Rod Draka - Potomci draka (2022) (epizoda)

Chcete vidět znovu seriál Hra o trůny? Ano? Tak sledujte nový seriál Rod Draka, který vypráví příběh rodu Targaryenů před neslavnějším a posledním potomkem Daenerys Targaryenovou. Dvěstě let před smrtí Targaryena posledního vládce rodu Draka, se ocitáme znovu v boji o moc. Momentálně je vládcem Viserys I. Targaryen, kterého si zvolili jako vládce po jeho otci. Viserys zažívá svoje nešťastné manželství a během turnaje, na počest jeho rodícího se syna, se mu zhroutí jeho sen, aby pouze jeho syn se stal pokračovatelem jeho rodu. Na obranu proti svému bratrovi si zvolí následníka, svého jediného potomka, dceru Rhaenyru. První díl nového seriálu ze světa knižní série Hra o trůny nám přinesl prvotní seznámení s královskou rodinou, která vládne drakům a má dědičné právo na Železný trůn. Seznámení je to okázalé, kdy jinak bychom měli poznat rodinu, jejích dcery, pobočníky a draky než během královského turnaje a během porodu následníka trůnu. Seznámení s touto imaginární historickou rodinou se dost povedlo. Během hodiny se dozvíme o postavách hodně důležitého, koho vede láska, koho chuť po boji a kdo touží pouze po sexu a po penězích. Herci jsou zvoleni dobře. Obsazení je velmi povedené. Zkušení angličtí herci z mnoha divadelních seriálů a britských filmů jsou přesnou hereckou sestavou pro vážný historický seriál. V hlavní roli, dědice si užijeme Paddy Considina, jeho dceru hraje Milly Alcock a zdárného bratra, který si nárokuje trůn, hraje Matt Smith. V dalších rolích uvidíme třeba i hvězdy velkofilmů, jako je Rhys Ifans a Graham McTavish. Je dobře, že tvůrci nezvolili známe herce, protože by svojí slávou fanoušky zaháněli od příběhu mezí vládnoucími rody. Herci jsou k postavám zvoleni dobře, snad jenom Matt Smith trocha nepatřičně vyčnívá, ale to je nešťastný dar za to, že hrál několik let slavného Doctora Who (Pán času). Krve a sexu je v epizodě dostatek, ale ještě se určitě tvůrci pořádně neodvázali, protože je ho, oproti vybraným epizodám seriálu Hra o trůny, málo. První díl se věnuje postavením postav na šachové pole, do základního postavení. Důležité je seznámení s postavami, aby si fanoušci našli své oblíbence. První díl to všechno splnil, tak jsem natěšen, co všechno ještě budeme zažívat v Králově přístavišti s postavami, které se buďto milují nebo nenávidí a buďto jim jde o peníze nebo jenom o sex. Musím se i trochu zmínit o technickém provedení seriálu. Bohužel trpí syndromem "temný obraz - skoro trma". (Jako poslední důležité díly seriálu Hrao trůny), Všechno temné, tmavé a v některých záběrech není až tak správně dobře vidět. Mám sice 4K s HDR televizí, ale prostě temnoty je moc. Je ale strašně dobré, že už od prvního dílu má seriál dabing, tak nemusí člověk pracně číst titulky. Připomenout musíme také hudbu Ramina Djawadiho, který se vrátil znovu do světa Targaryenů a používá oblíbených motivů. Na začátek je seriál povedený, ale je tam moc takového „politického“ a vysvětlovacího kecání, aby se člověk seznámil s postavami. Hodnocení: 75 %

Westworld - Que Será, Será (2022) (epizoda)

