The Last of Us - Nakažení (2023) (epizoda)

Když se řekne herní série The Last of Us, tak si všichni řeknou, že je to velmi úspěšná hra. Je to hra pouze na konzoli od Sony a během let vyšlo několik dílů. Hlavně je úspěšná. Tento rok šel do placené televize HBO seriál, který ukazuje, jak lze zpracovat herní adaptaci. Po prvním díle, který šel minulý týden, sleduji díl druhý a zjišťuji, že je to vážně dobrá adaptace. V úvodní scéně se dozvíme důležité prvky epidemie, jak a kde vznikla a ihned po titulcích se vrhneme za hlavní trojici přeživších. Joela s přítelkyní a tajemnou náctiletou Ellie, která má své tajemství. Scénář a hlavní tvůrce není jen kdo. Craig Mazin je nová hvězda scénáristky. Seriály umí. Proslavil se filmem o nejslavnější SSSR jaderné elektrárně Černobyl. Je vidět, že je to seriál od Mazina, protože obsahuje charakteristické prvky a natáčí co nejreálněji. Příběh i herecké výkony herců jsou jak ze života. Všichni fanoušci hry „hejtili“ novou hereckou hvězdu dětského věku Bellu Ramsey, která se prvně objevila ve seriálu Hra o trůny a přes remake britského seriálu od německé spisovatelky, kdo ví??? ,jo… jasně Čarodějnice školou povinné (The Worst Witch) se znovu dostala na výslunní v úspěšném a hlavně drahém seriálu. Docela jsem si po dvou hodinách v roli Ellie na ní zvykl. Opravdovou hvězdou, na které tento seriál stojí je Pedro Pascal (také Hra o trůny), který si odskočil od natáčení Mandalorian a Boba Fetta pod HBO. Asi by to normální člověk nezvládl natočit za rok tolik dílů a seriálů najednou. Ale jak je známo, tak ve Star Wars seriálech hrají místo něho většinou kaskadéři a Petro natáčí pouze hlas své postavy. Tak má čas pro HBO. Na Joelovi a Ellie příběh stojí a je to dobře vidět, jak je dokáže tvůrce, scénárista a i režisér instruovat tak, aby hráli své postavy dobře a reálně. Na seriálu je také vidět hromada utracených peněz, za triky, ale hlavně za celou výpravu. Hlavně je vidět, že na obrazovce vidíte opravdu reálné kulisy, nejenom tři postavy za LCD obrazovkami, jak se stává poslední dobou módou. Myslím si, že se dostala adaptace herní „zombie“ akční adventury ke správným tvůrcům. Je z toho cítit předloha a postupně seznamování s nákazou, jak vznikla, jak probíhá je dobré pro poznání postapokalyptické budcnosti. Moje hodnocení: 80 %

Král Šumavy: Fantom temného kraje - Nevěsta (2022) (epizoda)

Začteme tím, že to měla být pouze trojdílná série. Jak je vidět, tak Voyu neschází drzost, aby natočila trojdílnou sérii s tím, aby v posledním díle všichni viděli jasné naznačení, že není vše dokonáno a další příběh se bude odehrávat v druhé sezóně. Poslední díl Krále Šumavy je zajímavý pouze tím, že se měl ten slavný převaděč Hasil ženit. Dále převáděl lidi a byl drzý na velitele. Všechno mu bez problémů procházelo. Záletnictví, nechození do práce, lež jako tiskne... I to převaděčství, normální rodiny přežili , a ti partyzáni, prostě, byli v akci zastřeleni. Opravdu nevím, jak to je doopravdy, asi prostě nejsem dost starý, ani o Šumavských hraničních loukách nevím vůbec nic, ale bohužel na scénáristické berličky a zjednodušení musím opravdu nadávat. Řekneme to tím, že Hasilovo „převaděčství“ je hodně zjednodušeno, prostě své lidi převede nebo se dostane za přestřelky. Hasil určitě ví, že **ká s každou, a že jeho milá, jak je hezká, je prostě jednoduchá. Sledovat každý díl, skoro dohromady 3 hodiny, je docela utrpení. Lepší scénáristé by určitě udělali z toho pěkný dvouhodinový film, kde by se neřešili blbosti a okolí hlavní postavy. Svatba měla jasně naznačit jeho úspěch, ale bohužel kvůli scénáristické praxí, ukázala to, že seriál neřeší vůbec nic.  Už je mnoho mrtvých, dobrých lidí, a jak je vidět, tak příběh Hasila v první sezóně nemá řešení. Bohužel musím tento seriál odsoudit, všechno se určitě mohl vyřešit scénáristicky jinak. Nechat Hasila se oženit, nechat ho být u své lásky. Ale ne, prostě se scénáristé rozhodli, že poslední díl třetí díl ukáže, že Hasil prostě nemá rozum, aby ukázal svému tchánovi, že o svoji ženu (těhotnou) stojí. Hodnocení: 40 %

