zabil přílišným rozcapováním, opakováním již vyřčeného. Nezaujalo mě to natolik, abych tomu dal více než dvě hvězdičky. Být to o hodinu kratší, přidám ještě jednu. A být před filmem pořádně zkouřený, tak to možná dotáhne až na tři a půl, ale více ani ťuk. Zase taková bomba to rozhodně nebyla. Spíše naopak ...

Bourneovo ultimátum (2007)

Zatímco v prvních dvou částech se Bourne rozjíždí, tak v závěrečném dílu série už chytí ten správný dech a jde za svým cílem jako nesmiřitelný nástroj zkázy. Nevím jestli se to dá zcela srovnávat, ale celá série o Bourneovi natrhává britskému agentovi James Bondovi pozadí - ať už v napětí či v uvěřitelnosti hlavních postav. Matt Damon je můj oblíbený herec a v této roli se opravdu našel. Co je nutné zdůraznit, tak je režie, kdy jednotlivé kousky skládačky do sebe zapadají jako dobře promazaný stroj. Film, který se neomrzí ani po několikerém přehrání.

Skála (1996)

Dle mého jeden z nejlepších akčních filmů "klasického" střihu všech dob. Tento film má vše co správný akční film má mít. Sympatické hlavní postavy (včetně nepřátelského velitele Ed Harrise), vynikající střih a akční kousky, které musí potěšit fanouška akční podívané (honička v divácky vděčných ulicích San Francisca). Vše doplněno atmosferickou hudbou guru filmové hudby Hanse Zimmera, tentokrát řízného správnou vojenskou notou. Přestože film přes dvě hodiny, tak od počátku (ať už scéna z laboratoří), přes střední část (útěk Masona z hotelu) až po velké finále (útok na Alcatraz) vás chytne a donutí vydechnout až při závěrečných titulcích. To vše občas proloženým sympatickým humorem poněkud nesourodé ústřední dvojice. Nicolas Cage příjemně překvapil. A Sean Connery? To je zkušený harcovník světového filmu a odvádí svůj standardní (tedy vynikající) výkon.

Kuky se vrací (2010)

Film má mnoho chyb, ať už tolikrát omílaný neumělý dabing Zdeňka Svěráka či některá lichá místa v dějové linii, ale o tom celý ten film není! I zdánlivá nedokonalost postaviček z lesa či skládky vytváří dohromady úžasný svět, který žije, dýchá k tomu vynikající kamera, která otevírá úplně nové perspektivy, když snímá les z pohledu deseticentimetrové plyšové hračky. K tomu přimíchejte klasickou českou loutkářskou školu (dokonalostí 3D už začíná být člověk znuděn), mnoho vtipných replik ("Nepijte stojatou vodu! Pijte vodu z proudu!") a navíc hudbu, která s filmem ladí a dotváří celkovou atmosféru aniž by scény přebíjela. Když tohle všechno smícháte v jednom velkém hrnci nazvaném Kuky se vrací, tak získáte hravou filmovou hříčku, která nadchne každého dospělého, který si rád hraje s fantazií a umí se na svět dívat skrze oči dítěte. Za mne pět hvězdiček.

Údolí stínů (2002)

Chápu, že film měl být asi rekonstrukcí jedné bitvy ve Vietnamu, ale co je moc (nebo spíše málo) toho je příliš (nebo ještě méně). Vojáci vyskáčou z helikoptéry a od té doby se jenom válí v trávě a střílí na nepřítele, který je spíše tušen než viděn. Ve filmu se v podstatě nic neděje, nějaká ta vojenská akce sice je, ale člověk stejně ví, jak to celé dopadne a tak když tohle vynecháte, tak velkou chybu neuděláte. Mel Gibson má rozhodně navíc ...