Když se to vezme, tak se čtvrtá sezóna povedla. V úplně posledním díle jsme konečně dostali vysvětlení jak to vlastně je. A proč byla nutná smrt oblíbených postav v předchozím dílu. Dneska jsme si odbyli posledních několik úmrtí známých postav a konečně jsme se dočkali vyrozumění. Příběh Christiny je to nejdůležitější, co je v této sezóně. Její příběh není jenom o tom, že je spisovatelkou, ale je o poznání, že je nutné, aby se Dolores znovu vrátila do světa, když bylo její deaktivování na konci třetí sezóny nutné. Smrt ostatních oblíbených postav také nutná, protože, pokud to dobře chápu, to mají tvůrci dost dobře vymyšleno už od začátku. Cesta do dálavy je opodstatněná a pravděpodobně poslední sezóna za 2 roky nás znovu čeká ve Westernovém světě, kde to vlastně začalo. Od dob starého parku se hodně věcí změnilo, uběhlo desítky let, nic už není jako dříve, lidé a roboti se hodně změnili. A co říct dál? Stále se jedná o jeden z nejvýpravnějších seriálů, utracené milióny jsou vidět. V poslední sezóně si tvůrci vyhráli i s novou metodou natáčení, t. j. virtuálním ateliérem (Thor 4, Star Wars seriály). Konečně mělo použití nové technologie smysl a opravdu se to do celého příběhu hodilo. Celých 6 let jsme si během čtyř sezón užili hodně desítek let, hodně vražd a nahých těl. V prvních sezoně toho bylo hodně. Postupně se to ubíralo, až poslední díl čtvrté sezony nás vrátil zpět do vražedných choutek. Tentokrát jsme si toho užili až tak, že jsem si vzpomněl i na původní film, kde bylo hodně krve. A co závěrem? Některé díly mně překvapily, některé zklamaly, ale v součtu všech osmi epizod jsem hodně překvapen. Během osmi dílů tvůrci přinesli komplikovanou skládačku, která se správně složila až v posledním díle. Je hodně dobře, že se tvůrcům povedlo vše do poslední minuty sestavit, aby se mohli vrátit znovu na začátek.  Jsem zvědavý, jestli bude ještě poslední sezóna, byl bych rád za ni. To se ale dozvíme opravdu až za dva roky, protože po 36 dílech se vrátil příběh znovu do westernového městečka Sweetwater.   Hodnocení: 90 %

Westworld - Metanoia (2022) (epizoda) odpad!

Tak je online na HBO už předposlední díl. A dle mně i nejslabší z celého seriálu. Myslím, že si tvůrci připravují opravdový konec seriálu, když nám přinesli úplnou dějovou blbost, která zapříčiní smrt tolik oblíbených postav. Každou postavu, co prošla celým seriálem až do čtvrté sezóny mám svým způsobem rád. I přerod Dolores do Christiny se v celku povedl, ale předposlední díl, t. j. 39 z celkového počtu moje představy zničil. Nejdříve jsem na začátku sezóny čekal, že Christina bude úplně nová postava, ve které budeme sledovat její příběh, život, lásku. Nestalo se. S příchodem Bernarda jsem čekal, že se znovu vrátí schopný tvůrce, který umí pracovat s roboty, nestalo se. A samozřejmě Maeve, která celou cestu z Westworldu dokázala ujít nejvíce cesty k záchraně. Taky mně zklamala. A kdo všechno zemřel? No Dolores/Christina, Maeve a Bernard. Samozřejmě i Charlote a i původní William. Což jasně značí, že buďto nový seriál bude pokračovat úplně s novou sestavou, která se vrátí do zřícenin světa, nebo seriál posledním dílem končí. V předchozí sezónách jsme měli alespoň jasno v podtitulkové scéně, že se budou řešit nové problémy, a tak doufám, že se alespoň za 2 roky seriál ukončí rozumnou sezónou, která bude lepší než čtvrtá sezóna. Začneme tím, že není vyřešeno několik věcí z předchozích sezón, které by určitě stálo za přezkoumání v poslední páté sezóně Já si nevím ani rady, jak tuto epizodu hodnotit, ale bohužel pro mě to je nejslabší epizoda z celého seriálu. Jako kdyby byli tvůrci na drogách! 20 %

Westworld - Fidelity (2022) (epizoda)

Už se nám blíží konec, ještě dva díly a dozvíme se jak to vlastně dopadne v N.Y. s roboty, hostiteli a lidmi. Tentokrát se vracíme do robotního města, kde skupina odpadlíků zachrání další výjimečnou, která se vzbouří proti robotímu systému. Sledujeme i dcerku Caleba, která ve svém odboji vede skupinu, která objevila Bernarda a objevila zničenou Maeve. Díl třetí z konce je výplňový. Nemusí každý den být velké překvapení, ale postupné odhalování světa probíhá. Lidský Caleb už je „na druhé“ straně a tak Charlote sleduje Calebovo chování, protože byl jedním z mála, kteří jejímu naprogramovanému chování (pomocí much) naprosto odolával. Robot Caleb v tomto dílu projde skoro očistou, aby se Charlote přesvědčila, co vlastně stojí za tím, že se jeho lidská (samozřejmě i robotí) stránka proti systému Charlote vzbouří. A co děla Bernard, ten pomáhá Calebově dceře (jmenuje se „C“) s oživením Maeve. C se dozví i kdo je zrádce a ke konci to samozřejmě skončí tím, že Maeve zdárně obživne. Pro mě tento díl je výplňový. Dozvídáme se neustále nové a nové věci, které nám přinesou hodně věco, co nás „možná“ čeká v posledních dílech.  Doufám, že se bude věnovat Christině, která si postupně uvědomuje, že její „spisovatelství“ není jen tak. Možná, že se v posledním díle promění Dolores, aby zachránila lidi, kdo ví. Proto tento díl hodnotím pouze 60 %