Král Šumavy: Fantom temného kraje - Most (2022) (epizoda)

Ten kdo nezná Krále Šumavy, tak kdyby vůbec nebyl. Snad všichni by měli znát tajemného převaděče na hraničních horách. Druhý díl nám konečně přináší trochu akce, trochu mrtvol, ale očekával jsem víc. Trochu prohloubení postav a psychologie, abychom věděli, proč děla ten a ten toto a proč zrovna ten Hasil, odchovanec šumavské přírody, je tím pravým, co se dokáže vzpouzet pohraničním hlídkám a převést emigranty do Německa. Někteří herci se opravdu snaží, aby hráli v tomto tří dílném seriálu dobře, i režisér David Ondříček, ale tu největší prim tu dělá šumavská příroda a hlavně pohraničí. Bohužel se během hodinového dílu nedozvíme nic nového, nic o hlavní postavě, abychom si mohli udělat pořádnou představu o tom, jak jeho kult vznikl. Snad se to dozvíme během posledního dílu, ale tentokrát byl tento díl ještě horší než minule, přestože se režisér snaží. Hodnocení 50 %

Král Šumavy: Fantom temného kraje - Hranice (2022) (epizoda)

Do našich televizí se vrací slavný král Šumavy. Není to naštěstí ten slavný „komunistický“ Král Šumavy z roku 1959, ale je to  nový tří dílný seriál, který od premiéry během dalších dvou týdnů musí přinést hodně zajímavého ohledně Česko-německých hranic v šumavském pohraničí během 50 let. Hlavní role se zhostil Oskar Hes, pro kterého je to už několikátá hlavní role v seriálu, případně i filmu. První jeho rolí byla kultovní Pustina, a tak vidíme, jak pokročil v rámci charakterního filmového herectví. No moc mu to nepodařilo. Hlavní postava je v jeho podání hodně nudná, až nezajímavá a jeho herectví nedokáže utáhnout film. Herci ve vedlejších postavách jsou zajímavější a zkušenější a v rámci porovnání s Hesem se jim lépe daří. Starší členové pohraniční stráže jsou dobré postavy a herci se v nich využívají. Pro herce hlavní postavy je to drtivá porážka. A to počítám i jeho několik „milých“. On totiž samotný „Král Šumavy“ je pěkný děvkař a jeho harém milenek se docela rozsáhlý. V prvním díle se seznamujeme s touho hlavní postavy změnit život a stát se lepším členem pohraniční stráže. Až jej jeho kroky donesou na hranici, kde s dobrým srdcem převede do Německa emigranty. Jak začátek trilogie je tento díl docela zajímavý, ale bohužel jsem asi čekal více. Režie David Ondříček je zajímavá, ale herecké výkony a neuvěřitelný příběh degradují um režiséra. Jsem zvědavý na další díl a celou trilogii. Momentálně hodnocení prvního dílu: 70 %

Gumy - Pohřeb (2022) (epizoda) odpad!

