Hrdinové letu 93 (2005) (TV film)

Má to být dokument, ale ve skutečnosti je to prvotřídní fikce. Ve světle nových důkazů to mnode vyznělo dokonce jako fraška.

Zkouška pilota Pirxe (1978)

Vzhledem k omezenému rozpočtu je to velice povedený snímek. Piestrak vrámci možností vytvořil naprosté maximum. Vyprávění, kamera a hudba vévodí tomuto snímku. Ještě zmíním, že vnitřek lodi je velice pěkně udělaný, tam se úsporná opatření vůbec neprojevila. Jinak by mě zajímala jedna věc, kde natočili ty jezdící schody? Jestli to někdo víte, tak mi napište.

Les Origines du SIDA (2003)

V tomto dokumentu se dozvíte, kdy, kde, proč a kdo geneticky modifikoval existující viry na vytvoření viru HIV a také jakým způsobem byl tento virus řízeně rozšířen mezi obyvatele a čeho se tím chtělo dosáhnout, resp. že tento virus splnil svoje poslání. Prapůvodní autoři této teorie a nálezci důkazů jsou Prof. Jakob Segal (biolog), Dr. Alan Cantwell, Dr. Robert B. Strecker, Dr. Leonard G. Horowitz, tito lidé pracovali více méně nezávisle na sobě.

Shane (1953)

Viděl jsem asi jenom 10 min. To, čeho jsem si ale všiml, je precizní technická stránka tohoto filmu. Největší ocenění si zaslouží tři stíny lidí od slunce jako na fotbalovém stadionu. Dialogy jsou taky skvělé, kam se hrabe školní divadelní představení prvního stupně ZŠ. Je škoda, že na tuhle prefekcionistickou éru nikdo nenavázal.

Bratři (2004)

Tento snímek se snaží být především realistický. Že má hluchá místa? Že nemá pointu? ... Možná ano, ale to není nic proti ničemu. Cožpak to často právě takhle v životě nechodí?

Devil (2001)

Na tento snímek se asi musíme dívat jako na dětský film a přimhouřit proto oči nad některými dějovými a reálnostními nesmysly. Po režijní, resp. vizuální stránce je to velice pěkné.

Zmizení (2005)

Možná trochu originální byl snad jenom záběr na stropní větrák. Jinak je to nůše plná klišé, nepatřičného velikášství a malosti. Hlavně to nebylo realistické a uvěřitelné. Ostatní hodnotitelé si asi tento snímek spletli s Modrým sametem a Čínskou čtvrtí :-)

V Číně jedí psy (1999)

Na hvězdičky si netroufám. Každopádně mohu říct, že některé obsahové momenty, scénáristické fígle a taktéž celé scény jsou skvělé. V některých chvílích jsem při sledování tohoto snímku v duchu křičel radostí, ale celkově tomu bohužel v rámci návaznosti schází logika. Jak to hodnotit, opravdu nevím.

Kroužek sebevrahů (2001)

Námět je celkem originální, scénář se ještě docela drží, ale všechno ostatní je přepísknuté, či nerealistické. Nejvíce se na výsledku podepsala hodně špatná režie. Herci byli poměrně nepřesvědčiví a atmosféru kultu se vytvořit bohužel nepodařilo.

Šílení (2005)

Kdyby se Švankmajer podělil o režii ještě s někým jiným, tak by to možná dopadlo hodně dobře. Problém je právě v tom, že Švankmajer dokáže výborně bizarně natočit animované scény, ale u těch běžných, resp. hraných mu to nejde, nebo to neumí. Švankmajer umí bizarní věci před kamerou, ale né za kamerou. To je to, co v podobných žánrech odděluje hrané a animované snímky. Animované snímky jsou statické a jediná bizarnost se může dít před kamerou, naopak hrané snímky mají tu vlastnost, že se bizarnosti mohou odehrávat jak před kamerou tak i za kamerou nebo resp. s kamerou. Na závěr řeknu pravděpodobně neuskutečnitelnou hypotézu. Kdyby se v režii spojili Švankmajer s Aronovskym, tak by z jejich spolupráce vznikl snímek, který by se stal velkou modlou filmových fanoušků a filmových režisérů napříč celým světem.