The Gray Man (2022)

Tak od včerejška je v online službách, jmenovitě na Netflixu, nejnovější film od režisérů Avengers. Dostali na to přehršle peněz, celkem 20 000 000 dolarů. Film se natáčel v Praze a lokace z Prahy, jako místní rodák, poznávám z tří čtvrtin filmu. Hlavní postavou je žoldák, který pracuje rychle a tajně. Je velmi úspěšný ve svojí práci a jenom díky tomu, že jeho nadřízení jsou čím dál zlejší, tak se dostane do spirály boje o život. Hlavním jeho protivníkem, je namyšlený ještě větší a zlejší žoldák, který už ztratil veškeré zábrany a zůstává po něm pouze zkáza a trosky. První hvězdou je Ryan Gosling, který už dokáže utáhnout svůj film. A daří se mu to. Hlavní postavu, jako akční „mlátičku“ dokáže bez problémů odehrát. Druhou hvězdou, která v tomto filmu hraje, je Chris Evans, který si svého záporáka naprosto užívá a na herci vidět, že šel do toho filmu proto, aby hrál ulítlou a velmi zlou postavu, která své mindráky využívá k tomu, aby zabíjel, mučil a ukazoval svojí nadřazenost. Nesmíme zapomenout na Anu de Armas, která se znovu vrátila do své akční polohy z posledního Jamese Bonda. Poslední hvězdou, kterou známe z velkofilmů je Billy Bob Thornton, který hraje starého mentora, který žije pouze pro svoji neteř. Je na filmu vidět, že se jedná o knižní adaptaci. Původní knihu jsem zatím nečetl, ale snad se mi podaří sehnat. Nemůžu proto film porovnávat se psaným proběhem. Scénáristům (Joe Russo, Christopher Markus, Stephen McFeely) si myslím, nepodařilo dobře knihu zpracovat. Připravili pro film několik akčních sekvencí, které trvají dostatečně dlouho. Užijete si akci v letadle, ve starém Chorvatském zámku na vodě a samozřejmě na pražském náměstí Jana Palacha, kde v rámci příběhu zažijete akční honičku i se slavnou Škoda 14T. Na rozdíl od filmů od Marvelu se slavní bratři utrhli od řetězu. Užijeme si několik dron náletů na akční bojiště, které nám ukáží akci z nové perspektivy, ale bohužel díky chaotickému střihu a nenavazování scén ztrácí film na přehlednosti. Nesmíme zapomenout i na dialogové scény. Bohužel jsou zřejmě převzaty z knihy, a tak velmi „šustí“ papírem a bohužel se do filmu nehodí. Tvůrci se bohužel nerozhodli, zdali film má být akčním nebo dialogovým. Pro mě je film zklamáním, očekával jsem, že to bude další úspěšný film, u kterého se budu správně bavit, bohužel se tak nestalo. Je dobře, že snímek nešel do kin, byl by ještě více zkritizován a haněn. Bratři Russoové natočil další akční snímek, na který se bohužel brzo zapomene a zapadne v dalších novinkách. Hodnocení: 70 %

Westworld - Zhuangzi (2022) (epizoda)