Znáte Richarda Krajča? Toho zpěváka, co má kupu hitů? Komentátora Medůzy a občasného herce i v Národním divadle? Asi jo, že… a Davida Švehlíka? Toho, co si přál být knězem a nakonec skončil jako herec v detektivkách. Taky, že ho znáte… To je dobře. Tito dva herci tvoří komediální dvojici nového českého seriálu v online službě Voyo. Seriál Gumy pojednává o dvou týpcich, Mára a Lukyn. Jeden drsný, přímý, ale natvrdlý a ten druhý milý, chytrý, a tak trochu dětiský. Patří jim autoservis v továrním areálu. Kolem nich je ještě hospoda, „koupaliště“, trafika… Tito dva chtějí peníze a každý díl se věnuje jiné možnosti, jak získat nové a nové peníze a na konci dílu jim zbyde ještě větší dluh než na začátku. Tato dvojka mi připomíná ještě větší „machry“ než jsou Pat a Mat. Režisérkou je Krajčova žena Karin Babinská, která hlavně zaměstnává svého manžela. Scénář napsal Michal Samir, autor úspěšné Ivety. Má to být komedie, ale nezasmál jsem se ani jednou během prvních dílů. Spíše mi bylo líto všech, co na tomto filmu pracují. Těžiště komedie by mělo být na hlavní dvojici, ale není tomu tak. Hlavním postavám by měli vedlejší zdárně podporovat fóry, aby to bylo ještě humornější. Také to takto není. Je to spíše sled nevtipných okamžiků, kdy Krajčo zdárně přehrává a Švehlík hraje dobráckého „ňoumu“ co svého šéfa poslouchá. Figurky postav továrního areálu jsou dobře vybrány, ale bohužel úplně nevyužity. A to hrají zkušení komediální herci Dana Batulková, Robert Nebřenský, Marek Taclík…Není od věci, že asi nejlepší herečkou je Patricie Pagáčová, která se alespoň snaží (nebo je jí postava vytvořena přímo na tělo). Seriál není ani vtipný ani zábavný, spíše patří o odpadu.

Princezna Mononoke (1997)

Nejúspěšnější japonský film všech dob z dílny slavného animátorského studia Ghibli.     Za dávných časů, když byla ještě země pokryta lesy....sídlili zde již odnepaměti Duchové bohů.. Takto začíná jeden z nejlepších japonských filmů, který dává hold všem klasickým Anime filmům, který jednoduše převálcuje všechny americké filmy, nejen hrané, ale i animované. Je škoda, že se k nám dostává pouze do televize, když ve vlasti svého vzniku se stal slavným, a v celém světě je dost populárním.       Autorem tohoto animovaného filmu je Hayao Miyazaki, který se o kterém se v Česku nevědělo do té doby než dostal letos Oskara za Cestu do Fantazie,jako nejlepší animovaný film. Ale před tím natočil mnoho, už dost kultovních filmů jako je My Neighbor Totoro nebo Castle in the Sky. Uvádím právě anglické názvy, protože se do Česka vůbec jeho filmy nedostaly. Do filmové distribuce pouze Cesta do Fantazie (Sen to Chihiro no kamikakushi - Miyazaki’s Spirited Away) a do VHS distribuce pouze Princezna Mononoke (Mononoke-hime (1997) - Princess Mononoke).      A teď, právě zítra jde v České televizi překrásná pohádka o lásce, bozích, bojovnících, princích a princeznách, o všech živých tvorech na zemi. Je to příběh o tom, jak princ Ashitaka se svým losem Yakulem je zraněn, když brání svoji rodnou vesnici před  obrovským prasetem, který je změněno na zlý přízrak, který kolem sebe táhne liány, ničící všechno kolem sebe. Aschitaka není jenom zraněn, ale je nakažen všemi zlými bakteriemi a prokletími,že musí zemřít, pokud nenajde řešení, jak se uzdravit. A tak se vydává na dalekou cestu, poradila mu to vědma vesnice, za bohem, za Duchem lesa, který může dát život, může ho i vzít. Ten kanec mu také předá několik svých vlastností, který mu umožní v některých chvílích přežit.      Cestou potkává mnoho osob, se kterými se spřátelí z mnoha lidmi. Například s paní Eboshi, která vládně nad kovárnou, ve který pracují hlavně ženy a muži se starají o lov, s princeznou Mononoke, která žije ve smečce divokých mluvících vlků, se samuraji a jinými lidmi.  Během své cesty zažije i mnoho setkání s duchy lesa, jako jsou například Kodamové, malí tvorové, jejichž přítomnost označuje, že je les zdravý a ničím nezkažený.      A co Vám o tomto filmu napsat dál? No nevím, je to úžasný film, plný lásky, plný porozumění, plný citů. Který dokáže nadchnout, uzdravit unavenou psychiku, proste jeden z překrásných filmů, který musíte mít minimálně ve své videotéce. Více v naší recenzi.

