Uloupená hranice (1947)

Výborný film, ze kterého dýchá atmosféra událostí, které byly tehdy ještě velice živé. A navíc díky tomu, že vznikl ještě před Únorem, je prostý ideologického výplachu, který je k vidění ve Dnech zrady. Na toto téma nepřekonatelný film, a to i do budoucna, bude-li ještě někdy natočen film o událostech roku 1938, obávám se že to bude nějaká sebemrskačská slátanina na téma "české bestie a ubozí sudetší Němci" :(

Poslední vojáci (1999) (TV film)

Díky za tento dokument, a to především kvůli těm pamětníkům, technické parametry jednotlivých bunkrů se dají leckde přečíst, ale na stavitele a případné obránce bychom určitě neměli zapomenout, nevybojovali žádnou slavnou bitvu, ale naše uznání si zaslouží!

Volný pád (1993)

Výborné! Ale celý film stojí na Michaelu Douglasovi, kdykoliv se děj přesunul mimo nasraného Williama Fostera aka D-FENSe, celkem jsem se nudil, takže proto nedám tu pátou hvězdičku.

Historie.cs (2008) (pořad)

Kvalita pořadu samozřejmě stoupá a klesá s kvalitou pozvaných hostů, někdy bych dal pět hvězdiček, někdy i třeba jen dvě až tři (a například v dílu o Lidových milicích přirovnal jeden z hostů členy dnešních klubů vojenské historie k členům LM, za to bych mu dal přes h... ehm, odpad). Obzvlášť rád mám pak díly s Eduardem Stehlíkem, to je podle mě odborník na svém místě. Pořad jako takový je výborný nápad a záslužný počin, těší mě počet dílů a probíraných témat, a ač mám někdy jiný názor než diskutující hosté, pod těch pět asi jít nemůžu.

Bitva o Británii (2005) (TV film)

Myslím že jde o vcelku kvalitní a podrobnou rekapitulaci, aspoň kam až moje znalosti sahají. Možná by se ale do těch tří dílu vešlo i víc. Záběry ze stejnojmeného filmu jsou samozřejmě pěkné, ač se rychle okoukají. Vůbec neškodilo je občas proložit i nějakým archivním či tématickou fotografii. Trochu jsem se při sledování zarazil, že vůbec nezmíní účast polských, československých, novozélandských a mnoha zahraničních letců na straně RAF, ale naštěstí to téměř na konci třetího dílu zaznělo. Mimochodem, nejúspěšnější stíhač RAF Bitvy o Británii byl Čech, Josef František, který dosáhl za pouhý měsíc 17 sestřelů. To v dokumentu nezaznělo - škoda. Ale dám hvězdičku navíc za to, že byl mezi oslovenými pamětníky i Günter Rall (275 sestřelů, 3. vůbec nejúspěšnější stíhač Luftwaffe, v té době nejúspěšnější žijící stíhač).

Apokalypsa (1979)

Výborně natočeno, ale bohužel mě opěvovaná atmosféra vůbec nepohltila, takže jsem se druhou polovinu filmu slušně nudil. Od mého dvouhvězdičkového hodnocení Apokalypsu zachranuje jen výborná scéna útočících vrtulníků doprovázená Wagnerovou Jízdou Valkýr.

Katyň (2007)

Myslím že film především dokonale splnil to, co od něj v Polsku i jinde očekávalo - být důstojným uctěním památky obětí katynského masakru. Styl, jakým je tedy natočen a podán v tomhle případě nevnímám negativně. O to víc na konci překvapilo (vzhledem k tomu, že je to v zemi vzniku stále velice bolestivé téma) mrazivé a brutální zpracování samotné popravy.

Letečtí stíhači v boji (2006) (seriál)

Při sledování jsem si občas připadal, jakoby ze mě tvůrci dělali nesvéprávného, třikrát během pěti minut zopakovat stejný komentář a ještě několikrát poukázat "letadlo A je tady", jako kdybych to sám neviděl. Animace jsou sice moc pěkné, vzpomínky účastníků zajímavé (i když by vůbec nebylo od věci dát slovo i tehdejšímu nepříteli), ale dramatický komentář a celkové propagandistické vyznění sráží tento pořad k dokumentaristickému dnu.

Letka Moskytů (1969)

Opravdu velmi slabý válečný film. Otřesné herecké výkony. Na druhou stranu, pár záběrů potěšilo, přece jen De Havilland D.H.98 Mosquito a Messerschmitt Bf 108 Taifun (ač zde nesmyslně v roli stíhačky) nevidíte ve filmech každý den :)

Černí baroni (1992)

Není to špatné zpracování předlohy, ale narozdíl od knihy, u které jsem se bavil od začátku do konce, mě filmová podoba nijak neoslovila.