Most (2011) (seriál)

Přestože se v poslední době s (nejlépe temnými) krimi seriály s dvojicí detektivů v hlavní roli roztrhl pytel, Broen svou kvalitou jasně vyčnívá a neměl by být přehlížen. Je to hodně jiný, co si budem povídat.. kdo je stejně jako já zvyklý na americkou a britskou tvorbu, bude si asi muset chvíli zvykat na zcela odlišný styl. Co zaujme jako první, je nejspíš chladný vizuální nádech - hodně vybledlé barvy. Působí to seversky, ponuře, a tak to má být! Chvíli po začátku začne úvodní znělka, takže další věcí, která by vás mohla zaujmout, je výbornej "theme song", jehož instrumentálním pokračováním se též každá epizoda uzavírá. Parádně sedí do celýho rámce. Co dál.. jo, samozřejmě zaujme hlavní dvojka vyšetřovatelů - kliďas Martin Rohde a podivínka Saga Norén. Konstrastní duo si jeden snadno oblíbí (Saga je fakt roztomilá, takový ženský ztělesnění Sheldona Coopera). Nakonec zbývá podtrhnout děj - dostatečně propracovanej a spletitej s několika překvapeními - další nutný, nikoliv však postačující, prvek inteligentního severskýho krimi. Dohromady nemůžu dát jinak než plné hodnocení.

Hořký měsíc (1992)

Netřeba k ději cokoliv říkat, vše je velmi dobře vystiženo v Obsahu. Líbilo se mi Oscarovo poutavé vyprávění i Nigelova rozpačitost a ..ze všeho nejvíc samozřejmě Emmanuelle Seigner, kterou jsem byl okouzlen již z (též Polanskiho) Frantic. S Hořkým měsícem už mám jednou pro vždy spojen velmi intenzivní filmový zážitek..

48 hodin v Paříži (1988)

Asi takhle - začátek filmu dost nadějnej, atmosférou a okolnostmi trochu připomíná Unknown. Ford úžasně ztvárňuje zoufalého manžela těžko nalézajícího jakoukoliv pomoc v cizím prostředí Paříže. Tenhle aspekt filmu vážně žeru. Pokračuje se dál, prostředek pořád udržuje napětí vysoko nastavené zmíněným nadějným začátkem. Problém nastává ve chvíli, kdy dojde k rozuzlení - tady se mi najednou hroutí před očima něco, co jsem si doteď tak užíval. Vážně takováhle zápletka? Seriously?! Větší kravina by mě nenapadla i kdybych se hodně snažil. O závěru už ani nemluvím. To už jen kroutím hlavou. Nicméně, prvních 3/4 filmu mě natolik uchvátilo, že si z nich nenechám zkazit dojem. Mimochodem - ta Emmanuelle Seigner.. páni!

Milenci (2008)

Nevím přesně proč, ale tohle mi hrozně sedlo. Snad protože se člověk tak lehko vcítí do Leonardovy role, není těžké najít pro něj pochopení. Krom toho Phoenix je hodně zajímavý herec, Leonard zase zajímavý charakter.. a komornost snímku dala jeho výkonu krásně vyniknout. Ke komentářům sdělujícím, že se film hrozně vleče, můžu dodat jen jedno - holt je to jednou drama a nikoliv akční řežba - udržet pozornost dnešního diváka je kříž a v rámci žánru mi přijde tempo filmu zcela v pořádku.

Einstein a Eddington (2008) (TV film)

Po dějové stránce celkem naivní zjednodušená verze reality, nic pro fajnšmekry.. Po ostatních stránkách z mého pohledu zcela obyčejný film, jistě neurazí. Ale fajnšmekrům doporučím raději přednášky Obecná teorie relativity doc. Semeráka na matematicko-fyzikální fakultě UK :D

Krutý boj (1989)

Další VHS klasika "Intersonic uvádí" mého dětství. Když jsem tady na Krutý boj narazil, musel jsem si připomenou staré dobré časy a... ano, je to přesně takový jako prakticky všechny tyhle martial arts video-filmy z pozdějších osmdesátek a brzkých devadesátek - to jest hrozný béčko. Takový filmy si už dneska člověk užije asi jedině, pokud na ně jako dítě koukal na kazetě.. jinak si to neumím představit :)

Kodaňská teorie (2004) (TV film)

Bezesporu jeden z nejlepších dokumentů o kvantové mechanice. Film se nesnaží zaujmout populárními extrémními důsledky kvantové teorie. Spíše se soustředí na historické okolnosti vzniku druhé kvantové éry. Zejména je na popředí spor mezi Bohrem a Einsteinem kvůli nedeterministické povaze kvantové teorie. Slušná část dokumentu je věnována i EPR paradoxu o kvantové propletenosti částic. Nakonec je diskutováno zavedení Bohmova kvantového potenciálu a Everetova mnohasvětová interpretace. Z dokumentu si (jak už to bývá) odnese víc člověk, který už absolvoval alespoň nějaké základy kvantové mechaniky, ale není to samozřejmě nutnost.

The Search for Animal Chin (1987)

Tak tohle legendární dílko z 80. let je už jen pro fajnšmekry! Hlavními hvězdami jsou náctiletí top členové Bones Brigade bez jakýchkoliv hereckých zkušeností a vše režíruje zakladatel Bones Brigade Stacy Peralta, který do té doby natočil jen dvě amatérská videa o svém skateboardovém týmu. Scénář byl hodně volný, a tak je většina dialogů čistá improvizace. A o čem že ten film je? Hlavním motivem je pohřešující se Chin, tajemný asijský zakladatel skateboardingu. Skupina skejťáků z Bones Brigade se jej rozhodne najít. Tím začíná jejich dobrodružná cesta.

Bones Brigade: An Autobiography (2012)

Snímek úžasně zachycuje atmosféru druhý skateový vlny v Americe v 80. letech. Nejvíc pozornosti je soustředěno samozřejmě na několik tehdy náctiletých top členů týmu Bones Brigade. Rozhovory s klíčovýma postavama jsou proložený spoustou autentických fotografií a videí, což přináší atmosféru tehdejší skateový éry divákům, kteří (jako já) tenkrát ještě ani nebyli na světě. Navíc jsme svědky toho, jak moc tihle malí kluci ovlivnili a utvořili dnešní skateboarding.

Bouřlivé dny (1990)

Top gun na kolech, jen míň pubertální. Možná.