Mizerové II (2003)

Tak Michael Bay je zpátky, po mnoha filmech pro Americké publikum s mnoha patosem, s několika naprostými bláboly, ale i s jedním kvalitním filmem se nám znovu vrátil ke všemu, co ho proslavilo. Tedy ve filmovém průmyslu ho proslavil film Mizerové, do kterých obsadil v USA slavné akční a komediální hvězdy Willa Smithe a Martina Lawrence. Z toho je jeden krásný manekýn, po kterým ženský letí, a druhý je trocha ňouma, ale dost ukecaný. Na rozdíl od mnoha slavných či neslavných černochů se alespoň jednomu z těchto herců podařilo dostat na výsluní. Je to Will Smith, který se Mizery 1 proslavil a dokázal se udržet ve hvězdném lesku slávy. Hrál v Mužích v Černém, ve Dnu Nezávislosti a dokonce i ve filmu Ali, kde si vysloužil nominaci na Oskara.  Ten druhý černoch Martin Lowrence se bohužel na výsluní slávy neudržel a dostal se do herní B třídy, a tak jeho účinkování ve filmu Mizerové, případně i Mizerové 2 patří mezi jeho nejúspěšnější filmy. Možná, že je to taky jenom tím, že není dobrým herce, a že patří k těm herců, kteří jsou zaškatulkovaný, a to on je, je to hlavně komik. Na rozdíl od Smithe, který pro slávu umí utvořit docela slušné podmínky. Řekl bych, že dokonce je i hezčí.  A Michael Bay? Ten se proslavil v roce 1995 Mizerama (všiml si ho Jerry Bruckheimer), potom utvořil jeho nejlepší film - Skála, ve které obsadil Seana Conneryho a Nicolase Cage, a potom utvářel řadu akčních filmů jeho nezapomenutelným stylem, jako Armagedoon a Pearl Harbor. A teď se vrátil znova ke svým filmovým kořenům.    A co nás vůbec čeká, mnoho akce, mnoho hlášek a mnoho diskotékového rytmu, protože Michael byl původně reklamním a klipovým režisérem, který vytvářel mnoho zajýmavých reklam a jiných a tím se vlastně učil. Podle něj není nic těžšího, než do několika desítek sekund vnořit příběh, pointu a závěr.    Čeká i mnoho neuvěřitelných filmování zážitků, třeba sledování směru vystřelené kulky. Pistol - sklenice - zadek - krk záporáka. Nebo taky dlouhý záběr švenkující kolem hlavních postav a zároveň kolem záporných mafiánů. Správně říkám dlouhý záběr, protože prolítává skrz okna, dveře, dokonce i zdi. Nesmíme zapomenout taky na mnoho úžasných mrtvol, oseknutých nebo přejetých hlav, rozstřelených lebek a dokonce i souložících krys.    A co nám ten film přinese? Řekl bych jenom naprostý chaos do mozků z klipových záběrů, ale slušnou zábavu, jak to jde všechno to policajtské zabíjení těm černochům od ruky. Více v naši recenzi...

Želary (2003)

