Frankenstein (1994)

Po režijní stránce skvostně vyvedené. Obzvlášť bych vyzdvihl režii kamery. Jediné, co tomuto snímku chybí k dokonalosti je přece jenom lepší námět. Frankenstein je sice "klasika", ale ve své podstatě a smysluplnosti je to poněkud plytké. Přesto je to jako celek pravděpodobně vůbec nejlepší HISTORICKÝ hororový film.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Lucas a Spielberg se bohužel rozhodli nejet po stejné cestě jako v případě prvních 3 Jonesů. Indiana Jones míval pouze nádech fantasy nebo lépe řečeno nevysvětlitelného, teď už je to čirá sci-fi. Když si navíc uvědomíme, že Spielberg točí sci-fi rád, přestože to vůbec neumí, tak to nemohlo dopadnout dobře. Navíc mi připadalo, že se Spielberg inspiroval konkurenční Mumií. Takovéto indianajonesovské přitažení za vlasy by mi až tolik nevadilo, kdyby to bylo alespoň ve většině případů spojené s vtipem, tentokrát to tak bohužel nebylo. Ještě více zklame logika (jako příklad poslouží z uzavřených dutin ve skále vyskakující indiáni, kteří tam asi spali celá staletí až do doby než přijde Indy, tito indiáni zcela jistě nebyli nadpřirozenými bytostmi, taktéž se divák nestačí divit, když v jednu chvíli je na určitém místě bažina a v následném momentě pevná půda pod nohama) né že by podobné momenty ve starých dílech nebyly, ale mě přišlo, že tentokrát už to křičí nějak moc. Podprůměrná je i hudba, což ale asi čekal každý. Williamsův poslední originální tvůrčí počin je asi s Schindlerovým seznamem.

Životy těch druhých (2006)

Tohle je mimořádně dobrý snímek. Obrovské ocenění si zaslouží scénář, který se obešel bez všemožných klišé, a to i přestože některé scény po tradičním klišé přímo křičely. Největší originalita tohoto snímku je právě v tom, že ve zdánlivě známých scénách nebyl překvapivě použit ani náznak jakéhokoli klišé. Ale i kdyby tam to klišé bylo, tak by z toho byl výborný snímek. Jsem strašně rád, že se v Německu konečně objevil někdo, kdo dokáže napsat a také natočit opravdu dobrý film. Jsem hodně zvědavý na další Donnersmarckovu tvorbu, rád bych věřil tomu, že si udrží kvalitu i v příštích snímcích a že nepodlehne popkulturnímu tlaku.

Monster in a Box (1992)

Toto není běžný film. De-facto je to divadelní představení. Není to však pouze záznam. Režisér využívá pohybu kamery, mění nasvícení, čímž mění i obrazovou stránku, pracuje se zvukem a hudbou. Celé je to představení pro jednoho herce, vlastně ne pro jednoho herce, ale pro jednoho člověka. Jediným aktérém je totiž herec a spisovatel Spalding Gray, který zde stvárnil sám sebe. Téměř po celou dobu sedí za stolem a vypráví o své knize, kterou psal 5 let a která má 1900 stran. Mohlo by se zdát, že to musí být 1,5 hodiny nudy, ale to vůbec ne. Spalding Gray zde předvádí svoje vypravěčské a potažmo také herecké schopnosti. Chvílemi je vtipný, chvílemi dramatický, někdy až démonický nebo i akční.

Pád Třetí říše (2004)

První hodina filmu je velice nudná, nezajímavá a skoro až zbytečná. To, co řekla tato hodinka, stačilo smrsknout do 10 min. Mezi špatnými vlastnostmi tohoto filmu stojí na královském místě režie. Po režijní stránce to byla nuda po celou dobu. Scénář byl bohužel rozdrobený na jednotlivé scény, které jakoby byly vytržené z kontextu. Traudl Junge jako sekretářka a očitý svědek viděla jen ony útržky, jenže scénáristovi se bohužel tyto útržky nepodařilo napojit tak, aby z nich vznikl jeden celek. Napoprvé je to ještě obsahově relativně zajímavé, protože se to opírá o historické události, které zná každý, jenže jak správně podotkl Douglas napodruhé už to tak zajímavé být nemůže. Já osobně nemám na prodruhé ani zájem. Mimochodem... Znáte teleshopping? Tak tohle je přesně ono, Horst Fuks nám udělá skvělou reklamu na evidentně dokonalý výrobek, který když v praxi otestujete, tak zjistíte, že jste si asi jenom koupili méně místa do popelnice.

Lovec žraloků (1979)

Exotika, podmořské potápění, dobrodružství, komediální hudba, humor z kategorie Spencer/Hill. (Čelisti + Sudá a lichá) : 2,5 = Lovec žraloků

Lilja (2002)

Námět i scénář tohoto snímku byly velmi dobré (věřím však, že prapůvodní scénář byl poněkud delší než ten ralizovaný, protože některé otázky nebyly vůbec zodpovězeny, což vedlo k troše nesmyslnosti). Režisér to ale natočil celé špatně. Mě napadá snad 10 různých způsobů, jak to mohl natočit, aby na to divák koukal s vyvalenýma očima. Proč se rozhodl pro takovýto přístup, vůbec nechápu. Režie byla prostě až příliš civilní, až ignoratsky civiní.

Mlha (2007)

Tohle je asi vůbec nejhorší Darabontův snímek. Že se mnohé postavy chovaly nesmyslně bych ještě odpustil, protože je to kategorie hororu, ale nedokážu odpustit nesmyslnou či nedomyšlenou režii.

Písně z druhého patra (2000)

Bizarní svět ve filmu mám rád. Na první podívání jsem se dost nudil, ale předpokládám, že to byl záměr. Co se týče hlubokomyslnosti, tak některé narážky jsou docela dobré.

Sirotčinec (2007)

Že tento film nepřináší nic nového? Tvrdí snad někdo něco takového? Myslím, že nikdo. Ono bohatě stačí, že je tento snímek po všech stránkách dobře udělaný.