Čtvrtá sezóna se nám překlopila do druhé půlky. Předchozí epizody byly neslané, nemastné, ale připravovali příběh pro velká překvapení v předchozím dílu a samozřejmě i v tom zatím  posledním. V dnešní epizodě se věnujeme jenom příběhu Christiny, pro kterou je seznámení s „novou“ láskou Teddym klíčové. Už se postupně dostáváme k jádru pudla, kdy se i hlavní postava příběhu dozví to, co vlastně je a jak to v jejím světě chodí. Příběh nové vládkyně světa „výtvorů“ Charlotte dostává zajímavý smysl, ve společnosti „Muže v černém“ do dozvídá, že to v jejím světě není až tak sladké, jak se zdá, postupně se objevují poruchy, které určitě budou stát za další vzpourou. Poprvé se také setkají Christina a Charlotte a v jich diskusi se postupně dozvídáme, že se blíží katarze příběhu hlavních postav. Tím, že věnujeme jenom světu výtvorů, tak se Bernardem nesetkáme, ten je momentálně mimo město spolu s Calebovou dcerou a určitě se objeví v dalším epizodě, když se znovu po sebevraždě v předchozí epizodě objevila Maeve. Těším se na setkání hlavních postav v poslední epizodě, protože to nebude určitě jednoduché, aby se Maeve vrátila k tomu, co dělala ihned na začátku sezóny. A co Caleb? Určitě se na něj nezapomnělo, určitě s ním měla Dolores plány, když si ho v předchozí sezóně oblíbila. Snad se i setká s vyrostlou dcerou a její příběh skončí dobře. Je strašně dobře, že tvůrci hodně přemýšleli, jak by se mohl příběh posunout. Návrat do znovu vytvořeného světa Westwordu beru jako pozitivní. Nejedná se totiž o přímou kopii světa, ale i jeho šílené vylepšení. Docela by mně i zajímalo, jak to vypadá za městem Westworldu, jestli je opravdu taková pustina, jak se zdá. To vše se dozvíme v dalších dílech. Pro mě je první díl druhé půlky čtvrté sezóny jeden z nejlepších dílu celého seriálu. Určitě to přineslo hodně překvapení, ale také přineslo mnoho nových otázek. To je přeci smysl celého seriálu. Postupně objevovat svět a za další objevenou novou věc se musí objevit několik dalších otázek, jak je to možné, kdo za tím je. Hodnocení: 95 %

Westworld - Generation Loss (2022) (epizoda)

Tak už jsme v půlce a co je nejdůležitější, tak nám přesně v půlce aktuální sezóny tvůrci připravili překvapení. Nebudu říkat jaké, ale očekávání, že se jak ve třetí sezóně jedná o příběhové linky, které jsou všechny v přítomnosti, čeká nás docela šok. Znovu sledujeme Caleba a Maeve v novém parku, kde se pomocí intrik zlé Charlote dozvídáme o tom, co nás čeká za svět, když se podvolíme robotům. Trocha Matrix a trocha Skynet. Moudří už ví… Christin příběh je velmi krátký, znovu se setká se svým „milovaným“ kovbojem. Samozřejmě v alternativní verzi a teď je otázkou, zdali se díky svému kovboji Teddym  dokáže vytrhnout ze své pravidelné činnosti, která je psaní scénářů pro svět robotů. Znovu oživlý Bernard se svým pomocníkem Stubbsem se vrhají za dobrodružstvím bez vyhnance a odpadlíky, které tvoří odboj proti neznámým protivníkům. Čeká nás docela dost překvapení a postupně se dozvídáme kdo je kdo, a v jaké přítomnosti vlastně žijeme. Dozvíme se i to, jak žije dcera Caleba i to, jak skončí Maeve. Samozřejmostí je i tajemný „Muž v černém“,  ze které se bohužel stává i jenom stín původního Williama. Jak asi víte, z předchozích dílů, tak originál je zmražen a vše „zlé“ dělají „robotí“ kopie na příkaz nové zlé postavy Charlote, která od smrti Dolores vládne nad Delosem (Westworldem) pevnou rukou.   Od předchozího dílu nás čeká několik překvapení, a tak hodnotím tuto epizodu celkem lépe, než předchozí. Mých 90 % si naprosto zaslouží.

Westworld - Annees Folles (2022) (epizoda)

Po dvou slibných dílech se tentokrát nevracíme k nové Dolores, ale pokračujeme s příběhem Caleba a Maeve. Jejích pokračování ve světě 20. let minulého století stojí za odhalení a za důležitosti prvku překvapení. Jak je vidět, tak tvůrci pro nás připravili několik překvapení, které fanoušci nečekali, příběh Caleba se zvrtnul a je vidět, že je nutné jeho příběh dostat do krize, aby, třeba, mohl pokračovat v jeho optimistickém duchu. Druhým příběhem, který se v rámci této epizody objevil, je Bernardovo znovu vzkříšení. Ten se po se sedmi letech „probudil“ a po své myšlenkové cestě v rámci „poučení“ se vrhnul do pár vraždách (tedy jenom robotů) do spolupráce s tajemným odbojem. Bohužel se mi tento díl nějak moc nelíbil, čekal jsem trocha více. Je to třetí díl, a tak je jisté, že to bude výplňový díl. Během 50 minut, co epizoda trvala, tak jsme nic pořádného nepoznali, pouze několik pošťouchunutí a přkvapení s příslibem, ze ve 4 díle (tedy pokud bude příběhem Bernard, Caleb a Maeve) zažijeme konečně temnou budoucnost, která, pokud se něco nestane, bude temná a lidé budou v područí robotů otročit. 40 %