Před devíti lety natočil film „Historky u krbu“ a před 12 lety šel do kin jeho režijní debut - Pějme píseň dohola.A znova se nám vrací jako režisér, ne jako jenom producent.    Vrátil se se vší slávou. S nejlepšíma českýma hercema a s nutnou dávkou drzosti natočil zajímavý film, snad i komorní psychologické drama, jak vnadné děvče z města uteklo a bylo šťastné na zapadlé vesničce. A to se taky podařilo Film Želary vypráví o tom jak slečna Eliška (Aňa Geislerová) v době protektorátu slouží protiněmeckým lidem - protiněmeckému odboji. Spolupracuje s Richardem (Ivan Trojan) ano je to jeho milenka a s doktorem Chládkem. Eliška je také nedostudovaná lékařka, a tak doufá, že se ní někdy stane  Všechno začíná tím, že do nemocnice dovezou dost zraněného muže - venkovana z pohraničních hor, a Eliška je nucena mu darovat svou krev. Krev sice dá, ale protiněmecká činnost Elišky, Richarda a Chládka je při další akci odhalena, a tak Eliška musí prchnout, a jedinou možnou cestou, jak zmizet všem, co jí pronásledují je útěk do pohraničí s jejím pacientem. Útěk se podaří, ale je nucena změnit svou totožnost a kvůli tomu, aby ji pohraniční vesnice přijala je okolnostmi donucena vzít si svého pacienta, který už není nejmladší, ale je to chlapák, jak se patří. Ale to už bych napsal o tom filmu moc, tak se nehte překvapit, co ve filmu je i není.     Scénář napsal Petr Jarchovský (podle novely “Jozova Hanule” Květy Legátové) přímo pro Ondřeje Trojana, sice několik let trvalo, než se scénář realizoval, ale dílo bylo dokonáno. Film je to dost citlivý, dost ceněný a dost příjemný. Hlavně je vidět, že je to dobrý scénář, hlavně po příběhové stránce. Ale jediné, co mi tak trocha vadilo, byly vyšroubované dialogy, které jaksi vyčnívali z kontextu filmu. Hlavně na začátku, kdy jsme se seznamovali s Eliškou a zjišťovali, z jakých důvodů, vlastně musela utéci  Scénář je sice dost dobrý, ale má taky své mezery, nevím několik spojitostí, které by nám mohli umožnit se dozvědět, proč a jak jaká postava ve filmu se tak chová. Hlavně z jakých důvodů třeba učitel nesnáší jednoho svého žáka, proč vlastně se Eliška zamilovala do Jozy, a proč vlastně celý svůj útěk musela učinit Ale to jsou jenom chabé mezery ve scénáři, a tak musím říct, film Želary je jeden z nejlepších filmů letošního roku. Více v naši recenzi.

Charlieho andílci: Na plný pecky (2003)

Tak se nám vrátilo trio sexy agentek, tentokrát v režii McG. Tak už máme kočky zpátky. Cameron Diaz .... Natalie Cook , Drew Barrymore .... Dylan Sanders , Lucy Liu .... Alex Munday. A znova se vrhají do nových akčních sekvencí, do nových brutálních akcích a hlavně do několika sexy okamžiků. Rozhodně každá z nich má své pro a proti, Drew je krásná sexy baculka.... Cameron Diaz je krásná modelka - blondýnka a Lucy je jejich asijská dračice.       V touze očekávání jsem se vydal na druhý díl a opravdu byl lepší. Akce byly více cool, holky byly vice sexy, ale hlavně splnilo to účel, moje sexy kamoska - raperka se naprosto unesla hudbou a akcí a nakonec se ji to moc líbilo.       Ale jak je známo, za vším hledej ženu, a tak i za hlavním záporákem ji hledej. Protože hlavním záporákem je Madison, bývalý, tedy už padlý, andílek, který je hrán po dost dlouhých létech Demi Moore, která svou rolí oslavila come back.       Nejen Drew, Cameron či Lucy je živ film. Několik slavných herců si zahrálo epizodní role. Například Bruce Willis, Matt LeBlanc (seriál Přátelé), Robert Patrick (T2 - T1000). Ale krom herců se objevilo i pár zpěváků. Jmenovitě Pink, která si zahrála starterku motocyklových závodů.Nezapomenutelnou postavou je John Cleese a jeho omyl v dceři,       O co jde v tomto filmu? No o to, ze ihned začátku se ukradnou prsteny s dost důležitými údaji. Jsou to archivní data z databáze ochrany světků. Ano je to ten program, kdy opravdu svědci, ne Jehovovi, dostanou novou identitu.     O čem je vlastně tento film, no prostě o akci a akci, a o tom, jak si naše sexy kočky umí vytvarovat sexy podprsenky, sexy zadečky. A hlavně, jak to umí nandat nám chlapům. Takže nic moc neočekávejte, pokud jste žena. Jste-li muž stačí vám rozhodně trocha nadrženosti a chtíč po ženách a tímto filmem si svoje choutky spravíte. Více v naší recenzi.

