Volejte věštce (2008) (pořad)

Je zajímavé, jaké komentáře zde vyvolal tento pořad. Nebudu ho hodnotit, protože nevím, jak bych to měl udělat. Přesto bych řekl, že je zarážející kolik komentátorů uráží nejen tvůrce ale i volající diváky, nebo kohokoli, kdo v danou ideologii věří. Bohužel je to určitý negativní výraz vkusu, projevené slušnosti a respektu k druhým lidem. Když použijeme podobnou logiku pak prohlásíme za duševně choré všechny lidi hlásící se k jakémukoliv náboženství nebo k víře v boha. Choří budou také všichni, kteří hrají hazardní hry, protože z "matematického" hlediska nemohou být dlouhodobě úspěšní. Stejně tak by byl chorý každý, kdo svojí vírou nebo jednáním vybočuje z všeobecně zažitých vědeckých poznatků a takzvané "racionality". V duchu takové logiky by nebyl duševně zdráv nikdo. Respektujme, prosím, víru a volbu.

Legenda pekelného domu (1973)

Velmi pěkný horor s tradiční britskou režií. Za vyzdvižení proto stojí práce se světlem a tmou a také vhodná ekvilibristika s kamerou, která je citlivě a plynule dávkovaná během celého filmu.

Klenot skutečné moudrosti (1995)

Rozhodně oceňuji ten prvotní materiál, který byl natočen, tedy ten obrazový. Onen středověký výjev vypadá velmi realisticky, což docela kontrastuje s ostatní českou tvorbou, která se občas snaží o historické výjevy, které vyznívají spíše směšně. Mnozí se raději i v rámci svých historických filmů podobným výjevům vyhýbají. Není to o financích, ale o tom umět zrežírovat větší množství lidí a důsledně dbát na to, aby každá zúčastněná osoba vypadala přesně tak, jak vypadat má. Takže když mám v záběru 20 lidí, tak každého dokonale namaskuji a instruuji, aby se choval co nejautentičtěji.

Velmi uvěřitelné příběhy - Boží mlýny (1991) (epizoda)

Celkem hezky natočené. Velmi dobře režírované, Chaun vytvořil velmi dobrý dojem realističnosti. Viděl bych několik nedůsledností. Dohoda mezi dozorcem a vězněm musela být přece lépe propracovaná než jak bylo ukázáno. Vymyslím si např. že dozorce dá znamení, že teď je ta pravá chvíle, aby nedošlo k chybě, že dozorce bude mít třeba volno apod. Vždyť v té dohodě šlo přece o hodně.

Ivanhoe (1982) (TV film)

Zpracování je spíše televizní, navíc s naivním nádechem pohádky pro děti od 8 do 12 let. Film provází nesmyslné chování postav a směšné dialogy. Mnohokrát jsem si vzpomněl na Prince Bajaju nebo Covington Cross.

Čtyři chlapci jedné noci (2010) (TV film)

První díl ucházející, druhý díl upadá do účelovostí. Vraha nechá režisér uhádnout už v prvním díle. Psychologicky je to velmi těžko uvěřitelné a nerealistické, především scény v druhém díle.

Muž ve stínu (2010)

Tohle je filmařina, která si zaslouží ocenění. Při sledování snímku se mi vybavily vzpomínky na filmy jako Tři dny Condora nebo Vrtěti psem. Uznání si zaslouží výběr herců, kteří do svých rolí perfektně pasovali a také hráli výborně, čímž nemyslím pouze Brosnana či Belushiho, ale naprosto všechny herce. Velmi citlivě byl použit také trpký humor. Pro své sdělení se jedná o společensky významný snímek.

Ďábelská svůdkyně (1994)

Celkově lehce nadprůměrné. Velmi dobrá režie a herecké výkony. I když do sebe celkem všechno zapadá, tak když se divák ohlédne nazpět přes celý film, tak nemůže zapochybovat nad tím, že ta Bridget nemohla všechno takhle hezky v detailech předpokládat. Náhoda jí šla naproti až příliš častokrát.

Box (2009)

Dovolil bych si srovnání s Mendesem a jeho filemem Mariňák. Mendes vykrádá... Kelly se nechává inspirovat.