Thor: Láska jako hrom (2022)

Tak už máme čtvrtý díl Thora. A znovu je u toho  Taika Waititi. A znovu se jedná o svéráznou komedii. Jak je u sequelu jisté, tak se očekává, že se po předchozím dílu vrhne Thor do další akce, tentokrát má ale pomocníky, ne nejsou to Strážci Galaxie, je to jeho milovaná a první láska Jane Fosterová. Režisér se snaží opakovat svůj film Rangarok, přinést do nového filmu ještě větší ztřeštěnost. Daří se mu to docela dobře, ale oproti třetími Thorovi je to ještě šílenější a jak je známo do Marvelu se do cameí vrhají ještě slavnější herci. Nejslavnější hvězdou, co se vtrhl do Marvel filmu je Russell Crowe, který představuji boha Dia. Nejnovější čtvrtý Thor je až tak trhlý, že je s ním zábava. Ale je vidět, že Marvel se snaží líbit lidem, ještě víc a není to k užitku. Je horší než poslední Dr. Strange, tím, že je to prostě Waitiho komedie, která se nemusí líbit všem. Jsem zvědavý, jestli bude ještě Waititi režírovat ještě 3. díl, když víme, že se Thor vrátí. - 60 %

Jen vraždy v budově (2021) (seriál)

Víte jaká je výhoda mít předplacenou novou online službu? Tu, která před pár lety koupila 20th Century Studios? Dostanou se k nám totiž věci, které normální Američané už znají pár let a my je musíme objevovat. Nejnovější seriálem, který jsem objevil, je seriál o tom, jak dva dědci, spolu s mladou holkou, začínají vytvářet podcast o tom, jak v jejich nájemném domě (typický nájemný dům v N.Y.) umře člověk. Nešťastná smrt nájemníka je zprvu považována za sebevraždu, ale „vyšetřovací“ tým starého herce, divadelního režiséra a mladé „restauratérky“ bytů se snaží na této sebevraždě najít viníka. A teď k tomu, kdo vlastně v tomto seriálu, který má každou sezónu 10 dílů kolem půl hodiny, hraje. Hlavní dvojicí důchodců jsou dva z nejslavnějších komediálních herců Steve Martin a Martin Short. Oba dva už jsou v důchodu a to, že ještě v jejich věku baví hrát je velice dobře.  Je jim přes sedmdesát a přeci nebudou sedět jenom doma na pohovce. Hrají o stošet, protože je to prostě baví. Třetí do party je herečka, která se proslavila jako zpěvačka, herečka, a i tanečnice ve slavném a kultovním Barney a jeho přátelé, kde hrála od svého mládi. Selena Gomez se i přes své zdravotní a psychické trable dokázala dostat do kondice a zdárně ve svém věku komediálně sekunduje hercům o 50 let starším. Každý díl v první sezóny postupně odhaluje všemožné souvislosti a vzájemné vztahy mezi sousedy. Není z prvu vůbec jasné, jak jsou vzájemně propojeni ubytování lidé, a tak postupné odhalovaní vzájemných souvislostí, které vedou k vraždě a k odhalení vraha, je to nejzajímavější, co na tom seriálu vidím. Je také důležité vědět, že celý seriál je postaven na komediální zkušenosti všech herců. Sem tam některá camea (Sting) a důležité postavy hrají i dobří přátelé Martina a Shorta. Amy Ryan, Tina Fey a Nathan Lane a další. Všechny tyto herce známe ze humorných skečů z Ameriky. Seriál je velmi zábavný, svojí délkou jednotlivých epizod naprosto vyhovuje. Není to zdlouhavé a ke konci epizody se dobře překvapíme s nějakým zvratem, abychom mohli ve sledování pokračovat v dalším dílu. Hlavní trojice je velice super a i epizodní role jsou taky velmi zábavné, a tak mne ten seriál naprosto baví. Jakmile dosleduji první sezónu, tak se vrhnu na druhou, premiérovou, která se momentálně vydává na týdenní bázi. Nesmíme zapomenout ani na dabing, protože hlavní trojice je dabována Janem Vlasákem, Otakarem Brouskem ml. a znovu do dabingu se vracející Lucií Vondráčkovou. Tato trojice ještě vylepšuje celý seriál pro české publikum.  90 %