Na západní frontě klid (2022)

Každý určitě zná povinnou četbu základní a střední školy. Protiválečná kniha Na západní frontě klid popisuje osudy těch vojáků, kteří vždy bojují v první linii a jejich pocit z války je ten nejhorší. Kniha je příběhem vojína, který ihned po gymnáziu nastupuje do první linie v první světové a během bojů mu umřou všichni kamarádi a až boje skončí, tak ho válečné soukolí naprosto zničí. Německá kinematografie se této slavné knize věnuje poprvé a protiválečný film, kde čeká smrt na hlavní postavy každou chvilku, vydala na Netflixu. Nebudu porovnávat s verzí s více než 40 let starou, každá má své proti a pro, a tak zhodnotím pouze film z tohoto roku. Je vidět, že Němci dali do filmu každé Euro a díky Švýcarskému režisérovi Edwardovi Bergererovi, která studoval filmařinu v USA, tak natočili velmi povedený film.        Začneme výpravou. Jak se psalo u nás na Kritiky.cz, tak se film natáčel v České republice, a tak v mnoha budovách najdete české scenérie z Prahy, z různých zámků a statků. Jmenovitě třeba v Praze Vlašská 346, Praha-Malá Strana, Thunovská… Pobořany, Postoloprty, zámek Sychrov a další.  České historické památky patří k správným místům, kde by se mohli natáčet filmy z válečných dob. V některých místech je stále zachováno vše, co se postavilo před 100 lety. Nesmíme zapomenout i na to, že je to válečný film, a tak musíme připomenout i zákopy, ve kterých se bojovalo o každý centimetr. Zákopy a život vojáků v první linii je opravdu vylíčen dobře, a to, že německá vojska byla o dost hůře zásobována ne francouzská je taký dost bod, který určitě stojí na nafilmování.   Hlavní postavy filmu (také knihy) zažívají svůj válečný příběh od nástupu na frontu až do jejich smrt. Jak každý postupně umírá v bitvě, tak se hlavní postavy stále více otrkávají, až zůstanou poslední dva, kteří svojí smrtí ukážou nesmyslnost války.  Ale bohužel scénáristé si knihu upravili, aby byla scéna možná jednodušší k natáčení, případně i k pochopení. Nebudu o tom psát, co je všechno jinak, ale bohužel s těmito změnami oproti knize moc nesouhlasím. Film potom vyznívá jinak než by měl.   A jak to je vlastně natočeno? Opravdu realisticky. Maskéři, tvůrci budov, historických vozidel… se věnují každému detailu, aby film co nejrealističtější. Válka je krvavá a smrt čeká opravdu všude a vynálezy z první světové, jako tanky, útoky plynem, plamenomety, jsou těmi nejhoršími prvky, co může vojáka čekat na bojišti.   Nevím, zdali se kniha věnuje také popisování mírové dohody, ale tento prvek, který probíhá ve filmu ve vlaku, určitě nepatří do knihy. Konec války byl podepsán 11.11.1918 v 11:00. Tento čas a tuto hodinu film chápe tak, že generálové chtějí bojovat stále do posledního vojáka, aby si dokázali, že je Německo stále velké.  Filmový konec proto v poslední bitvě ukáže zbytečnost války ještě více, aby lidé ještě lépe pochopili to, že za řadové vojáky, kteří běží pro smrt, zodpovídá velení, které má své myšlenky jinde, než na zdraví a život vojáků.        S hlavní postavou Paule Bäumerem zažijeme celý jeho válečný život. Od narukování po smrt.  Je to jeho příběh. Tragický a nešťastný. Druhým důležitým prvkem ve filmu je o smlouva o míru, která je pro film dopsána záměrně pro lepší vysvětlení příběhu obyčejného vojáka. Ve celém filmu potkáme jenom jednoho slavného herce Daniela Brühla, který si odehraje veškerý standart co má pro Hollywoodského herce. Zbytek herců je pro mě naprosto neznámý. Je to dobře, protože si můžeme dobře prožít válečné utrpení s neznámými herci, které ještě nemáme zaškatulkované z jiných filmů.   Myslím si, že si německý Netflix zaslouží uznání, že vydal takový film. Nebyl sice dokonalý, ale pro válečné utrpení z 1. světové Války, se na snímek musíte podívat. Hodnocení: 80 %