Jdi a dívej se (1985)

Ošklivé a těžké období, které by prožít nikdo z nás nechtěl. Z dítěte po starou lidskou trosku během velmi krátké doby. Perfektně natočeno a herecky ztvárněno, ale film je alespoň pro mě více depresivní než napínavý. Osobně dávám přednost více akci a méně protahování děje. Ale každého zaujme něco jiného.

Hvězda (2002)

Realita 2. světové války. Průzkumná skupina v týlu nepřítele. Filmu nechybí napětí ani dobře natočené bojové scény. Konec není oslavou vìtězství, ale drsnou realitou, což se musím ocenit.

Neznámá bitva (2019)

Já se nebojím dát plný počet hvězd. Výborně zpracované téma hrůz východní fronty během 2. světové války. Osudy obyčejných vojáků byly na obou stranách stejné, nebylo na výběr, buď zabiji já nebo budu zabit. Skvěle natočené bojové scény, které Vás vtáhnou přímo do středu děni. Válka je peklo.

Jak si nepodělat život - Beze stopy (2019) (epizoda)

Nečekaně dobře zpracovaná povídka. Má to výbornou atmosféru a napětí v podstatě po celou dobu. Vetchý je skvělý jako vždy a k tomu ještě naše krásná příroda. Jen ten konec, teda alespoň na moje gusto, je už trošku přehnaný. I když dneska člověk nikdy neví.

Hádkovi (2022)

To si človèk občas zapne televizi, přepne na českou komedii, nic velkého neočekává a ono ejhle objeví se film, který nenudí, tempo se naopak stupňuje a všichni protagonisté přinesou něco originálního. Tento film je opravdu herecky i scénáristicky povedený. Nenudil jsem se, pobavil jsem se, neváhám dát čtyři hvězdy.

Lustr (1979) (TV film)

Velcí herci a velké herečky jako jedna bláznivá rodina, tak to potěší. Mladý Hartl nezklamal, ale jedničkou příběhu je strýček Nárožný, kterému role tohoto typu perfektně sedí. "To bych nebyl já, abych neměl nějaké to řešení".

Střecha nad hlavou (1987) (TV film)

Herci sice dobří, ale jinak je to podprůměrná televizní inscenace bez "koření".

Přání k narozeninám (2022)

V jednoduchosti je krása. A to se povedlo. Tenhle film neměl ambice ucházet se na Oskarech o nejlepší cizojazyčný snímek, tenhle film měl pobavit diváka v české kotlině, a to se povedlo. Alespoň v mém případě. Zdejší komentáře jsou hodně přísné, ale ať si každý přizná jestli se u toho, třeba jen chvilkami, nepobavil. Zejména teď, když nás média masírují válkou, prezidentskými volbami, nárůstem covidu v Číně atd., je tohle příjemné odreagování. Trochu mě mrzí, že film postupně ztrácí na tempu i humoru a pokud by byl delší, asi by se ztratil úplně.

Záhada v Saint-Tropez (2021)

Hodnocení celkem nízká, ale mě film potěšil. Ano je to jednoduché, pro někoho trapné, ale je to správná francouzská komedie, které jsem měl vždycky rád. V období novodobých filmů je to návrat k francouzské klasice. Porovnávat s Panterem apod. to ale nelze. Je jiná doba, jiné možnosti, lidé jinak myslí, ale já jsem rád, že se ještě najdou tvůrci co nám nostalgicky nabídnou návrat do sedmdesátek.

Někoho jsem zastřelil (1966) (TV film)

Zase jedna ze zajímavých československých detektivek. Předloha nás zavede do staré Anglie a naši tvůrci vypracovali slušnou atmosféru. Jiří Adamíra je pro roli detektiva jako stvořen. Na takové snímky se dá koukat v pohodě i po mnoha letech.