• Thriller

Stepfordské paničky (1975)

Levinův nápad je výborný, novela mu zůstává hodně dlužna. A podle toho dopadá i film. Snad ještě hůř, protože zdůrazňuje horrorové aspekty, a zajímavou otázku mužské a ženské sexuality schematizuje ještě víc, než Levinova předloha.

Aferim! (2015)

Myslím že to není kritika ničeho. Je to důsledně realistický historický film. --- Poznámka vzhledem k některým komentářům: Rumunská zaostalost a barbarství NENÍ výsledkem turecké nadvlády. Valašsko platilo do Istanbulu tribut, jinak si žilo po svém. Historická smůla Balkánu a Ruska pramení z toho, že tyto národy volily a podržely pravoslavnou, byzantskou verzi křesťanské kultury. Hlupáci dnes očerňují církev a nechápou, že unikátní západní hodnoty mají své kořeny právě v působení katolické církve. Příklad? Katolická církev se vypořádala s otroctvím v 10. století. Zatímco ta pravoslavná...

Hrdinové a zbabělci (2007)

Politický propagandistický film. --- Redfordovo prokletí je v tom, že patří k hippie generaci a nedokázal z toho vyrůst. Vietnam byl fiasko; to je pro něj dogma, a tedy i všechny další Vietnamy musejí být nesmyslné. Jenže ve skutečnosti Vietnam byl fiaskem jedině tím, že tehdy dorostla generace, která pokládala za fiasko všechno, co dělali jejich otcové - a tedy především Vietnam. --- A tak Redford argumentuje v tomto filmu proti americkým válkám stejně zaslepeně a nezrale, jako o 40-50 let dříve. Kritika těch válek je legitimní, ba nutná, ale tento film k ní přispěl velmi chabě.

Zpráva o Europě (2013)

Čistokrevné kosmické sci-fi, nemám co vytknout. Posádka se chová profesionálně, nehody a náhody působí přirozeně, neotravují žádné nelogické jevy a příšery, dokonce ani žádný zbytečný patos, vlastenecké hlášky apod. Podle mě vzorové dílo žánru.

Mlha (1980)

Carpenter není dobrý autor ani režisér. Prostě má rád horrory a prozkoumává různé možnosti. Tady to vyšlo průměrně.

A co Bob? (1991)

Nesedlo mi přesmíru klaunské ladění Boba. S neurotiky se dá užít mnohem delikátnější sranda.

Legenda o slavném návratu (2000)

Nerozumím golfu, takže jsem to měl asi těžší, nicméně vůbec jsem neviděl podstatu krize, katarze a ospravedlnění hlavního hrdiny. Moudra tajemného nosiče holí jsem vnímal jako pouhé efektní kecy. Jiní viděli víc a nejspíš po právu, ale já jsem viděl jen KÝČ.

Pod povrchem (2000)

Mainstreamové drama, ale vysoko nad běžným standardem. Zemeckis dlouho vystačí s nejasnými náznaky, pracuje s napětím a tísní z neurčitého, a dělá to skvěle. Teprve poslední čtvrthodina se zvrtne v obyčejné nastavované "vyvrcholení". Spoiler: Kdyby oba z té koupelny nevyšli živí, byla by to elitní záležitost.